Prezent z drugiej ręki - hit czy kit?

Święta już jutro. To ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na prezent. A może zamiast pójść do galerii, można upolować coś pięknego w drugim obiegu?

Polacy wydają w ciągu okresu świątecznego aż 10mld zł!
Polacy wydają w ciągu okresu świątecznego aż 10mld zł! Unsplash.comUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Fortuna na prezenty

Zgodnie z danymi Polacy w sezonie świątecznym wydają dodatkowo aż 20mld złotych, z czego 10 mld na prezenty, 6 mld na jedzenie a pozostałe pieniądze na wigilijne kreacje. Jako prezenty Polacy najchętniej wybierają sprzęty elektroniczne, zabawki, ubrania i kosmetyki. Tak naprawdę tylko tych ostatnich nie można kupić w drugim obiegu.

Kiedy można kupić prezent z drugiego obiegu?

Prezent ma przede wszystkim uszczęśliwić obdarowanego. Jeśli wiemy, że dana osoba poczułaby się źle, może nie warto zmuszać kogoś do ekologicznych postaw. Jednak jeśli wiemy, że ktoś interesuje się dobrem naszej planety, taki podarek może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Warto również pamiętać o ekologicznym pakunku. Mogą to być torebki prezentowe, które kiedyś ktoś nam wręczył (warto je trzymać na takie okazje gdzieś w szafce) lub gazety. Rozpakowanie trwa kilkanaście sekund - czy warto dla nich generować śmieci i CO2, które zostanie z nami na długo?

Gdzie kupić prezent z drugiego obiegu? W intrenecie!

Najłatwiej sprawdzić na platformach sprzedażowych typu Vinted lub OLX. Na tej pierwszej można dostać głównie ubrania, tekstylia domowe czy książki. Na drugiej - wszystko.

Bardzo często jest tak, że ktoś otrzymał z okazji urodzin lub innej okazji coś, czego nie potrzebuje lub mu się nie podoba. Zamiast wyrzucić lub odłożyć na wieczność do szafy - woli puścić dalej. Z tego powodu na powyższych platformach można znaleźć rzeczy nowe z metkami.

Ktoś, kogo chcemy obdarować, nie domyśli się nawet, że nie kupiliśmy prezentu w sklepie! A przy okazji, zaoszczędzimy trochę pieniędzy.

Gdzie kupić prezent? Wspólnoty charytatywne

Warto również sprawdzić, czy w okolicy nie ma sklepów charytatywnych. Są to placówki często prowadzone przez osoby w dużym stopniu niepełnosprawności. Można przynieść do placówki zbędne przedmioty w bardzo dobrym stanie. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na wsparcie osób niepełnosprawnych. Dzięki temu kupując prezent przy okazji robimy coś dobrego i pomagamy innym - czy nie o to chodzi w święta?

W Krakowie funkcjonuje Wspólnota Emaus. Działa na podobnej zasadzie co sklep charytatywny, z tym, że jest prowadzona przez osoby w kryzysie bezdomności. Dzięki niej takie osoby znajdują pracę która wyprowadza je na prostą. Do wspólnoty można oddać niepotrzebne rzeczy w bardzo dobrym stanie.

Można znaleźć tam prawdziwe skarby! Wspólnota może również odebrać większe gabaryty, typu meble czy elektronika, bezpośrednio z domu. Wystarczy tylko zadzwonić.

A może kupić używane w sklepie?

Coraz więcej marek chce funkcjonować w obiegu cyrkularnym. Z tego względu podejmuje się naprawy przedmiotów i sprzedaje je dalej.

W taki sposób funkcjonuje Orange Flex. W jego ramach można kupić model smartfona w dobrej cenie, który został odnowiony. Możesz tam również zanieść swój stary telefon i otrzymać bon na zakupy.

Jeśli Twojemu bliskiemu marzy się odzież górska - postaw na Patagonię. Marka jest znana z produkowania odzieży wysokiej jakości. Wszystkie produkty objęte są dożywotnią gwarancją Ironclad.

Jeżeli produkt nie sprawuje się tak, jak powinien, a klient nie jest nim usatysfakcjonowany, może on go naprawić, wymienić lub zwrócić. Bardziej skomplikowane szkodzenia wynikłe z użytkowania są naprawiane za niewielką opłatą.

Można tam również kupić naprawioną odzież.

Czy zimowa pogoda zostanie z nami na dłużej?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas