Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Domowe sposoby czy chemia
Ćma bukszpanowa to groźny szkodnik, który spędza sen z powiek wielu działkowcom i ogrodnikom. Larwy żerują na liściach oraz młodych pędach bukszpanów. Ćmy bukszpanowe szybko się rozmnażają i przelatują na kolejne rośliny. Dlatego walkę trzeba rozpocząć jak najszybciej. Jaki oprysk na ćmę bukszpanową będzie najlepszy? Pomoże chemiczny Mospilan czy domowe sposoby.
Spis treści:
Jak wygląda ćma bukszpanowa?
Ćma bukszpanowa, zwana też ćmą azjatycką, to jeden z największych gatunków ciem występujących w Europie. Ten szkodnik dotarł do nas z Azji, najprawdopodobniej z importowanymi sadzonkami bukszpanu. Ćma bukszpanowa jestem nocnym motylem, który charakteryzuje się szaro-brązową barwą z białą plamą. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi około 4 cm.
Dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej mogą latać od kwietnia do września, a przy ciepłej pogodzie - nawet do października. Samice składają jaja na spodniej stronie liści bukszpanów, głęboko wewnątrz krzewów.
W ciągu roku ten owad może mieć aż cztery pokolenia.
Dorosłe motyle nie są szkodnikami bukszpanów. Problemem są larwy ćmy bukszpanowej. Jasnozielone gąsienice z podłużnymi brązowymi paskami osiągają do 4 cm i są niezwykle żarłoczne.
Larwy ćmy bukszpanowej, jak wskazuje sama nazwa, żerują na krzewach bukszpanu. Młode gąsienice obgryzają brzegi liści, natomiast starsze zjadają nie tylko liście roślin, lecz także niezdrewniałe pędy. W krótkim czasie szkodniki mogą doprowadzić do zniszczenia wszystkich krzewów bukszpanów w ogrodzie i w okolicy.
Jak zwalczać ćmę bukszpanową w ogrodzie i na działce?
Zwalczanie ćmy bukszpanowej jest dość trudne, bo szkodnik jest bardzo inwazyjny. Im wcześniej go zauważysz, tym łatwiej będzie można się go pozbyć.
Jest kilka sposobów na ćmę bukszpanową. Młode larwy można usuwać ręcznie, ściągając je z krzewu lub strzepywać. Pędy, na których zostało mało liści, najlepiej wyciąć i spalić.
Niektórzy ogrodnicy polecają usuwanie ćmy bukszpanowej wodą, po skierowaniu mocnego strumienia na zaatakowane gałęzie.
Dobrym sposobem na zwalczanie szkodników jest również rozwieszanie pułapek feromonowych, które służą do wyłapywania samców ćmy bukszpanowej. Składa się z pojemnika lejkowego oraz wkładu, który stanowi dyspenser feromonowy CDP. Taki sposób sprawi, że nie wszystkie jaja złożone przez samice zostaną zapłodnione.
W walce z tym szkodnikiem najskuteczniejsza jest jednak metoda chemiczna, opryskując rośliny środkami ochronnymi.
Opryski na ćmę bukszpanową. Pomoże Mospilan?
- Mospilan
Najpopularniejszym preparatem na zwalczanie tego szkodnika jest Mospilan 20 SP, który można używać do ochrony zarówno roślin ozdobnych, sadowniczych, jak i warzywnych. Niszczy nie tylko ćmę bukszpanową, ale również inne szkodniki, w tym mączliki, miseczniki i ochojniki. Mospilan to trucizna, która wnika w tkanki roślin. Gdy gąsienice je zjedzą, giną już po kilku godzinach. Taki oprysk można stosować dwa razy w sezonie. Pierwszy zabieg wykonuje się w kwietniu. Stosuje się go w porze wieczornej, przy bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie, gdy nie ma pszczół. Jak stosować Mospilan na ćmę bukszpanową? Preparat na formę proszku, który należy rozdrobić w wodzie. Dla jednorazowego zastosowania wystarczy 1 g Mospilanu na 2.5 l wody.
- Lepinox Plus
Jeden z najlepszych środków na ćmę bukszpanową, który jest dozwolony do stosowania w uprawach ekologicznych. Lepinox Plus zawiera bakterię Bacillus thuringiensis, która naturalnie występuje na roślinach oraz glebie. Gąsienicy ćmy bukszpanowej, które zjadły pokarm roślinny opryskany tym preparatem, przestają żerować i uszkadzać krzewy już w pierwszym dniu po zabiegu, a po upływie trzech dni obumierają. Pierwszy oprysk należy wykonać na przełomie kwietnia i maja, a 10 g preparatu należy rozpuścić w 5 l wody.
- Polysect 005 SL
To długo działający środek owadobójczy, który jest szybko pobierany przez liście i jest przemieszczany wraz z sokami po całej roślinie. Opryski profilaktyczne najlepiej robić na początku kwietnia, a następnie powtórzyć je pod koniec maja.
Domowe sposoby na ćmę bukszpanową: ocet, płyn do naczyń, szare mydło
W celu zwalczania ćmy bukszpanowej poza preparatami chemicznymi można wypróbować domowe sposoby lub naturalne opryski.
- Oprysk na ćmę bukszpanową z szarego mydła
Szare mydło, inaczej mydło potasowe, to mieszanina różnych soli potasowych z innymi składnikami, m.in. gliceryną i chlorkiem sodu. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe działają eliminująco na szkodniki żerujące na roślinach. Oprysk z szarego mydła świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku larw ćmy bukszpanowej, lecz także przeciwko mszycom, wełnowcom czy przędziorkom. 75 g mydła należy zetrzeć na tarce i rozpuścić w 5 l ciepłej wody. Oprysk na ćmę bukszpanową należy przeprowadzić w momencie zauważenia pierwszych gąsienic tego owada żerujących na roślinie bukszpanu.
Płyn do naczyń to kolejny domowy sposób na ćmę bukszpanową. Wystarczy wymieszać płyn z wodą, doprowadzając do spienienia. Taki roztwór przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i robimy oprysk bukszpanu. Po kilku godzinach larwy ćmy bukszpanowej powinny pospadać z krzewów. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, warto dodać do roztworu sodę oczyszczoną. Taki oprysk jest naturalny i nie szkodzi ani człowiekowi, ani środowisku.
Zarówno mszyce, jak i ćmę bukszpanową w ogrodzie można zniszczyć octem. Warto jednak pamiętać, że ocet jest kwasem i w zbyt mocnym stężeniu może uszkodzić rośliny. Dlatego, zanim użyjemy go do walki ze szkodnikami, należy poznać zasady jego bezpiecznego zastosowania. Ocet na ćmę bukszpanową trzeba stosować w dużym rozcieńczeniu w proporcji 1 do 10 (na jedną miarkę octu przypada 10 miarek wody). Ponadto do oprysku można dodać kilka kropel płynu do naczyń.
- Oprysk na ćmę bukszpanową z tytoniu
Czy wiesz, że nikotyna szkodzi nie tylko ludziom, lecz także działa zabójczo na owady? Dlatego jednym ze sposobów na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest przygotowanie wywaru z tytoniu. 0,5 kg liści rośliny należy zaparzyć 5 l wody i odstawić na jedną dobę. Gotowy wywar należy przecedzić przez gazę i po rozcieńczeniu wodą (około 0,5 l wywaru z tytoniu na 1 l wody) należy opryskać nim krzewy zaatakowane przez ćmę bukszpanową. Oprysk można powtórzyć po 2-3 tygodniach.
Oryginalny materiał pojawił się w Zielonej Interii w sierpniu 2022 roku
Czytaj również: