Co na żywopłot zimozielony? 5 roślin, które urosną szybko i wysoko

Żywopłot zimozielony, który ma pełnić funkcję dekoracyjną cały rok, powinien składać się z konkretnych roślin, radzących sobie w zmieniających się warunkach pogodowych. Co sadzić na żywopłot zimozielony i które rośliny wybrać, aby nie czekać zbyt długo na efekt.

Żywopłot zimozielony może cieszyć nasze oczy przez cały rok
Żywopłot zimozielony może cieszyć nasze oczy przez cały rok123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czym są żywopłoty zimozielone?

Zimozielone żywopłoty są piękną dekoracją ogrodu i rozwiązaniem, które pozwala stworzyć naturalne ogrodzenie, zapewniające nam prywatność przez cały rok, nawet zimą.

Dodatkowo rośliny na żywopłocie zimozielonym mogą stworzyć ekran akustyczny, który zapewni nam ciszę i spokój nawet na obszarach miejskich. Co więcej, niektóre krzewy pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza sprawiając, że nasze otoczenie będzie nie tylko lepiej wyglądało, ale również będzie pozytywnie wpływało na nasze samopoczucie.

Świadomi ekologicznie ogrodnicy także doceniają zimozielony żywopłot, ponieważ stabilizuje on glebę poprzez zapobieganie erozji. Oprócz tego wchłania nadmiar wody gruntowej, co sprawia, że jest skutecznym środkiem zapobiegawczym w momencie mocnych opadów deszczu lub roztopów śniegu. Dodatkowo zimozielone żywopłoty mogą służyć jako siedlisko dla dzikich zwierząt, zapewniając im schronienie oraz pożywienie.

Jakie krzewy zimozielone na żywopłot?

Jeżeli chcemy stworzyć żywopłot liściasty zimozielony, to warto wziąć pod uwagę poniższe krzewy. Nie tylko będą one zjawiskowo się prezentowały, ale również przetrwają zimę, tworząc naturalne ogrodzenie przez 365 dni. Oto najpopularniejsze zimozielone krzewy liściaste:

  • Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) -  jest to popularny zimozielony krzew, który osiąga wysokość 3-4 m. Jego liście są sztywne i małe. Roślina dobrze rośnie na każdej glebie i każdym stanowisku. Dodatkowo jest odporna na mrozy, zanieczyszczenia oraz susze.
  • Berberys Juliany (Berberis julianae) - to zimozielony gatunek berberysu, dorastający do 2-3 m wysokości. Jego pędy są pokryte potrójnymi, ostrymi cierniami. Natomiast liście są ciemnozielone i ząbkowane. Berberys ma żółte kwiaty, które zbierają się w pęczki po około 10 sztuk. Oprócz tego pojawiają się na nim granatowe owoce, które utrzymują się na krzewie przez całą zimę.
  • Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium)  - to zimozielony krzew o licznych, wyprostowanych pędach. Dorasta on do 1 m wysokości, a jego liście są sztywne, grube i kłujące, a jesienią oraz wczesną wiosną przybierają brunatnoczerwony kolor. Owoce krzewu są kuliste i granatowe.
  • Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) -  jest to ciernisty zimozielony krzew, który osiąga 2 m wysokości. Jego liście są ciemnozielone i błyszczące. Białe kwiaty pojawiają się na nim w maju i czerwcu. Jego główną ozdobą są liczne owoce o jaskrawym ubarwieniu. Krzew ma liczne pędy i zwartą budowę, która idealnie nadaje się do stworzenia żywopłotu.
  • Ostrokrzew Meservy (Ilex x meserveae) -  to krzew zimozielony o zwartym pokroju, który dorasta do 2 m wysokości. Ma sztywne, ciemnozielone liście o długości 3,5 cm. Najczęściej na żywopłoty wykorzystuje się odmiany, które szybko regenerują się po cięciu, takie jak: Blue Prince i Blue Princess.
  • Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) -  to krzew, który w Polsce dorasta do 4 m wysokości. Ma ozdobne liście przypominające wyglądem liście laurowe. Na żywopłoty nadaje się szczególnie karłowa odmiana Otto Luyken, osiągająca 1 m wysokości.

Jakie iglaki nadają się na żywopłot?

Do tworzenia żywopłotu często używane są również iglaki. Prezentują się one bardzo zjawiskowo, są gęste i trwałe. Sprawia to, że z ich pomocą łatwo uformować bujne, naturalne ogrodzenie. Najpopularniejsze iglaki nadające się na żywopłot to:

  • Jałowiec - posiada kłujące igły, które mogą stanowić wyjątkowo skuteczną barierę ochroną dla naszego terenu. Najczęściej wybierane gatunki rośliny to jałowiec pospolity, który idealnie nadaje się na żywopłoty ażurowe i chiński, który pasuje do żywopłotów formowanych i nieformowanych. Rośliny dorastają do 3 m wysokości.
  • Modrzew - to roślina, która nie wymaga zbyt wiele od ogrodników. Przycinanie modrzewia wykonuje się raz na kilka lat, ponieważ nie traci on szybko swojej formy. Minusem jest to, że modrzew nie będzie imponował swoim wyglądem w trakcie zimy, ponieważ zrzuca wtedy igły.
  • Cis -  jest to iglak, który stanowi ozdobę również w okresie zimowym. Szczególnie polecany jest do tworzenia żywopłotów strzyżonych. Umożliwia on tworzenie klasycznych, prostych żywopłotów, a także tych o bardziej wyszukanych formach.

Co na żywopłot zimozielony szybko rosnący?

Często tworząc żywopłot zimozielony, zależy nam na natychmiastowych efektach, dlatego szukamy roślin, które szybko rosną, mogą to być m.in. iglaki lub pnącza. Poszukując okazów na żywopłot, które również zimą będą się okazale prezentować, warto zdecydować się na 5 poniższych propozycji:

  • Żywotnik - to tani iglak, który ma wiele właściwości. Bardzo szybko rośnie i ma wyjątkowe odcienie zieleni. Dodatkowo jest uniwersalny i umożliwia tworzenie dowolnych żywopłotów, zarówno tych formowanych, jak i nieformowanych oraz mieszanych lub jednogatunkowych.
  • Bluszcz pospolity - potrafi on nie tylko osiągnąć 25 m pokroju, a jego roczny przyrost szacuje się aż na 2 m. Należy jednak pamiętać o tym, że liście i owoce bluszczu są silnie trujące.
  • Akebia pięciolistkowa - dorasta ona do 6 metrów wysokości, a jej roczny przyrost to około 1-3 m. Jeśli prawidłowo ją pielęgnujemy, to się może ona rozwijać naprawdę szybko.
  • Wiciokrzew zaostrzony -  to roślina, która również rośnie szybko. Osiąga do 4 m wysokości, a roczny przyrost to około 1-2 m. Wiciokrzew jest odporny na mróz i na zanieczyszczenia powietrza. 
  • Trzmielina Fortune’a - w warunkach uprawy domowej dorasta do około 3-4 m. Jej przyrost roczny to około 60-80 cm. Dodatkowo roślina rozwija się również zimą, ponieważ jest bardzo odporna na mrozy i przetrwa w temperaturze nawet do minus 25 stopni Celsjusza.

Czytaj również:

Zobacz także: 

Niemcy: Bateria organiczna - rewolucja w magazynowaniu energiiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas