Trzmielina w ogrodzie. Odmiany, uprawa, pielęgnacja

Niepozorna trzmielina to krzew, który ujawnia swe piękno w pełnym słońcu. Wtedy jej liście nabierają pełnego koloru - w zależności od odmiany od żółtego po czerwony. Niezbyt wymagająca trzmielina stanowi ozdobę każdego ogrodu. Jak uprawiać i prawidłowo pielęgnować trzmielinę?

Trzmielina Fortune'a to krzew zimozielony.
Trzmielina Fortune'a to krzew zimozielony.123RF/PICSEL

Jakie odmiany trzmieliny do ogrodu?

Trzmielina to roślina zimozielona, co oznacza, że dobrze prezentuje się przez cały rok, jest dość odporna na zimno i długowieczna. W zależności od odmiany, a na całym świecie znanych jest około 175 gatunków tego krzewu, rośnie na wysokość od 2 do 5 metrów. Z czasem tworzy mniej lub bardziej gęsto rozgałęzioną koronę.

Odmiany trzmieliny do ogrodu

Pnące lub płożące odmiany trzmieliny wsparte przez odpowiednie podpory są w stanie urosnąć  nawet na 10 metrów w górę. Pomimo obfitości gatunkowej, w ogrodach w Polsce sadzonych jest tylko kilka rodzajów tego krzewu.

  • Trzmielina brodawkowata - ma gałęzie pokryte charakterystycznymi brodawkami. Rośnie na wysokość do 2,5 m. Jest dość rzadkim krzewem o jasnozielonych liściach.
  • Trzmielina Fortune’a (wrzeciono fortuny) - ta zimozielona odmiana jest dość niska, bo osiąga przeciętnie 30-60 cm wysokości. Może mieć liście zielone, pstrokate lub z jasną obwódką.
  • Trzmielina Hamiltona "Popcorn" - ma białe owoce, które przypominają właśnie popcorn. Doskonale prezentuje się na klombach w towarzystwie innych roślin, np. z dereniem kwiecistym.
  • Trzmielina japońska - typowa zimozielona, pnąca, gęsta odmiana, która świetnie radzi sobie wspinając się po ścianach budynków i pergolach. Dorasta nawet do 4 m wysokości. Ma zielone, zielono-kremowe lub zielono-żółte liście.
  • Trzmielina płaskoogonkowa - dorasta maksymalnie do 2 metrów, ale bardzo okazała, szczególnie jesienią. Jej duże liście przyjmują wtedy przepiękny kolor czerwony. 
  • Trzmielina pospolita - ozdobą tego krzewu lub niewielkiego drzewka są kolorowe owoce. Jesienią jej zielone liście zmieniają się na ogniście czerwone lub czerwono-pomarańczowe. Kwitnie w maju, ale jej kwiaty są niepozorne.
  • Trzmielina oskrzydlona - to jeden z najpiękniejszych w Polsce krzewów, który dorasta do 3 metrów wysokości. Ma nieregularny pokrój,  a jesienią jego liście przybierają piękny czerwony kolor.

Jak uprawiać trzmielinę w ogrodzie?

Trzmielinę można sadzić przez cały rok. Jednak preferowanym terminem jest wiosna lub jesień ze względu na obfitość opadów deszczu. Wtedy wystarczy wykopać duży dół, umieścić w nim roślinę, przysypać ziemią i obficie podlać. 

Trzmielina potrzebuje słonecznego miejsca w ogrodzie. Dość dobrze rośnie również w półcieniu, ale wtedy jesienią liście niektórych odmian nie przybierają tak atrakcyjnych odcieni czerwieni.

Poza tym krzew nie ma dużych wymagań. Dobrze radzi sobie z każdą ziemią ogrodową, nawet w ciężkiej, wilgotnej glebie. Trzmieliny są płasko zakorzenione, tworzą gęstą sieć drobnych korzeni w wierzchniej warstwie gleby. Dlatego nie należy sadzić wokół nich kwiatów cebulowych. Lepiej je łączyć z innymi krzewami ozdobnymi oraz iglakami lub sadzić w grupach. Ponieważ trzmielinę można łatwo formować, często jest wykorzystywana do obsadzania płotów. 

Pielęgnacja trzmieliny w ogrodzie

Trzmielina jako roślina zimozielona nie gubi liści na zimę. Nie wymaga też specjalnej ochrony przed mrozami. Wystarczy okryć ją agrowłókniną lub przykryć stroiszem. Jako niewymagający krzew lub małe drzewko, nie potrzebuje dużej uwagi. Z jej uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.

Trzeba jedynie pamiętać o tym, że trzmielina:

  • lubi słońce i nie toleruje miejsc w pełni zacienionych;
  • nie lubi suszy, dlatego musi być regularnie, niezbyt obficie podlewana;
  • przed nastaniem przymrozków trzeba ją dobrze nawodnić;
  • dobrze toleruje przycinanie sekatorem, więc można z niej formować kule, stożki itp.;
  • może się rozrosnąć i zagęścić, jeśli w pierwszą wiosnę po posadzeniu skróci się wszystkie pędy do długości 5-7 cm, a w kolejnych lata o połowę przyrostu z poprzedniego roku;
  • potrzebuje nawożenia kompostem w marcu lub w kwietniu oraz w czerwcu;
  • łatwo się rozmnaża przez ukorzenienie odkładów.

Trzmielina pięknie prezentuje się posadzona pojedynczo lub w grupie. Można z niej tworzyć żywopłoty. 

To doskonały krzew ozdobny, który ma nie tylko piękne liście, ale w zależności od odmiany również owoce. Aczkolwiek należy uważać na ich toksyczność. Dlatego nie zaleca się sadzenia trzmieliny w ogrodach, w których bawią się dzieci lub przebywają zwierzęta domowe.

Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFPTV / AFPAFP
Aktywistki wykradły królewskie owce Karola IIIAnimal Risingmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas