Grubosz gubi liście. Czy drzewko szczęścia przyniesie pecha?

Chociaż grubosz to bardzo wytrzymały sukulent, czasami zaczyna zrzucać liście. Dla wielu osób to powód do podwójnych obaw. Dlaczego? Ten gatunek jest uważany za drzewko szczęścia, a zgubione liście ponoć przynoszą pecha. Aby się przed nim chronić, warto wiedzieć, jak pielęgnować drzewko szczęścia. Oto sprawdzone rady.

Gdzie najlepiej postawić drzewko szczęścia. Zgodnie z feng shui w domu w części południowo-wschodniej, a w firmie przy kasie albo drzwiach.
Gdzie najlepiej postawić drzewko szczęścia. Zgodnie z feng shui w domu w części południowo-wschodniej, a w firmie przy kasie albo drzwiach.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czy grubosz to drzewko szczęścia?

Grubosz (Crassula L.), inaczej rubasznica, to sukulent z rodziny gruboszowatych. Ma mięsiste liście i łodygę, w których gromadzi wodę, aby przetrwać suszę. Często jest ofiarowywany w prezencie, ponieważ odznacza się ponadprzeciętną wytrzymałością, nietuzinkowym wyglądem i niesie za sobą ciekawą symbolikę.

Czy grubosz to drzewko szczęścia? Tradycyjnie jest za nie uznawany zwłaszcza grubosz jajowaty, inaczej owalny czy srebrzysty. Jego okrągłe listki w jadeitowym odcieniu zieleni symbolizują monety. Zgodnie z zasadami feng shui podarowanie komuś takiej rośliny może aktywować u niego szczęście finansowe. Ma także korzystnie wpływać na zdrowie, ponieważ przyciąga dobrą energię chi.

Jak pielęgnować drzewko szczęścia?

Właściwie pielęgnowany grubosz jest rośliną długowieczną. Może żyć nawet kilka dekad i przy przyrostach rocznych od 5 do 20 cm osiągnąć do 2 m wysokości. Zazwyczaj uprawę grubosza zaczyna się od młodych okazów o wysokości zaledwie do 20-30 cm.

Chociaż nie ma dowodów, aby grubosz był amuletem szczęścia, lepiej nie ryzykować, że opadną mu liście lub obumrze, prawda? Jak pielęgnować drzewko szczęścia? Ta roślina jest bardzo odporna na trudne warunki uprawy i nie ma wysokich wymagań. Poprawne dbanie o nią powinno polegać przede wszystkim na doborze odpowiedniego stanowiska, podłoża, nawozu, a także umiarkowanym podlewaniu.

Co ile podlewać drzewko szczęścia?

Grubosz, podobnie jak inne sukulenty, nie znosi przelewania zdecydowanie bardziej niż przesuszenia podłoża. Co ile podlewać drzewko szczęścia, aby roślina rosła zdrowo? Zaleca się nawadnianie grubosza dopiero wtedy, gdy podłoże, w którym rośnie, przeschnie. Zazwyczaj w okresie wiosenno-letnim wystarczy podlać roślinę raz na tydzień czy nawet co 10 dni dosyć sporą ilością wody, np. 200 ml do średniej wielkości donicy.

W okresie jesienno-zimowym przerwy między podlewaniami można wydłużyć nawet do miesiąca. Niezależnie od pory warto za każdym razem sprawdzić palcem, czy ziemia zdążyła przeschnąć. Przelanie grubosza może wiązać się z rozwojem szarej pleśni na powierzchni ziemi w donicy. Wilgoć sprzyja też wełnowcom.

Jaką ziemię lubi drzewko szczęścia i czy trzeba ją nawozić?

W środowisku naturalnym grubosz rośnie zazwyczaj na ubogim i dobrze przepuszczalnym podłożu, np. skalistym. Jaką ziemię lubi drzewko szczęścia i czy trzeba ją nawozić przy uprawie doniczkowej?

Zaleca się, aby sadzić grubosza w podłożu gliniastym z dodatkiem piasku o grubym uziarnieniu. Można sięgnąć po gotową mieszankę, np. ziemię dla kaktusów. Powinna ona być umiarkowanie żyzna. Jeśli samodzielnie przygotowuje się podłoże dla grubosza, można je wzmacniać raz na miesiąc nawozem. Najlepszym wyborem będą nawozy płynne do sukulentów czy kaktusów lub mieszanki do sukulentów wzbogacone o próchnicę.

Gdzie najlepiej postawić drzewko szczęścia?

Grubosz jest rośliną, która lubi nasłonecznienie. Stawiając ją jednak w pełnym słońcu, trzeba liczyć się z możliwością przebarwiania się jej liści na czerwono czy brunatno.

Optymalne stanowisko dla drzewka szczęścia o srebrzysto-zielonych liściach to bliskie sąsiedztwo okien skierowanych na zachód, południowy zachód lub południe. Lepiej postawić donicę nie bezpośrednio na parapecie, a w delikatnym oddaleniu od szyb.

Czy ustawiać grubosza w cieniu? To nie będzie dobry wybór, bo brak słońca sprawia, że liście rośliny wydłużają się i tracą kolor. Gdzie najlepiej postawić drzewko szczęścia zgodnie z zasadami feng shui? W domu w części południowo-wschodniej, a w firmie w tzw. sektorze bogactwa, np. przy kasie lub drzwiach.

Dlaczego grubosz zrzuca liście?

Wielu początkujących hobbystów uprawiających rośliny doniczkowe zastanawia się, dlaczego grubosz zrzuca liście. Najczęściej jest to symptom "przeziębienia" rośliny przez trzymanie jej w zbyt niskiej temperaturze lub przeciągu. Jeśli jednak nie traci masowo liści w krótkim czasie, a pojedynczo, przyczyną może być niewłaściwe, zbyt zacienione stanowisko.

Odpadanie liści u grubosza sygnalizuje także przelanie rośliny, ale tylko wtedy, gdy najpierw stają się one pomarszczone. Grubosz zrzuca też liście, gdy rośnie długo w zbyt ciasnej donicy.

Wilki w PolsceProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas