Jak zabezpieczyć rośliny na balkonie przed zimą? Te kwiaty przetrwają mróz

Rośliny balkonowe potrzebują odpowiedniego okrycia, jeśli mają pozostać w zimie na zewnątrz i przetrwać. Nawet gatunki mrozoodporne musimy właściwie zabezpieczyć przed ujemną temperaturą i zimnym wiatrem. Wybierając kwiaty na balkony i tarasy należy wiedzieć, które z nich zimują w pomieszczeniach, a które wymagają ściółkowania i osłonięcia. Jakie kwiaty przetrwają zimę na balkonie?

Rośliny balkonowe potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia, aby spokojnie przetrwać zimę. Jak należy o nie zadbać?
Rośliny balkonowe potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia, aby spokojnie przetrwać zimę. Jak należy o nie zadbać?123RF/PICSEL

Jakie kwiaty przetrwają zimę na balkonie?

Wybierane przez nas kwiaty doniczkowe na balkon czy taras zwykle wspaniale się prezentują. Te bardziej widowiskowe - jak fuksje, pelargonie czy petunie - nie przetrwają zimy na balkonie. Trzeba je przenieść do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia - jak piwnica czy klatka schodowa - gdy temperatura spadnie do -5 stopni Celsjusza.

Nim przeniesiemy je w takie miejsce, powinniśmy usunąć z nich liście. Temperatura panująca w wybranym przez nas pomieszczeniu powinna wynosić 5-8 stopni Celsjusza. Na długo przed przymrozkami należy wynieść z balkonu między innymi cytrusy czy palmy.

Do pozostawienia na balkonie nadają się między innymi następujące rośliny:

Nie można ich jednak pozostawić bez zabezpieczenia. Okrycie zarówno części nadziemnej, jak i zadbanie o ochronę korzeni to podstawa jesiennej pielęgnacji roślin.

Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe przed mrozem?

Rośliny balkonowe wymagają odpowiedniego okrycia zimą. Pozwoli im to bezpiecznie przetrwać nawet spore spadki temperatury. Warto pamiętać, że stan roślin pogarsza się zimą zazwyczaj z braku wody, a nie z powodu samego mrozu. Przez niską temperaturę zamarza ziemia i nie są w stanie pobierać z niej wody wraz z niezbędnymi składnikami pokarmowymi. Podobnym zagrożeniem jak mróz, jest również zimny wiatr.

Niektóre rośliny znoszą mróz lepiej niż inne. One także wymagają jednak właściwego przygotowania do zimy123RF/PICSEL

Niektóre rośliny znoszą zimę lepiej niż inne. Warto jednak zabezpieczyć je w odpowiedni sposób, by pomóc im przetrwać w trudnych warunkach.

Jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem? Oto najważniejsze metody:

  • ściółkowanie - gruba na około 2-3 cm ściółka, przygotowana na przykład ze słomy czy kory, doskonale zabezpieczy korzenie roślin przed przemarznięciem. Będzie też stanowić idealne zabezpieczenie przed nadmiernym wyparowaniem wody z ziemi.
  • ustawianie na podstawce - donice najlepiej jest ustawić na podkładce, która oddzieli je od marznącej posadzki. Sprawdzą się deski, ale też gruby karton czy styropian. Można też wykorzystać na przykład panele podłogowe, które pozostały z remontu.
  • okrywanie donic - donice należy owinąć, wykorzystując do tego na przykład tekturę, folię bąbelkową czy jutę. Istnieją też specjalne, materiałowe osłony, które zapewniają ochronę termiczną i które kształtem idealnie dopasowują się do doniczek. Warto wiedzieć, że w sklepach można już znaleźć doniczki mrozoodporne, które nie wymagają dodatkowego osłaniania na zimę.
  • okrywanie roślin - nadziemne części roślin doniczkowych również wymagają zabezpieczania zimą. Do tego celu idealna będzie biała agrowłóknina, która przepuszcza promienie słoneczne, a jednocześnie chroni przed zmianami temperatury i wyschnięciem gleby. Dostępne są też gotowe kaptury ochronne, które ułatwiają zabezpieczanie roślin na zimę.

Aby zabezpieczanie roślin przed zimą było skuteczne, należy wykorzystać wszystkie te sposoby jednocześnie. Wówczas można być spokojnym - rośliny doniczkowe przetrwają ten trudny okres w roku.

Okrywanie roślin na zimę. Kiedy to robić?

Przed nadejściem mrozów część roślin trzeba będzie zabrać z balkonu, by spędziły zimę w pomieszczeniu. To te rośliny, które wyróżniają się największą wrażliwością na mróz. Reszta jest w stanie przetrwać na zewnątrz, ale tylko w sytuacji, gdy zadbamy o właściwe ich zabezpieczenie. 

To bardzo ważne, by zatroszczyć się o ochronę również tych roślin, które potrafią przetrwać zimę, rosnąc bezpośrednio w gruncie. Na balkonie czy na tarasie chronione są przed mrozem jedynie niewielką ilością ziemi i cienkimi ściankami doniczki.

Przy jakiej temperaturze okrywać rośliny? Wiele zależy od konkretnego gatunku, jednak specjaliści radzą, aby zrobić to w momencie, gdy temperatura w nocy spadnie do -5 stopni Celsjusza. Jeśli okryjemy rośliny zbyt wcześnie, może to pobudzić je niepotrzebnie do wzrostu. Istnieje też ryzyko, że zaczną gnić.

Kwiaty na balkonie. Co do skrzynek balkonowych i donic?

Jak zabezpieczyć kwiaty na balkonie przed mrozem? Można je umieścić w większych skrzynkach, tworząc tym samym estetyczną kompozycję. Duże drewniane skrzynie można przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych produktów. W podobnych pojemnikach można posadzić na przykład krzewy zimozielone, zabezpieczając je uprzednio folią. Pięknie będą wyglądały w nich między innymi różaneczniki czy azalie japońskie. Skrzynie możemy też wyłożyć na przykład słomą i umieścić w nich pojedyncze doniczki.

Zimowanie roślin na balkonie jest dla nich trudne, ale dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu przetrwają ją bez uszkodzeń i wiosną znów będą prezentować się wspaniale. 

Czytaj też:

Zobacz też:

Sam przeciw kłusownikom. Włoski rybak walczy o przyrodęDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas