To najgroźniejsze pająki w Polsce. Nie chcesz ich spotkać na swojej drodze

Pająki obecne są na każdym kroku. Pojawiają się w naszych domach, biurach, ogródkach i samochodach. Spotkanie z nimi nie zawsze jest jednak dla nas bezpieczne, dlatego lepiej wiedzieć, jakie są najbardziej jadowite pająki w Polsce. Podpowiadamy również jak je rozpoznać i co robić, gdy ugryzie nas pająk.

Pająki w Polsce mogą być piękne- tygrzyk paskowany.
Pająki w Polsce mogą być piękne- tygrzyk paskowany.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Najbardziej jadowite pająki w Polsce. Czy są niebezpieczne?

Pająki w Polsce na szczęście nie są tak jadowite, jak te egzotyczne, których ugryzienie może doprowadzić do śmierci. Pomimo tego, możemy wyróżnić najbardziej jadowite pająki w Polsce, które występują u nas na co dzień.

Najgroźniejsze pająki w Polsce pozostawiają ślady po ugryzieniu i wywołują wiele objawów. Jeśli jednak nie jesteś alergikiem i nie należysz do grupy ryzyka, to nic ci nie grozi, ponieważ ich jad nie jest niebezpieczny. Mimo to samo ukąszenie może być bolesne i nieprzyjemne.

Tygrzyk paskowany - najpiękniejszy pająk?

Łatwo go rozpoznać, bo jak wskazuje sama nazwa, ma on na swoim ciele specyficzne paski w kolorze białym, żółtym i czarnym. Ze względu na swój nietypowy, tygrysi wygląd, jest uznawany za jednego z najpiękniejszych gatunków pajęczaków.

Jego ugryzienie porównywane jest często do użądlenia osy. 

Objawy są podobne - obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Zamieszkuje przede wszystkim tereny porośnięte wysoką trawą i często spotykany jest w krzakach malin oraz w zbożu. Można go także zobaczyć w pobliżu zbiorników wodnych w lesie.

Pająk krzyżak gryzie w sytuacji zagrożenia

Krzyżak to specyficzny pająk, którego większość z nas bez problemu rozpozna, ze względu na wzór krzyża na jego odwłoku. Gryzie tylko w sytuacji zagrożenia. Jego jad nie jest groźny dla człowieka, a jedynie pozostawia na skórze dwie plamki oraz obrzęk w miejscu ukąszenia, który utrzymuje się przez kilka dni.

Pająk kątnik jest częstym gościem w twoim domu

Pająk kątnik to najczęściej występujący gatunek pająka w Polsce. Najczęściej pojawia się w naszych domach, gdzie zamieszkuje kwietniki, piwnice i jest aktywny szczególnie nocą. Gryzie tylko i wyłącznie w przypadku zagrożenia, gdy wykonamy gwałtowny ruch lub go przygnieciemy. Jego ukąszenie jest niegroźne i można go rozpoznać po dwóch niewielkich punktach na ciele, delikatnie zaczerwienionych. Kątnik jest brązowo-czarny i ma dwa podłużne pasy na grzbiecie, dzięki czemu z łatwością go rozpoznasz.

Jakie są najgroźniejsze pająki w Polsce?

Jadowite pająki w Polsce w większości przypadków nie wpływają na samopoczucie ukąszonego. Jednak są jeszcze gatunki, uznawane powszechnie za najgroźniejsze pająki w Polsce. Powodują one już więcej kłopotów, ponieważ ich ugryzienie ma poważniejsze objawy i jest bardziej bolesne niż w pozostałych przypadkach.

Pierwszym z nich jest sieciarz jaskiniowy, którego ugryzienie jest porównywalne do ukąszenia przez szerszenia. Jego ciało ma długość do 5 centymetrów i jest brązowe. To pająk, który najczęściej zamieszkuje jaskinie, studzienki kanalizacyjne, tunele oraz piwnice.

Groźny jest także bagnik nadwodny. To największy polski pająk, który ma nawet do 7 centymetrów długości. Wyróżniają go brązowe ubarwienie i niewielkie białe kropki na grzbiecie. Bagnika można spotkać zwłaszcza latem, ponieważ zamieszkuje tereny podmokłe takie jak jeziora, rzeki i stawy. Potrafi pływać i nurkować. Jego ukąszenie bardzo długo się goi i wywołuje dodatkowe objawy, takie jak biegunka, wymioty i bóle głowy.

Kolejnym niebezpiecznym pająkiem jest kolczak zbrojny. To jedyny pająk w naszym kraju, którego ugryzienie wywołuje objawy podobne do objawów zatrucia, które mogą utrzymywać się aż do dwóch tygodni. Dodatkowo powoduje ból, stany zapalne, osłabienie i dreszcze. Jak go rozpoznać? Osiąga do 15mm długości ciała i ma żółte ubarwienie. Posiada także szczękoczułki, które mają kolor żółto-czerwony i są gęsto uwłosione. Zamieszkuje głównie ciepłe tereny, porośnięte wysoką trawą. Można go spotkać w okolicach nasypów kolejowych i przy stromych drogach.

Najbardziej jadowite pająki w Polsce - jak działać w przypadku ukąszenia?

W większości przypadków pająki w Polsce pozostawiają obrzęk i czerwony, swędzący lub pieczący ślad. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim należy pamiętać o odkażeniu rany. Następnie warto zaopatrzyć się w kojące maści i żele z apteki i regularnie nakładać je na spuchnięte miejsca. Ważne w procesie gojenia jest również nierozdrapywanie rany i niedoprowadzenie do jej przypadkowego zakażenia. To zdecydowanie przyspieszy proces związany z gojeniem. Natomiast, gdy objawy utrzymują się dłużej, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jeśli jednak jesteś alergikiem albo należysz do grupy ryzyka (osoby starsze oraz dzieci) to takie ugryzienie może spowodować wstrząs anafilaktyczny, który stanowi zagrożenie dla życia. Wtedy konieczne będzie podanie surowicy przeciwjadowej. Karetka powinna zostać wezwana w przypadku, gdy ukąszony ma problemy z oddychaniem, występuje obrzęk szyi czy napady kaszlu.

Czytaj również:

Przemysław Białkowski podcast: OdraSCP

Agnieszka Zimnoch

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas