Gdzie postawić drzewko bonsai w domu? Potrzebuje dużo światła i wody
Drzewko bonsai to piękna ozdoba do każdego wnętrza. Za to piękno trzeba jednak zapłacić niemałą cenę. Bonsai wymaga bowiem regularnej pielęgnacji. Drzewku trzeba poświęcać uwagę nawet kilka razy dzienne. Jak uprawiać bonsai w domu?
Spis treści:
Prawdziwe drzewko bonsai, czyli co?
Prawdziwe drzewko bonsai to według specjalistów aż w 90 proc. sztuka i zaledwie w 10 proc. ogrodnictwo. Nic dziwnego, skoro jego pielęgnacja jest związana z nauką przycinania, formowania i uszczykiwania pędów, która pierwsze kroki stawiała już 1300 lat temu.
Dzięki temu w sztuce bonsai można wyróżnić liczne style formowania rośliny, które różnią się od siebie m.in. sposobem kształtowania pnia czy pochylenia drzewa.
Niestety, artystyczne predyspozycje to niejedyna cecha, którą musi mieć osoba zajmująca się bonsai. Ważna jest także dobra ręka do roślin, ponieważ drzewko jest wyjątkowo wymagające.
Czy drzewko bonsai musi mieć słońce?
Większość drzewek bonsai dobrze czuje się w świetle rozproszonym lub półcieniu. W okresie największych upałów rośliny o delikatnych liściach powinny zostać umieszczone w cieniu. Dobrze, jeśli są regularnie zasilane wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym do drzewek bonsai.
Drzewko bonsai jest dość wymagające i lubi być podlewane każdego dnia, nawet dwa raz dziennie. Osoby doświadczone często podkreślają, że warto opryskiwać całe drzewko wodą, zamiast podlewać ziemię.
Niezależnie od wybranego sposobu pielęgnacji, trzeba być bardzo ostrożnym. Choć intensywne zasilanie rośliny wodą może doprowadzić do gnicia korzeni, to ziemia, w której rośnie drzewko bonsai, powinna być stale lekko wilgotna, by nie groziło mu ani przelanie, ani przesuszenie.
Czy drzewko bonsai może stać na oknie?
Decydując się na uprawę drzewka bonsai w domu, dobrze jest umieścić je w jasnym miejscu, np. przy oknie wychodzącym na stronę południową. Jeśli natężenie światła będzie zbyt niskie, wzrost rośliny znacznie się osłabi.
W mieszkaniu najlepiej sprawdzą się drzewka bonsai będące gatunkami i odmianami fikusów, które tolerują niską wilgotność powietrza (są uznawane za najlepszy wybór dla początkujących). Sprawdzą się też grubosz, karmona, szeflera drzewkowata czy ligustr.
Osoby, które nie są pewne, czy poradzą sobie z drzewkiem bonsai w uprawie domowej, powinny wiedzieć, że te rośliny są najłatwiejsze w pielęgnacji ogrodowej. Takie rozwiązanie poleca się początkującym.
Czy bonsai może być na dworze?
Znaczna większość drzewek bonsai może, a nawet powinna być umieszczona na zewnątrz, gdzie dobrze poradzi sobie ze zmianami pór roku, zróżnicowaną temperaturą i wysoką wilgotnością powietrza.
Jedynym zagrożeniem dla bonsai jest okres zimowy, kiedy to rośliny z klimatu umiarkowanego potrzebują spoczynku zimowego, wymagają ochrony przed mrozem i zimnym wiatrem.
Trzeba zwrócić też uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak:
- Światło (większość drzewek bonsai potrzebuje go przynajmniej przez kilka godzin dziennie). Braki będą szybko zauważalne na liściach, które zwiotczeją i staną się podatne na choroby oraz szkodniki.
- Podlewanie (należy podlewać je tylko wtedy, gdy tego potrzebują). Wiele zależy od pory roku i potrzeb danego drzewka bonsai. Zapotrzebowanie na wodę może pojawić się kilka razy dziennie lub do jednego czy dwóch razy w tygodniu. Obserwacja rośliny to klucz do sukcesu.
- Wilgotność (niska wilgotność to problem dla drzewka, dlatego warto umieścić je na podstawce wypełnionej wodą lub zraszać kilka razy dziennie). Spryskiwanie ścian i podłóg obok rośliny również pomaga zwiększyć wilgotność.
- Temperatura (odpowiednia pielęgnacja pomaga roślinie zachować zdrowie, pomimo nagłych spadków i wzrostów temperatury). Wiosna i zima to czas, gdy trzeba szczególnie uważać na chłód i nocne przymrozki.