Kiedy przycinać tuje wiosną i jak to robić z głową?

Aktualizacja

Tuja jest rośliną cieszącą się dużą popularnością w Polsce z uwagi na piękny kształt, dekoracyjny wygląd igieł, a także niewielkie wymagania. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie. Pomaga wyregulować i skutecznie pobudzić roślinę do rozwoju oraz uniknąć rozwoju chorób. Kiedy i jak przycinać tuje wiosną, żeby były gęste?

Przycinanie tui wiosną to ważny zabieg pielęgnacyjny, o którym nie należy zapominać
Przycinanie tui wiosną to ważny zabieg pielęgnacyjny, o którym nie należy zapominać123RF/PICSEL123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kiedy przycinać tuje wiosną?

Wiedza na temat tego, kiedy przycinać tuje wiosną, jest niezbędna dla każdego właściciela ogrodu, w którym iglaki stanowią istotną część dekoracyjną. Trzeba przy tym wiedzieć, że częstotliwość cięcia tui zależy w dużej mierze od odmiany i przeznaczenia.

Podstawowa zasada mówi, że przycinanie tui należy wykonywać wiosną lub latem i nigdy nie później niż w sierpniu. Do cięcia tui wiosną najlepiej przystąpić jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, czyli w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia.

Warto przestrzegać tych zasad, gdyż przycinanie tui w niewłaściwym czasie może doprowadzić do przemarznięcia rośliny, a w konsekwencji do brązowienia igieł i nawet uschnięcia całego krzewu.

W jakim miejscu przycinać tuje?

Cięcie tui wiosną polega na skróceniu pędów rośliny o około 1/3 lub 1/2 długości. Ten zabieg sprawi, że roślina lepiej rozkrzewi się i będzie miała odpowiedni kształt. W tym czasie warto usunąć również wszystkie przemarznięte i uschnięte gałązki.

W ten sam sposób należy postąpić podczas letniego cięcia tui w czerwcu. Jeśli się okaże, że nasze krzewy rosną bujnie i wymagają jeszcze jednego zabiegu, możemy przeprowadzić go w pierwszej połowie sierpnia. Polega on na skróceniu pędów iglaków tylko o 1-2 cm.

Czym najlepiej przycinać tuje?

Tuje przycina się odpowiednimi narzędziami ogrodniczymi. W tym celu można sięgnąć po nożyce do żywopłotu lub gałęzi bądź wybrać nożyce elektryczne zasilane akumulatorowo.

Bez względu na termin cięcia, konkretny gatunek drzewa i indywidualne preferencje, przy każdym cięciu obowiązują uniwersalne zasady. Tuje należy przycinać w suchy, ale nie upalny dzień. Ponadto przycinanie tui należy wykonać czystymi, zdezynfekowanymi i naostrzonymi narzędziami.

Jak przycinać tuje, żeby były gęste?

Gęste tuje to marzenie każdego właściciela tych pięknych iglaków. Stanowią doskonałą wizytówkę ogrodu i mogą spełniać rolę żywopłotu.

Jak przycinać tuje, żeby rosły bujnie i były gęste? W tym celu warto przyciąć czubek rośliny o 10-15 cm. Tuja straci wtedy swój główny stożek wzrostu i zacznie wypuszczać sporo odnóg.

Przycinając tuje w ten sposób, musimy przede wszystkim zadbać o to, aby zrobić to równo. Najlepiej będzie użyć do tego żyłki, którą należy rozciągnąć wzdłuż żywopłotu, mocując jej końce do palików. Żyłka wyznaczy nam górną linię cięcia drzewa. Należy zwrócić uwagę, aby przycięta powierzchnia żywopłotu tworzyła płaszczyznę poziomą.

Zobacz także:

Weterynarze popełniają samobójstwa, studenci weterynarii mają depresjęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas