Najlepsze naturalne sposoby na komary

Jak skutecznie pozbyć się komarów? To pytanie z pewnością zadaje sobie w ostatnim czasie wielu mieszkańców Polski. Jak się okazuje, aby zwalczyć niechciane owady wcale nie musimy wydawać pieniędzy na szkodliwe dla środowiska środki chemiczne. Najlepszą oręż do walki z komarami dała nam Matka Natura.

Sposobów na walkę z komarami są setki, lecz nie wszystkie cechują się wysoką skutecznością. Co więcej, niektóre z nich mogą spowodować niechciane skutki uboczne, których niewątpliwie chcielibyśmy uniknąć. Jak więc najlepiej walczyć z niechcianymi owadami?

Jak pozbyć się komarów?

Otóż jednym ze skutecznych sposobów jest posadzenie roślin, które swoim intensywnym zapachem odstraszają komary. Warto wyposażyć się na przykład w lawendę, koper włoski, plektrantusa czy kocimiętkę. Takie naturalne odstraszacze nie dość, że pomogą nam pozbyć się niechcianych gości, to jeszcze ozdobią nasze otoczenie.

Reklama

Co więcej, możemy pozbierać kwiaty lub liście roślin i umieścić je w zwykłym naczyniu. Taki naturalny ekstrakt o intensywnym zapachu zadziała nadzwyczaj efektywnie, a ze względu na niewielki rozmiar, będziemy mogli go umieścić dosłownie wszędzie.

Natomiast w trakcie grilla przyda nam się liść laurowy.

- Dorzucić albo spalać osobno suszone liście wawrzynu szlachetnego, ten dym będzie także odstraszał komary - radzi Katarzyna Misiak z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz także: Naukowiec zbiera martwe komary pocztą. Zachęca innych do wysyłania

Zwierzęta zjadające komary

Oprócz flory w walce z komarami może pomóc nam również fauna, której niektórzy przedstawiciele tacy jak jerzyki, jaskółki czy sikorki uwielbiają zajadać się tymi owadami. Jedyne, co powinniśmy zrobić, to zaprzyjaźnić się z tymi stworzeniami.

- Zachęcamy do tego, żeby w swoich ogródkach montować na drzewach czy na miejscach wiszących gdzieś dosyć wysoko domki dla ptaków - mówi Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.

Poza jerzykami warto zaprzyjaźnić się również z... jeżykami.

- Każdej jesieni proponujemy zrobić kopczyk liści, w których może zadomowi się choćby jeż, który także zjada komary, który także żywi się owadami, i z pewnością będzie chronił nas przed tym, żeby tych komarów i owadów było jak najmniej w naszym otoczeniu - dodaje Gzowski.

Materiał wideo programu "Czysta Polska" Polsat News

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Komary

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy