Jak przechować oleandry przez zimę i zadbać o nie w domu?

Oleander to doniczkowy krzew chętnie wybierany przez Polaków. Od maja do października zdobi balkony, tarasy i ogrody - w zależności od gatunku - białymi, jasnoróżowymi, pomarańczowymi lub czerwonymi kwiatami. Aby móc podziwiać oleandra co roku, należy przezimować go w domu w określonych warunkach.

Przezimowanie oleandra sprawi, że w kolejnym roku pięknie zakwitnie.
Przezimowanie oleandra sprawi, że w kolejnym roku pięknie zakwitnie.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czy oleandra można trzymać w domu?

Oleander najlepiej się czuje na zewnątrz. Najczęściej umieszcza się go w doniczce, rzadziej wkopuje w grunt. Krzew nie przepada za pomieszczeniami zamkniętymi, jednak oleandra można trzymać w domu i trzeba zaznaczyć, że całkiem dobrze sobie radzi w takich warunkach. Teoretycznie nawet w domu oleander może urosnąć aż do 3 metrów, natomiast w praktyce zazwyczaj nie osiąga wysokości większej niż 0,5 metra.

Pomimo tego, że oleander wytrzymuje drobne przymrozki, a nawet temperatury do -10 stopni Celsjusza, to w okresie zimowym musi się pogodzić z drastyczną zmianą środowiska. Wszystko za sprawą bardzo niskich temperatur, występujących w Polsce od listopada do marca, które spowodowałyby obumarcie oleandra.

Oleander najlepiej rośnie w naturalnym środowisku, ale przezimowanie go w domowym klimacie zagwarantuje rozkwit rośliny w kolejnym roku. Dlatego trzymanie oleandra w domu jest wręcz konieczne w okresie zimowym.

Jak dbać o oleandra w domu?

Zmiana warunków zewnętrznych na wewnętrzne to dla oleandra stresująca sytuacja. Dlatego przeniesienie krzewu wymaga spełnienia określonych zasad, odnoszących się do pielęgnacji w czasie zimowania. Jak dbać o oleandra w domu?

Krzew w domu najlepiej zimuje w środowisku, w którym temperatura w pomieszczeniu wynosi od 5 do 10 stopni Celsjusza. Zatem warto pamiętać, aby znaleźć wychłodzone pomieszczenie, gdzie nie dochodzi do przeciągów, dociera słońce i jest możliwość kontrolowania temperatury za pomocą instalacji ogrzewania.

Ulokowanie oleandra w piwnicy, w której nie ma okien, nie będzie dobrym rozwiązaniem. Przeniesienie krzewu do pokoju dziennego to również ryzykowne posunięcie. Z uwagi na stałe działanie promieni słonecznych roślina może tracić liście i zmienić barwę na brązową. W następnym okresie wegetacyjnym oleander może zakwitnąć znacznie później, a jego listki mogą być poskręcane, co negatywnie wpłynie na kondycję rośliny.

Kiedy wystawić oleandra na zewnątrz?

Zimowanie krzewu nie powinno trwać dłużej niż do końca lutego, chyba że na jego powrót do ogrodu czy na balkon nie pozwalają zbyt niskie temperatury. Drastyczna zmiana warunków wegetacyjnych z uwagi na okres zimowy wymusza konieczność hartowania rośliny do momentu ustania przymrozków. Taki zabieg pozwoli przygotować krzew do nowego sezon kwitnienia.

Pod koniec lutego zaleca się również wstawić roślinę do pokoju, gdzie przez dłuższy czas docierają promienie słoneczne, oraz zacząć ją obficie podlewać. W ponownym przyzwyczajaniu rośliny do zewnętrznych warunków pomoże także wystawianie jej na balkon czy taras na kilka godzin w ciągu dnia.

W jakich warunkach najlepiej czuje się oleander?

Oleander to roślina naturalnie występująca na wybrzeżach Morza Śródziemnego, a także na obszarach pełnych słońca w Azji i Japonii. Charakterystyka powyższych terenów pozwala przyjąć, że najlepsze miejsca dla oleandra są słoneczne, ciepłe i takie, gdzie nie brakuje dostępu do wody.

Klimat w Polsce jest daleki od tego występującego w powyżej wskazanych obszarach. To rodzi konieczność zapewnienie odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu rośliny. Świeże powietrze oraz zaciszne słoneczne miejsce są dla tej rośliny najlepszym stanowiskiem.

Starannie wybrane miejsce i odpowiednia temperatura dla oleandra to jeszcze nie wszystko. Krzew nie przepada za zraszaniem liści ani przesadzeniem, dlatego ważne jest, żeby od razu dobrać mu donicę odpowiednich rozmiarów. Wiele roślin lubi przycinanie, jednak ten krzew nie należy do tej grupy. W przypadku oleandra należy się ograniczyć wyłącznie do prac ogrodniczych, mających na celu uformowanie rośliny po okresie wegetacyjnym.

Jak poprawnie podlewać oleandra?

Podlewanie oleandra jest uzależnione od pory roku. W miesiącach ciepłych krzew uwielbia obfite podlewanie. Podczas okresu jesienno-zimowego roślinę należy podlewać oszczędnie, aby utrzymać jedynie wilgotną ziemię. Nie bez znaczenia jest także temperatura wody, która powinna wynosić od 15 do 25 stopni Celsjusza.

Niderlandy: Sztuka w walce o klimatDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas