Kiedy sadzić borówkę amerykańską i jak ją uprawiać? Trzy ważne rzeczy

Początek wiosny oznacza nie tylko porządki w ogródku, ale także dbanie o rośliny wieloletnie. To okres, który może być kluczowy dla rozwoju przyszłych owoców. Sprawdź, jak pielęgnować borówkę amerykańską na wiosnę, aby rosła zdrowo i bujnie.

Dzięki kilku prostym zasadom borówka amerykańska da piękne owoce.
Dzięki kilku prostym zasadom borówka amerykańska da piękne owoce.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Wraz z nastaniem kolejnego sezonu, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na rośliny wieloletnie i zadbać o nie. Borówka jest jedną z nich. 
  • Jak pielęgnować borówkę amerykańską na wiosnę, aby dała smaczne owoce w dużej ilości?

Jak pobudzić borówkę do wzrostu i co zrobić, żeby owocowała?

Borówka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym oraz osłoniętym od wiatru. Borówka jest wrażliwa na temperaturę powietrza oraz gleby. Słabo zimuje i potrzebuje więcej ciepła niż pozostałe rośliny. Jeśli chcemy, aby krzew był zdrowy i obficie owocował, musimy także zadbać o odpowiedni odczyn gleby. Powinna być lekko kwaśna, a jej pH powinno mieć wartość w granicach 3,8-4,8. Borówka nie toleruje gleby zasadowej. Podłoże powinno być także wilgotne oraz żyzne.

Borówkę amerykańską można sadzić przez cały sezon wegetacyjny — od marca do października. Borówka rośnie 20-30 lat, dlatego warto wybrać dla niej neutralne miejsce, z którego nie będziemy chcieli jej przesadzać.

Jeśli wiemy, że ziemia na naszej działce nie jest odpowiednia do uprawy borówki amerykańskiej, możemy podczas sadzenia wykopać głębszy dołek. Do połowy wypełniamy go kwaśnym torfem lub torfem zmieszanym z korą. Umieszczamy w dołku sadzonkę i dokładnie zasypujemy ją ziemią. Nowo posadzone krzewy obficie podlewamy i pamiętamy o ich regularnym nawożeniu.

Kiedy nawozić borówkę amerykańską?

W uprawie borówki kluczowe jest podlewanie. To krzew, który potrzebuje bardzo dużo wody. Źle reaguje na suszę — w jej obliczu słabo rośnie, a pąki kwiatów są wybrakowane. Aby zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu, należy ją obficie podlewać szczególnie wiosną i latem. Najwięcej wody krzew będzie potrzebował 3-5 tygodni przed zbiorem owoców. Przez to, że korzenie borówki rosną dość płytko, warto obsypać je korą. Zatrzyma ona wilgoć w glebie przez dłuższy czas oraz ograniczy rozwój chwastów.

Borówkę należy nawozić jesienią oraz wiosną. Jest to konieczne nie tylko do otrzymania owoców w sezonie. Odpowiednie nawożenie chroni krzew przed groźnymi dla niego chorobami, jak np. chloroza.

Borówka zależnie od pory roku wymaga różnego rodzaju nawozu. Na wiosnę najlepiej jest zaopatrzyć roślinę w dodatek azotu do gleby. Dawkę nawozu azotowego warto rozdzielić na dwie trzy dawki, którymi będziemy wzbogacać glebę w miesięcznych odstępach. Dobrym okresem na nawożenie jest kwiecień, maj oraz czerwiec.

Kolejnym raz roślinę należy nawieźć po owocowaniu. Pod koniec lata warto postawić na nawozy bogate w fosfor, potas oraz magnez.

Należy unikać nawozów, które są na bazie odchodów kurzych lub obornika — ich pH jest zbyt kwaśne i może zaszkodzić borówką. Powinniśmy także uważać na ilość nawozu. Jeśli będzie go zbyt dużo, borówka może źle na niego zareagować.

Obfite podlewanie to klucz przy uprawie borówki amerykańskiej
Obfite podlewanie to klucz przy uprawie borówki amerykańskiej123RF/PICSEL

Kiedy przycinać borówki amerykańskie?

Najlepszym okresem na przycięcie borówki amerykańskiej jest wczesna wiosna, kiedy temperatury są jeszcze niskie, a rośliny nie rozpoczęły okresu wegetacyjnego. Można je także wykonywać jesienią. Jeśli jednak wykonamy je zbyt późno, istnieje duże ryzyko, że krzew ulegnie przemrożeniu i da mniej owoców w sezonie.

W przypadku młodej borówki, czyli takiej, która ma mniej niż trzy lata, należy przycinać jedynie pędy chore, zaschnięte, słabe oraz odmrożone. Jeśli borówka jest starsza, można postawić na cięcie prześwietlające oraz odmładzające.

Cięcie prześwietlające powinno wykonywać się co rok. Służy ono zagęszczeniu jednorocznych owocujących pędów. Aby je wykonać, należy pozbyć się pędów starych, które mają ponad 3-4 lata. Oprócz nich należy usunąć także pędy słabe, płożące po ziemi oraz te, które rosną w środku krzewu. Trzeba pamiętać, aby nie usuwać więcej niż jedną piątą wszystkich pędów. Nadmierne przycinanie może osłabić roślinę i sprawić, że efekt cięcia będzie odwrotny — roślina wyda mniej owoców.

W przypadku krzewów, które mają ponad 20 lat, należy wykonać cięcie odmładzające, które nazywane jest także korekcyjnym. Polega ono na ścięciu krzewu całkowicie, tuż przy ziemi. Zabieg należy wykonywać pod koniec lutego lub na początku marca. W wiosnę roślina wypuści nowe pędy, z których w kolejnym roku będzie trzeba usunąć te najsłabsze. Po tak inwazyjnym cięciu trzeba uzbroić się w cierpliwość — roślina zacznie owocować dopiero po 2 latach.

Poprawnie wykonane cięcie należy przeprowadzić za pomocą właściwych narzędzi. Odpowiednio ostry sekator pozwoli na sprawne usunięcie niepotrzebnych gałęzi, jednocześnie wyrządzając roślinie jak najmniejsze szkody. Jeśli zabieg będzie wykonywany regularnie w odpowiednim terminie, za pomocą dobrej jakości narzędzi, możemy liczyć, że nasz krzew borówki amerykańskiej każdego roku będzie dawał obfite plony.

Zobacz także:

W Japonii zakwitły wiśnie. Dla mieszkańców to czas radościAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas