"Klejnoty w koronie". Polskie parki narodowe będą mieć nowe oblicze
Oprac.: Katarzyna Nowak
W Polsce mamy 23 parki narodowe, które zajmują jedynie 1 proc. pow. kraju. Ich celem jest zachowanie różnorodności biologicznej, siedlisk roślin, zwierząt i grzybów. Ministerstwo klimatu i środowiska zapowiada, że wszystkie parki w kraju zyskają nowe oblicze.
"Nie boję się porównań Polskich Parków Narodowych do klejnotów w koronie. Te miejsca chcemy pokazywać Polkom i Polakom oraz całemu światu. Chcemy je promować, wspierać i rozwijać. Chcemy, by wiedza o ochronie przyrody w Polsce rosła, bo ta ochrona ma pozytywne konsekwencje zarówno dla środowiska naturalnego, jak naszego zdrowia - mówi wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała, Główny Konserwator Przyrody.
Teraz wszystkie informacje o 23 parkach narodowych będzie można znaleźć w jednym miejscu - na stronie internetowej Bramy Polskich Parków Narodowych. Strony poszczególnych parków zostały ujednolicone i dostosowane do potrzeb użytkowników - ogłasza MKiŚ.
Bank polskich parków narodowych
Na stronie internetowej można śledzić informacje i komunikaty podawane przez wszystkie parki.
Serwis ułatwia między innymi zakup biletów do parków online, zaangażowanie w prace w ramach wolontariatu, załatwienie różnych spraw, typu pozwolenia czy zgody na badania naukowe, a także zakup pamiątek i wydawnictw.
Na nowych stronach parków znaleźć również można szczegółowe opisy szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjnych. Podane są także odległości czy przewyższenia, co może być istotne, jeśli planujemy wypad w Karkonosze, Tatry, czy Pieniny.
Mamy 23 parki, wkrótce 24
Park narodowy obejmuje obszar, który wyróżnia się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi. Park nie może mieć powierzchni mniejszej niż 1000 ha. Cała przyroda na terenie takiego obszaru podlega ochronie. Utworzenie parku narodowego jest procesem wieloetapowym - park jest tworzony w drodze ustawy, a w drodze rozporządzenia Rada Ministrów określa się jego granice. Utworzenie lub zmiana granic parku wymaga też zgody organów samorządu terytorialnego.
W Polsce mamy 23 parki narodowe, a w tym roku być może powstanie kolejny 24. Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Strona społeczna od wielu lat zabiega o utworzenie kolejnych takich obszarów.
MKiŚ przekazało, że w resorcie analizowane są także możliwości powiększania dotychczas powołanych parków narodowych.