Na mur albo na płot. Kiedy sadzić pnącza zimozielone?

Pnącza zimozielone mogą być alternatywą dla żywopłotów. Warto je zastosować, gdy chcemy szybko uzyskać odrobinę prywatności w ogrodzie lub zasłonić brzydki płot czy mur. Jakie są pnącza zimozielone i które wybrać do danego rodzaju ogrodzenia?

Bluszcz często stosowany jest do obsadzenia muru
Bluszcz często stosowany jest do obsadzenia muru123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Rośliny zimozielone wyglądają atrakcyjnie przez cały rok.
  • Pnącza zimozielone świetnie nadają się do obsadzenia nimi muru lub płotu.

Jakie są pnącza zimozielone?

Pnącze to roślina, która wytwarza długie i wiotkie pędy, wymagające podparcia. Dotyczy to zarówno okazów, które gubią liście, jak i tych zimozielonych. Pnącza tworzą również korzenie czepne, wąsy pędowe lub liściowe, ogonki liściowe, kolce oraz ciernie czepne, dzięki którym mogą przyczepiać się do podpór.

Ważne jest również to, kiedy sadzić pnącza zimozielone. Zaleca się, aby rośliny z odkrytymi korzeniami sadzić w październiku i listopadzie albo wczesną wiosną. Natomiast te sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon.

Pnącza można umieścić między innymi przy ogrodzeniach, murkach, płotach, altanach czy przy balustradzie tarasu. Większość z wieloletnich pnączy jest okazami zrzucającymi liście na zimę.

Jednak, jeśli zależy nam roślinach, które będą wyglądały atrakcyjnie przez cały rok, a ich ulistnione pędy zakrywają ogrodzenie nawet zimą, to warto wybrać pnącza zimozielone. Ich wybór w naszym klimacie, jest mocno ograniczony. Do najpopularniejszych gatunków zimozielonych należą:

  • Bluszcz pospolity
  • Wiciokrzew Henry'ego
  • Wiciokrzew zaostrzony
  • Wiciokrzew japoński
  • Trzmielina Fortune’a
  • Akebia pięciolistkowa
  • Jeżyna Henry'ego
  • Powojniki zimozielone

Jakie rośliny pnące rosną najszybciej?

Jeżeli nie chcemy długo czekać na efekty zasadzenia zimozielonych pnączy, warto wybrać rośliny pnące zimozielone, które rosną najszybciej.

Należy do nich przede wszystkim bluszcz pospolity. Potrafi on nie tylko osiągnąć 25 metrów pokroju, ale również jego roczny przyrost szacuje się aż na 2 metry. Wymaga on podlewania również zimą i może rosnąć w zacienieniu. Jednak musimy pamiętać o tym, że liście i owoce bluszczu są silnie trujące.

Wiciokrzew zaostrzony mimo, że mniej okazały, także rośnie szybko i jest dobrą alternatywą dla bluszczu. Osiąga on do 4 metrów wysokości, a jego roczny przyrost to około 1-2 m. Lubi stanowiska słoneczne lub półcień. Jest odporny nie tylko na mróz, ale i również na zanieczyszczenia powietrza.

Kolejną rośliną, która bardzo szybko rośnie, jest akebia pięciolistkowa. Dorasta ona do 6 metrów wysokości, a jej roczny przyrost to około 1-3 m. Przy dobrej uprawie może ona rozwijać się naprawdę szybko. Roślina preferuje stanowiska słoneczne lub półcień i nie ma dużych wymagań glebowych.

Jedną z szybkorosnących roślin pnących jest także trzmielina Fortune’a. Rosnąc dziko w lesie, może osiągać nawet 7 metrów wysokości, jednak w warunkach uprawy ogrodowej dorasta do około 3-4m. Jej przyrost roczny to około 60-80 cm. Nie jest to tak dużo jak w przypadku powyższych okazów, jednak ta odmiana jest bardzo odporna na mrozy, ponieważ niestraszne jej temperatury nawet do minus 25 stopni Celsjusza. Z tego powodu może ona zdecydowanie wyprzedzić podczas rozwoju inne rośliny pnące.

Czym najlepiej obsadzić płot, a czym mur?

Rośliny pnące świetnie nadają się do zapewnienia sobie intymności i odgrodzenia ogrodu. Sprawdzą się one zarówno w przypadku płotu oraz muru.

Idealne rośliny pnące zimozielone na mur to bluszcz pospolity i trzmielina Fotune’a. W tym przypadku warto wybrać pnącza samoczepne, które nie uszkodzą elewacji, ponieważ przyczepiają się przy pomocy specjalnych korzeni czepnych i przylg.

Natomiast w przypadku obsadzania płotu, który chcemy, aby osłaniał posesję przed wzrokiem przechodniów także zimą, możemy wybrać rośliny, które wypełniają luki i tworzą gęsty żywopłot.

Na płot warto wybrać jeżynę Henry’ego, jednak trzeba pamiętać, że to właśnie starsze egzemplarze dobrze znoszą nasze zimy, a młodsze rośliny trzeba na zimę okrywać. Do jego dekoracji dobrze sprawdzi się również akebia pięciolistkowa.

Czytaj również:

Zobacz także: 

Ornitolodzy badają ptaki, które zimują w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas