Jak pielęgnować bromelię i co zrobić, żeby zakwitła?

Bromelia to tropikalna roślina, która wspaniale wygląda i doskonale oczyszcza powietrze. Występuje w wielu odmianach i kwitnie tylko raz. Nie jest wymagająca w uprawie, ale warto wiedzieć, jak o nią odpowiednio dbać. Jak pielęgnować kwiat bromelia, gdzie go ustawić i jak często podlewać?

Bromelia - uprawa w domu

Bromelia to rodzaj roślin jednoliściennych, należących do rodziny bromeliowatych. Można je spotkać w Ameryce Środkowej i Południowej. Do Europy rośliny trafiły w XVIII wieku, wraz z belgijskimi kupcami.

Bromelie są popularnymi roślinami doniczkowymi, występującymi w wielu gatunkach i kolorach. Wyróżniają się nie tylko estetycznym wyglądem, ale również niezwykłą przydatnością. Jak udowodnili naukowcy, bromelie potrafią pochłonąć znaczną część szkodliwych substancji, znajdujących się w powietrzu. Doskonale oczyszczają zatem powietrze.

Reklama

Kwiaty bromelia - pielęgnacja

Jak pielęgnować bromelię? Bromelia to roślina dość łatwa w uprawie. Jest polecana również ogrodnikom-amatorom, ponieważ nie ma zbyt wielu wymagań i wyróżnia się sporą odpornością. Przy tym jest to roślina ozdobna, chętnie wykorzystywana do dekoracji wnętrz. By jednak wspaniale wyglądała, należy o nią odpowiednio zadbać.

Pielęgnacja bromelii doniczkowej opiera się na zapewnieniu jej możliwie jak najlepszych warunków i regularnym podlewaniu. Roślina nie potrzebuje przesadzania, spryskiwania czy intensywnego nawożenia. Idealna temperatura w pomieszczeniu, w którym ustawiona jest bromelia, to 22-24 stopnie Celsjusza. Niższa temperatura mogłaby doprowadzić do gnicia korzeni, a w rezultacie do obumarcia bromelii. Powietrze nie powinno być jednak zbyt suche. Roślina nie lubi też przeciągów.

Czytaj też: Atrakcyjna roślina doniczkowa z niesamowicie kolorowymi liśćmi. Jest łatwa w uprawie

Jak podlewać bromelię?

Właściwe podlewanie bromelii może być dla wielu osób zaskoczeniem — wody nie wlewamy do doniczki, a bezpośrednio do rozety liści. Bromelie chłoną bowiem wodę przez liście, a nie przez korzenie. Bromelię najlepiej podlewać raz na tydzień, używając wody odstanej. Roślinę można też zraszać, dzięki czemu będzie można ją rzadziej podlewać.

Czytaj również: Te rośliny pięknie rosną nawet w cieniu. Banalne w obsłudze!

Jaka doniczka i podłoże do bromelii?

Bromelia nie ma szczególnych wymagań, dotyczących idealnego podłoża. Można ją sadzić w podłożu uniwersalnym, choć niektórzy decydują się na wymieszanie ziemi z torfem i piaskiem. Najważniejsze, by gleba, w której rośnie roślina, była przepuszczalna. Warto na dnie usypać warstwę drenażu, korzystając ze żwiru, kamyków czy keramzytu.

Nie ma potrzeby umieszczać bromelii w żadnej solidnej donicy. Wystarczy niewielka doniczka, dobrana tak, by pomieściła szeroką rozetę liści u podstawy rośliny. Można nawet zostawić bromelię w prostej doniczce, w której została kupiona, decydując się jedynie na zastosowanie ozdobnej osłonki. Ważne jednak, by wykonać w dnie doniczki otwory.

Czy bromelia lubi słońce?

Bromelia najbardziej lubi światło rozproszone. Z tego względu nie zaleca się stawiać rośliny w pełnym słońcu. Jest bowiem podatna na poparzenia i przesuszenie. Nie może jednak stać w kompletnej ciemności, więc nie nadaje się do żadnych pomieszczeń bez okien. W jej przypadku najlepsze będzie ustawienie na parapecie okna wychodzącego na północ lub na wschód.

Czytaj również: Jak rośliny oczyszczają powietrze w zimie? Wybierz te gatunki

Co zrobić, aby bromelia zakwitła i czy kwitnie tylko raz?

Jak na tak piękną roślinę, jaką jest bromelia, kwitnienie jej jest dość krótkie - trwa od 3 do 6 miesięcy. Jeśli bromelia przekwitnie, zaczyna stopniowo zamierać. Trzeba ją rozmnożyć lub wymienić na kolejną, ponieważ nie zakwitnie ponownie. Dzięki rozmnażaniu metodą sadzonkową można jednak zyskać kolejne, piękne rośliny.

Po okresie kwitnienia można zauważyć sadzonki pojawiające się w dolnej części łodygi. Gdy osiągną połowę rozmiaru dorosłej rośliny, można je wyjąć z korzeniami i umieścić w nowych doniczkach. Następnie wystarczy cierpliwie zaczekać aż i one zakwitną. Można przyspieszyć ten proces, umieszczając w rdzeniu rośliny świeże jabłko, a następnie przykrywając całość plastikową torbą.

Czytaj też:

Jak podlewać storczyki? Wymieszaj wodę z piwem, a będą pełne kwiatów

Jak pielęgnować strelicję i co zrobić, żeby rajski kwiat zakwitł w domu?

Jaśmin nagokwiatowy wita wiosnę, ale już teraz trzeba zadbać o ten krzew

Zobacz też:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy