Jak spakować prezent pod choinkę? Zrób wrażenie bez papieru i plastiku
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Góra błyszczącego papieru, plastikowe wstążki i sztuczne dekoracje – tak zwykle wygląda efektowny, ale niestety mało ekologiczny finał świątecznego pakowania upominków. A przecież można inaczej! Święta to czas radości, bliskości i dawania – także naszej planecie. Oto nasze sprawdzone sposoby na ekologiczne, a jednocześnie estetyczne i efektowne pakowanie prezentów!
Spis treści:
Dlaczego warto zrezygnować z papieru prezentowego?
Historia świątecznego papieru do pakowania kończy się zazwyczaj w koszu. Dlaczego? Większość tego typu papierów nie nadaje się do recyklingu. Wystarczy, że znajduje się na nich odrobina brokatu lub folii. Pamiętaj też, że papier nie bierze się znikąd. By go wyprodukować, rocznie wycina się tony drzew.
Natomiast wykorzystanie ekologicznych alternatyw dla papieru, torebek papierowych i pudełek z kartonu to:
- generowanie mniejszej ilości odpadów;
- oszczędności związane z pakowaniem prezentów;
- efektownie i oryginalnie zapakowane upominki świąteczne.
Furoshiki: japońska sztuka pakowania prezentów w tkaninę
Furoshiki to sztuka pakowania prezentów w kwadratowe kawałki materiału, których rogi efektownie się zawiązuje. Ta japońska tradycja wywodzi się z VIII wieku, kiedy tkaniny były używane do przechowywania i przenoszenia przedmiotów w świątyniach. Sztuka furoshiki zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, gdyż jest to ekologiczna alternatywa dla kolorowego papieru do pakowania prezentów.
Pakowanie prezentów zgodnie ze sztuką furoshiki krok po kroku
Do pakowania prezentów zgodnie z japońską tradycją będzie ci potrzebny kwadratowy kawałek materiału. Możesz go wyciąć ze starych dziecięcych ubrań, swoich koszulek czy nieużywanej pościeli. Wymiary kawałka tkaniny są uzależnione od wielkości przedmiotu, który będziesz pakować.
Podstawowe popularne techniki pakowania zgodnie ze sztuką furoshiki to:
- otsukai tsutsumi – tkaninę należy ułożyć przed sobą tak, aby miała kształt rombu. Następnie na jej środku umieszcza się przedmiot. Okrywa się go dwoma, przeciwległymi rogami tkaniny, a dwa pozostałe rogi należy zawiązać ze sobą węzłem Ma-Musubi (to „zwykły”, ale podwójny supeł);
- bin tsutsumi – ta technika sprawdzi się do zapakowania np. butelki z winem. Należy postawić ją na środku tkaniny, jej dwa rogi związać na szyjce za pomocą sznurka, a pozostałe dwa związać – węzłem ma-Musbi;
- yootsu musubi – po położeniu przedmiotu na tkaniny należy związać ze sobą 4 przeciwległe rogi materiału.
Pakowanie prezentów w materiały z odzysku
Materiały z odzysku są nie tylko praktyczne, ale także świetnie wyglądają w połączeniu z naturalnymi dodatkami. Dlatego można efektownie, estetycznie i oryginalnie zapakować w nie upominki. Tak zapakowany podarunek będzie na pewno wyróżniać się pod choinką.
Do pakowania prezentów w materiały z odzysku możesz wykorzystać:
- stare gazety, które świetnie sprawdzają się do zawinięcia mniejszych i większych prezentów. By twój prezent robił wrażenie, możesz ozdobić go rafią lub przewiązać sznurkiem jutowym, pod którym umieścisz gałązkę;
- pudełka po butach – możesz je pomalować, obkleić suszonymi plastrami pomarańczy, a nawet świerkowymi gałązkami;
- słoiki – są idealne do pakowania słodyczy, kul do kąpieli, mniejszych kosmetyków;
- resztki tapet po remoncie – można w nie bardzo efektownie i pomysłowo zapakować drobne upominki, dając jednocześnie drugie życie poremontowym odpadom.
Ekologiczne dodatki. Sznurek jutowy, suszone kwiaty, gałązki
Ekologiczne dodatki do opakowań w stylu zero waste to alternatywa dla brokatowych kokard czy błyszczących wstążek. Do pakowania prezentów możesz wykorzystać:
- sznurek jutowy lub rafię – produkowaną z włókien palmy iglastej. To z pozoru surowe detale, które jednak dodają magicznego uroku prezentom zapakowanym w gazety czy w tkaninę;
- suszone róże, trawy ozdobne, a nawet liście paproci – są ciekawym i stylowym dodatkiem do ekologicznie zapakowanych upominków;
- gałązki świerku, które pięknie pachną, lub jemioły – wystarczy wsunąć je pod sznurek jutowy lub ostrożnie przyszyć do tkaniny;
- laski cynamonu i gwiazdki anyżu – takie dodatki pachną świętami i doskonale wyglądają na prezentach. Możesz ułożyć je pod sznurkiem do pakowania upominków lub przykleić do materiału albo papieru.
Gdzie kupić ekologiczne materiały do pakowania?
Ekologicznych materiałów do pakowania nie musisz kupować. Większość z nich – stare gazety, tkaniny, słoiki, sznurki czy laski cynamonu – prawdopodobnie znajduje się w twoim domu. Jeżeli jednak brakuje ci eko-dekoracji do prezentów, znajdziesz je w dobrze zaopatrzonych sklepach z artykułami papierniczymi. Kupisz tam zarówno szary papier do pakowania, jak i dekoracyjne szyszki, a nawet wysuszone plastry pomarańczy. Pamiętaj jednak, żeby przed zrobieniem zakupów sprawdzić, czy potrzebnych ci ozdób nie znajdziesz w ogrodzie, lesie, własnej kuchni czy w najbliższym warzywniaku.
Pakowanie prezentów w ekologiczny sposób to nie tylko trend, ale także świadomy wybór. Dzięki wykorzystaniu ciekawych i efektownych zamienników błyszczącego papieru zrobisz ukłon w stronę przyrody, a także zaskoczysz bliskich kreatywnymi opakowaniami. Zamiast sięgać po plastikowe ozdoby, wybierz naturę, eko-materiały i rozwiń swoją kreatywność – twoja planeta będzie ci za to wdzięczna.