Liście ogórków żółkną. Co robić? Prosty trik działkowców
Oprac.: Tomasz Kromp
Istnieje kilka powodów, przez które liście ogórka żółkną. Zbagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do obumierania rośliny, a tym samym znacznego pogorszenia ilości i jakości plonów. Na szczęście działkowcy wskazują bardzo prosty trik, który może pomóc w zażegnaniu problemu żółknięcia liści ogórków. O co konkretnie chodzi? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Dlaczego liście ogórka żółkną?
Żółknące liście ogórka to widok, z którym spotyka się wielu działkowców. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy rzeczony objaw może mieć coś wspólnego z chorobą, która trapi rośliny. Okazuje się, że tak, chociaż liście mogą żółknąć również z innych powodów, takich jak atak szkodników, niedobór niezbędnych substancji odżywczych czy nieodpowiednie nawadnianie.
W przypadku tej ostatniej przyczyny mowa tu zarówno o przesuszeniu rośliny, jak i nadmiernym podlewaniu. Zbyt dużo wody może spowodować gnicie korzeni, a tym samym zmianę barwy liści i obumieranie rośliny. Ogórki powinno się podlewać rano lub wieczorem. Należy przy tym unikać nanoszenia wody na liście, ponieważ przez to rośnie ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
Czym pryskać ogórki, gdy żółkną liście?
A co robić w sytuacji, gdy żółknięcie roślin jest spowodowane działalnością szkodników? Liście ogórka często są zjadane przez mszyce lub przędziorki. Na szczęście działkowcy mają na nie pewien prosty i skuteczny trik. Wystarczy wykonać domowej roboty oprysk na bazie czosnku. Około 20-25 gramów czosnku należy zalać 10 litrami wody, a następnie pozostawić na około 24 godziny. Po tym czasie preparat jest gotowy.
Przed użyciem oprysku, należy rozcieńczyć powstały środek z wodą w stosunku 1:1. Następnie należy spryskać miejsca bytowania szkodników. Woń czosnku skutecznie odstraszy przędziorki i mszyce, które żywią się liśćmi ogórka i doprowadzają do ich żółknięcia. Równie pomocny może okazać się oprysk z cebuli. W dużym garnku należy umieścić około 40 g cebuli i zalać je 5 litrami wody. Całość trzeba gotować około 20-30 minut. Po ostygnięciu oprysk jest gotowy do użycia – nie trzeba go rozcieńczać. Warto stosować wymienione preparaty 1-2 razy na tydzień w zależności od skali problemu.
Domowe sposoby na żółknięcie liści ogórków
Czy istnieje jeszcze jakiś sposób, dzięki któremu da się rozwiązać problem pożółkniętych liści ogórków? Jak już zostało wcześniej wspomniane, kłopot może wynikać z niewystarczającej ilości składników odżywczych w glebie. Mowa tutaj o magnezie bądź azocie. Dobrze jest zatem wykorzystać nawozy zawierające owe pierwiastki.
Zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu również może zapobiec żółknięciu liści. Ogórki wymagają ziemi przepuszczalnej, której odczyn zawiera się w przedziale 6,5-7 pH.
Co więcej, niektórzy ogrodnicy sadzą w towarzystwie ogórków rośliny, których zapach może pomóc w trzymaniu szkodników na dystans. Mowa tu przede wszystkim o ziołach takich jak bazylia, oregano czy kolendra.