Jak uprawiać fuksję? Najlepszy kwiat na balkon i do ogrodu
Fuksja znana jest z pięknych kwiatów w odcieniach różu i fioletu. Kiedyś była uprawiana masowo, dziś jest nieco zapomniana. A szkoda, bo ta roślina nadaje ogrodowi lub balkonowi szczególnie uroczy akcent. Tylko, jak wyhodować piękną i bujną fuksję?
Gdzie uprawiać fuksję? Dom, balkon czy ogród
Wiele osób zachwyca się takimi roślinami, jak fuksja. Kwiat ten zwany także ułanką to popularna roślina doniczkowa. Wiosną i latem może zdobić balkony i ogrody. Natomiast zimą świetnie prezentuje się w pomieszczeniu.
Preferuje miejsca półcieniste, ponieważ nie toleruje intensywnego bezpośredniego nasłonecznienia. Do zdrowego wzrostu potrzebuje również przepuszczalnej gleby bogatej w materię organiczną.
Fuksja w doniczce do domu. Wisząca albo stojąca
Na świecie istnieje ponad 100 gatunków i około 12 000 odmian tej rośliny. Dlatego odpowiednio dobrana fuksja wisząca lub fuksja stojąca świetnie sprawdzi się jako roślina ozdobna w domu.
Do sadzenia w doniczce odpowiednie jest luźne, bogate w próchnicę podłoże o odczynie lekko kwaśnym. Na dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażową. Można dodać perlit lub drobno ekspandowaną glinę. Fuksja ma mały system korzeniowy, więc lepiej nie używać zbyt dużych doniczek i tylko w razie potrzeby można przenieść roślinę do większego pojemnika. Sygnałem do przesadzenia są korzenie, które wyrosły z otworu drenażowego i szybkie wysychanie gleby.
Fuksja uprawiana w donicy w domu powinna być obficie podlewana od wiosny do jesieni i raz w tygodniu nawożona dla lepszego kwitnienia. Jesienią i zimą, gdy w pomieszczeniach jest chłodniej, należy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Trzeba jedynie dbać o stałe, lekkie nawilżenie ziemi w pojemniku.
Jak uprawiać i pielęgnować fuksję na balkonie?
Fuksje są idealne na balkony od strony zachodniej lub wschodniej, bo lubią delikatne poranne lub wieczorne słońce. Jako podłoże dla roślin nadaje się tradycyjna ziemia doniczkowa, którą można spulchnić keramzytem i gruboziarnistym piaskiem.
Fuksja na balkonie, która rośnie w pojemniku, koszu wiszącym lub w doniczce powinna mieć stale lekko wilgotne, ale przepuszczalne i średnio zasobne w składniki pokarmowe podłoże roślinne. Należy pamiętać, że rośliny te nie tolerują przelania, więc dobry drenaż to podstawa. Raz lub dwa razy w tygodniu w okresie kwitnienia należy podlewać ją nawozem do kwitnących kwiatów balkonowych.
Zimowanie fuksji na balkonie
Niestety fuksja jest bardzo wrażliwa na mróz. Z tego powodu wielu ogrodników uprawia fuksje na balkonie tylko latem, a jesienią je wyrzuca. Jednak można je przezimować.
Należy przed pierwszymi przymrozkami obciąć suche pędy i umieścić rośliny w chłodnym miejscu, na przykład w ciemnej piwnicy, na klatce schodowej lub na strychu. Przez okres zimowy fuksji nie należy nawozić i tylko oszczędnie podlewać.
Jak uprawiać i pielęgnować fuksję w ogrodzie?
Fuksja ozdobna od dawna jest uznawana za kwiat, który dobrze radzi sobie w zacienionych obszarach ogrodu. Potrzebuje stanowiska osłoniętego przed silnym wiatrem i dobrze przygotowanej gleby. Przede wszystkim trzeba usunąć kamienie i chwasty z wybranej lokalizacji, a potem wymieszać glebę z organicznym kompostem, aby poprawić jej jakość.
- Podczas sadzenia fuksji trzeba pamiętać o pozostawieniu wystarczającej przestrzeni między sadzonkami, aby mogły dobrze się rozrosnąć.
- Ważne jest również, aby sadzić je na tej samej głębokości, na jakiej znajdowały się sadzonki w oryginalnej doniczce.
- W okresie wiosenno-letnim regularnie podlewaj fuksję, ale nie dopuść do przelania gleby.
- Fuksje sadzone na zewnątrz w ogrodzie powinny być nawożone tylko umiarkowanie.
- Nawozy azotowe pozwalają roślinom bardzo silnie rosnąć, ale uniemożliwiają ich obfite kwitnienie.
Gdy nadejdą pierwsze chłodne dni i noce, należy zadbać o ochronę rośliny przed mrozem. Można to zrobić za pomocą kory lub chrustu. Dopiero wczesną wiosną, gdy miną mroźne noce, można usunąć zabezpieczenie. Jeszcze lepsze jest jednak podsadzanie fuksji w donicy i ustawienie jej w wybranym miejscu w ogrodzie. Wówczas w okresie zimowym można ją bezpiecznie przechowywać w chłodnym pomieszczeniu z dala od ujemnych temperatur.
Ogółem fuksja ozdobna jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, co czyni ją świetną opcją dla osób rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem.