Do kiedy sadzić ogórki gruntowe? Lepiej nie przegap tego momentu
Zielone ogórki to jedno z obowiązkowych warzyw polskiego ogrodnika. Maj to zwyczajowo okres ich sadzenia, niemniej trzeba zwrócić szczególną uwagę na pogodę. Jak sadzić ogórki gruntowe i do kiedy można to robić? Odpowiadamy i wyjaśniamy także, jak je uprawiać, by cieszyć się obfitym plonem.

Spis treści:
Jak sadzić ogórki gruntowe i do kiedy można to robić?
Sadzenie ogórków może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to sadzenie ogórków gruntowych z rozsady. Ta metoda uprawy jest czasochłonna, niemniej bardzo skuteczna. Zanim wykopiemy dołek w ogródku, do pojemnika o średnicy 8-10 cm należy wsiać 2-3 nasiona na głębokość 1,5-2 cm. Do szybkiego kiełkowania i wzrostu rozsada potrzebuje stanowiska słonecznego i temperatury minimum 22 st. C.
Sadzenie ogórków do gruntu powinno poprzedzić hartowanie sadzonek, które rozpoczyna się 7-10 dni przed wsadzeniem do ziemi. Hartowanie to nic innego jak wynoszenie rozsady ogórków na zewnątrz podczas ciepłych dni. Po kilku dniach rośliny zostawia się także na noc, ale pod warunkiem, że te są ciepłe. Jak sadzić ogórki gruntowe? Co do zasady warto pamiętać, że rośliny mają delikatny system korzeniowy. Niezbędne jest więc delikatne podejście i takie wyjmowanie ogórków z doniczek, aby nie naruszyć korzenia i posadzić je razem z bryłą ziemi.
Do kiedy można sadzić ogórki gruntowe? Zasady są dwie. Najlepiej zrobić to, kiedy na sadzonkach w doniczkach pojawi się drugi liść ogórka. Natomiast bardziej istotna jest pogoda. Trzeba się upewnić, że wiosenne przymrozki dawno już minęły. Ogórki do kiełkowania potrzebują temperatury w okolicach 12-16 stopni Celsjusza. Rośliny te cierpią, gdy, choćby na krótko, spadnie ona do 3-5 st. Celsjusza, a temperatura poniżej 10 stopni hamuje ich wzrost.
Jeżeli nie wiemy, kiedy sadzić ogórki gruntowe, warto sobie uświadomić, że również wahania temperatur i wilgotności podłoża mogą doprowadzić do przedwczesnego opadania owoców lub ich deformacji. Optymalne warunki dla rozwoju ogórków stwarzają temperatury w granicach 20-25 stopni Celsjusza. I właśnie wtedy najlepiej sadzić ogórki do gruntu.
Ogórki można również mieć z siewu bezpośrednio do gruntu. Wykopujemy małe dołki o głębokości 1,5-2 cm i umieszczamy w nich po 2-3 nasiona. Odstępy między dołkami powinny wynosić 10-15 cm, a między rzędami 80-120 cm. Kiedy siew ogórków? W porównaniu do sadzenia z rozsady niewiele się zmienia. Siew ogórków do gruntu również powinien mieć miejsce, kiedy minie ryzyko przymrozków i średnia dobowa temperatura waha się w okolicach 10-12 Celsjusza.
Jak długo rosną ogórki gruntowe?
Ogórki gruntowe rosną stosunkowo szybko. Taki uśredniony ich "harmonogram wzrostu" zaczyna się od kiełkowania. To, przy temperaturach 20-25°C w ciągu dnia powinno mieć miejsce już 5 do 10 dni po wysiewie. Przez kolejne 3-4 tygodnie rozwijają się liście i pędy. Pierwsze kwiaty pojawiają się około 4 tygodnie po wysiewie.
Jak długo rosną ogórki gruntowe? Owocowanie ma miejsce od 6 do 8 tygodni po wysiewie i już wtedy można zbierać pierwsze ogórki. Jest to więc zazwyczaj około 40-60 dni. To, jak długo rosną ogórki gruntowe, zależy oczywiście od wielu czynników. Po pierwsze liczy się odmiana. Bardzo plenna i wczesna to na przykład odmiana Polonez. Wzrost zależy także od temperatury i nasłonecznia, rodzaju gleby, nawożenia czy podlewania.
Jak uprawiać ogórki gruntowe?
Uprawa ogórków gruntowych zaczyna się odprzygotowania gleby. Rośliny preferują bowiem ziemię żyzną, próchniczą, przepuszczalną, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7). Przed wsadzeniem ogórków dobrze będzie nawieźć ją kompostem lub obornikiem, a także obficie podlać. Idealnie także dla ich wzrostu będzie, jeśli przeprowadzimy jesienne wapnowanie. Istotny jest także wybór miejsca. Ogórki najlepiej rosną w ciepłych miejscach, dobrze nasłonecznionych, ale jednocześnie osłoniętych od wiatru.
Jak uprawiać ogórki gruntowe? Jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie. To, by przyniosło skutek, musi być regularne oraz obfite. Jak podlewać ogórki? W okresie letnim należy robić to dwa razy w tygodniu, a najlepszą porą na podlewanie roślin jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Nie należy podlewać ogórków gruntowych w ciągu dnia, ponieważ od promieni słonecznych przechodzących przez krople wilgoci na roślinie pozostają oparzenia. W zimne i pochmurne dni podlewanie ogórków gruntowych należy ograniczyć.
Uprawa ogórków gruntowych będzie satysfakcjonująca, o ile zadbamy także o odpowiednie towarzystwo. Należy bowiem unikać sadzenia ogórków obok roślin dyniowatych oraz ziemniaków czy pomidorów, ponieważ nasze ogórki mogą zarazić się mączniakiem.
Ogórki mają także duże potrzeby pokarmowe. Związane jest to z ich płytkim systemem korzeniowym oraz tempem wzrostu pędów i liści. Zanim ogórki zakwitną, potrzebują zasilania azotem, natomiast od momentu zawiązywania owoców stosuje się głównie środki bogate w fosfor i potas. Najczęściej miejsce ma nawożenie organiczne. Można użyć m.in. nawozu z pokrzyw. Zazwyczaj nawóz stosuje się dolistnie w formie rozcieńczonej z wodą. To jednocześnie dobry sposób na ograniczenie chorób grzybowych i zwiększenie odporności ogórków.
Nawożenie ogórków może odbywać się także wtedy, kiedy roślina jest w momencie wegetacji. Najlepszy moment na jego stosowanie przypada, gdy roślina ma 3-4 liście. Uzupełnia się dzięki temu ich składniki pokarmowe, które są na bieżąco zużywane przez rozwijającą się w szybkim tempie roślinę.
Czym nawozić ogórki gruntowe? Obok wspomnianego wcześniej nawozu z pokrzyw, można także wykorzystać nawóz ze skorupek jaj. Wystarczy pokruszyć skorupki jaj w pojemniku i zalać je na kilka dni wodą. Gdy płyn zmętnieje, można nawozem podlać rośliny. Taka sama zasada działania obowiązuje, jeżeli zdecydujemy się na nawóz z bananów. Taki roztwór z owoców można wykorzystać do podlania ogórków po dwóch dniach.