Każdy z nas wysyła sygnał do komarów. Jaką grupę krwi piją najchętniej?

Zaczyna się sezon na komary. Wieczory na zewnątrz nie tylko będą męczyły upałem, ale także uciążliwymi owadami, które chcą pożywić się naszą krwią. Jak się okazuje, ma ona bardzo duże znaczenie. Komary nie atakują byle kogo, a wybierając ofiarę, zwracają uwagę na kilka istotnych czynników.

Komary nie gryzą ludzi przypadkowo. Owady wybierają swoje ofiary na bazie konkretnych czynników
Komary nie gryzą ludzi przypadkowo. Owady wybierają swoje ofiary na bazie konkretnych czynnikówArterra / ContributorGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Masz czasem wrażenie, że jesteś bardziej pogryziony przez komary od innych? 
  • Są naukowe dowody na to, że owady wybierają swoją ofiarę. O tym, kogo będą gryźć może decydować między innymi grupa krwi. 

Komary nie gryzą na oślep. Jaką krew lubią najbardziej?

W 2019 roku prowadzone były badania dotyczące tego, którą grupę krwi najbardziej lubią komary. Okazało się, że faktycznie grupa ma znaczenie. Owady najczęściej wybierały osoby mające grupę krwi 0. Prawdopodobieństwo ugryzienia przez komara osoby z tą grupą krwi wyniosło w badaniu aż 83%.

Komary mogą być zainteresowane również osobami z grupą krwi B. Jest jednak ona o wiele mniej atrakcyjna niż grupa 0. Nie muszą się martwić za to osoby z grupą krwi A. Są one najmniej lubiane przez małych krwiopijców, dlatego prawdopodobieństwo ugryzienia ich przez komara jest bardzo niskie.

Co przyciąga komary?

Grupa krwi to jeden z najczęściej wymienianych powodów, dlaczego komary gryzą niektóre osoby bardziej. Czynników jest jednak znacznie więcej. Komary przyciąga także temperatura ciała i ilość wydzielanego przez ludzi dwutlenku węgla.

Wrażliwe na ciepło komary chętniej lgną do osób o wyższej temperaturze ciała. Na zwiększone ryzyko ataku komarów będą więc osoby podejmujące aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Do osób aktywnych może owady przyciągnąć również dwutlenek węgla, a także kwas mlekowy produkowany w mięśniach.

Podwyższoną temperaturą będą się odznaczać również kobiety w ciąży. Z tego powodu to kolejna grupa osób, która jest narażona na atak komarów. Ciężarne również wydychają więcej dwutlenku węgla, co przyciągnie szkodnika.

Czynnikiem przyciągającym komary będzie też spożywanie alkoholu. Etanol znajdujący się w tych napojach szczególnie oddziałuje na owady. Wydalany z potem alkohol, wabi je mocnym aromatem i dlatego takie osoby będą potencjalną ofiarą ataku. Najbardziej lubiany przez komary jest zapach piwa.

Tak naprawdę wystarczy już jedna butelka piwa, aby komar zainteresował się celem ugryzienia. Zdecydowanie owad chętniej wybierze kogoś, kto spożywa napój z chmielu niż osobę przyjmującą inne alkohole.

Co ciekawe, istotnie nie są tylko nasze zapachy czy temperatura, ale znaczenie może mieć również to, w co się ubierzemy. Badania naukowców z University of Washington wskazują, że jest związek między prawdopodobieństwem ugryzienia przez komara, a kolorem ubrań, które nosimy.

.
.123RF/PICSEL

Komary lubią konkretne kolory

Niektóre komary wykazują większą wrażliwość na kolory takie jak: 

  • czerwony;
  • pomarańczowy;
  • czarny;
  • niebieskozielony. 

Komary natomiast pozostają całkowicie obojętne na kolor zielony, fioletowy, niebieski i biały. Zainteresowanie kolorami o tonach ciepłych może być związane z tym, że ludzka skóra emanuje czerwono-pomarańczowym światłem. Według badaczy komary chętniej przebywają w pobliżu podobnych bodźców wizualnych.

Zobacz również:

Komary kochają ocieplenie klimatu. Jak sobie z nimi poradzić?materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas