Kiedy i jak sadzić borówkę amerykańską? Oto najlepszy sposób
Borówka amerykańska wyróżnia się smacznymi i zdrowymi owocami, które chętnie kupujemy w sezonie letnim. Zamiast tego możemy jednak posadzić ją w ogrodzie. Jak to zrobić? Kiedy sadzić borówkę amerykańską? Jaki rodzaj podłoża jest dla niej najlepszy? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Borówka amerykańska, nazywana również borówką wysoką, to popularny krzew owocowy, coraz częściej pojawiający się w naszych ogrodach. Należy do wysokich roślin - może sięgać nawet 2,5 metra.
Jest to roślina wieloletnia i mrozoodporna, dzięki czemu dobrze sobie radzi w naszym klimacie. Posadzenie borówki amerykańskiej daje nam dostęp do świeżych i niedrogich owoców z ekologicznej uprawy. Te sprzedawane w sklepach zazwyczaj pochodzą z importu, a ich ceny bywają bardzo wysokie.
Borówka amerykańska w ogrodzie czy w doniczce?
Borówkę amerykańską można sadzić zarówno bezpośrednio w glebie, jak i w specjalnie przygotowanych skrzynkach. W przypadku umieszczenia sadzonek w doniczkach, dużą zaletą jest możliwość przeniesienia ich w inne miejsce w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych (deszczowe lato, przedwczesne jesienne przymrozki itp.). Umożliwia to również dobór odpowiedniej ziemi.
Należy jednak pamiętać, że borówka amerykańska posadzona w doniczce wymaga nieco innej pielęgnacji - ziemia w skrzynce wysycha szybciej, niż gleba w ogrodzie, łatwiej również zalać korzenie rośliny. Najlepiej więc podlewać ją regularnie, lecz oszczędnie.
Borówka amerykańska osiąga duże rozmiary, konieczne więc będzie wymienianie skrzynki raz w roku. Jeśli natomiast docelowo ma ona rosnąć w gruncie, najlepiej przesadzić ją po ok. dwóch latach od zasadzenia. Wtedy krzew będzie już dobrze ukorzeniony i odporny na niekorzystne zjawiska atmosferyczne.
Jak przygotować ziemię pod uprawę borówki amerykańskiej?
Ten krzew owocowy musi mieć odpowiednio przygotowane stanowisko oraz podłoże. Borówka amerykańska wymaga ciepłej, słonecznej i osłoniętej od wiatru ekspozycji. Najlepiej rośnie w kwaśnych glebach (pH 3,5-4,5) o wysokiej zawartości próchnicy (zawartość części organicznych w glebie powyżej 7 proc.).
Idealnym miejscem do uprawy borówki amerykańskiej są działki w pobliżu lasu lub sosnowej szkółki drzewnej, ponieważ zapewniają one odpowiednie podłoże. Można jednak stworzyć je samemu, mieszając ziemię z ogródka z torfem lub trocinami z drzew iglastych.
Torf ogrodowy o kwaśnym pH należy zmieszać z ziemią w proporcjach 1:1, do głębokości przynajmniej 30-40 cm. Dla stworzenia optymalnych warunków do wzrostu, posadzone rośliny można dodatkowo obsypać wkoło trocinami lub ściółką leśną. Dobrze sprawdzają się również liście dębowe.
Sadząc borówkę amerykańską w zwykłej glebie, należy pamiętać o sezonowym zakwaszaniu jej, np. za pomocą nawozu ogrodniczego na bazie siarczanu.
Jak sadzić borówkę amerykańską w ogrodzie?
Najlepszym sposobem jest sadzenie dwuletnich krzewinek, które są już dobrze ukorzenione. Daje to większe szanse na właściwe przyjęcie się rośliny i szybsze owocowanie (przy odpowiednich warunkach następuje ono w kolejnych roku po wsadzeniu krzewu do gleby).
Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi krzakami - powinna ona wynosić ok. 1,5-2 m. pomiędzy roślinami i ok. 3 m. pomiędzy poszczególnymi rzędami. W przeciwnym wypadku rośliny będą się wzajemnie zagłuszały, co wpłynie na zatrzymanie wzrostu i słabe owocowanie.
Borówkę amerykańską w ogrodzie najlepiej sadzić na dobrze nasłonecznionych, południowych stokach.
Kiedy sadzić borówkę amerykańską i kiedy zbierać owoce?
Borówkę amerykańską sadzimy wiosną lub jesienią. W pierwszym przypadku istnieje mniejsze ryzyko przemarznięcia rośliny, konieczne jest jednak jej regularne podlewanie.
Sadzenie borówki jesienią wymaga natomiast odpowiedniego przygotowania jej na zimę. Najlepiej obłożyć ziemię naokoło krzaka ściółką trocinami lub korą. Zabieg ten trzeba wykonać przed pierwszymi przymrozkami, które mogłyby uszkodzić jej korzenie.
Zarówno borówki sadzone wiosną, jak i jesienią owocować zaczną dopiero w kolejnym roku.
Czytaj również:
Zobacz także: