Jak zwalczyć mączniaka domowymi sposobami? Skuteczny oprysk
Oprac.: Aleksandra Waleczek
Mączniak prawdziwy a mączniak rzekomy to dwie różne choroby grzybowe roślin. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, jednak atakują nasze uprawy z różnych powodów. Przypominamy więc, czym się różnią mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy oraz podpowiadamy, jak zwalczyć mączniaka domowymi sposobami.
- Latem nasze uprawy mogą zaatakować pasożyty. Do najpopularniejszych chorób grzybowych, z którymi będziemy musieli wówczas zmagać się w ogródkach należą: mączniak prawdziwy i rzekomy. Oba patogeny rozpoznamy po charakterystycznym, białym nalocie, który jednak pojawia się w różnych miejscach.
- Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, czym się różnią mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. To pozwoli nam efektywnie zwalczać obie choroby i zapobiec zrujnowaniu plonów.
- Jak zwalczyć mączniaka domowymi sposobami? Oto nasze najlepsze metody.
Spis treści:
Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Czym się różnią?
Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy to nie to samo. Obie nazwy odnoszą się do grupy chorób porażających nadziemne części roślin na naszych uprawach, jednak różnią się miejscem występowania objawów.
- Mączniak prawdziwy
Biały mączysty nalot widoczny jest zwłaszcza z górnej strony młodych liści. Mączniak prawdziwy tworzy się podczas ciepłej i suchej pogody i wywołany jest przez grzyby. Początkowo na roślinach dostrzec można małe, mączne plamki, które jednak szybko rozprzestrzeniają się na tyle, że pokrywają liście i łodygi. Gdy dobrze im się przyjrzymy, na powierzchni zauważymy małe, czarne punkciki - to właśnie zarodniki grzyba. Jeżeli nasze uprawy zaatakuje mączniak prawdziwy, zaatakowane rośliny nie będą obficie plonować. Kwiaty uschną, a chore warzywa i owoce nie będą nadawać się do spożycia.
- Mączniak rzekomy
Biały nalot widoczny jest przede wszystkim na spodzie liści (zwłaszcza w wilgotnych warunkach), a u góry można zauważyć czerwone lub żółte przebarwienia. Mączniak rzekomy uwielbia wilgoć i wywołany jest przez lęgniowce (organizmy grzybopodobne, a nie grzyby). Plamki na wierzchniej stronie liści początkowo są niewielkie, ale z czasem zaczynają rosnąć i łączyć się w nieregularne kształty. Zaatakowane liście marnieją i opadają w samym środku sezonu wegetacyjnego. Owoce szybko czerwienią się, kurczą się i obumierają.
Jakie rośliny atakuje mączniak? Nie tylko ogórki
Niektóre warzywa i owoce są szczególnie podatne na ataki tej choroby. Jakie rośliny atakuje mączniak prawdziwy i rzekomy? Dotyczy to nie tylko ogórków, pomidorów, malin, brzoskwini, borówki czy porzeczki. Pierwszy zagraża różom, szałwii, ostróżkom, floksom, a drugi atakuje szpinak, groch, sałatę, kapustę i winorośl.
Mączniak prawdziwy występuje na:
- warzywach
- bylinach
- kwiatach jednorocznych i dwuletnich
- krzewach oraz drzewach
Mączniak rzekomy występuje na:
- warzywach
- bylinach
- kwiatach jednorocznych i dwuletnich
Jak zwalczyć mączniaka domowymi sposobami?
Najistotniejsze jest to, aby bezzwłocznie pozbyć się zainfekowanych części roślin i zutylizować te, które opadły tak, by zarodniki grzybów nie mogły dalej się rozprzestrzeniać. Uprawy warto również systematycznie odchwaszczać, a przy podlewaniu unikać systemów zraszających z uwagi na fakt, iż mączniaki rzekome uwielbiają wilgoć na liściach. Znacznie lepszym pomysłem jest nawadnianie systemem kropelkowym.
Aby zapobiegać chorobom grzybowym, takim jak mączniak rzekomy ogrodnicy często stosują oprysk miedzianem, W przypadku zaatakowanych już upraw środki muszą być dobrane pod kątem zaatakowanej rośliny. Aby unikać mączniaka prawdziwego, zaleca się zaś stosować środki z siarką i miedzią.
A jak zwalczyć mączniaka domowymi sposobami?
Aby wykonać oprysk z szarego mydła i sody na mączniaka, na 2 litry wody potrzebujemy 1 łyżeczkę sody i 10 ml szarego mydła w płynie. Łączymy i pryskamy roślinę kilkukrotnie w odstępach 2-3 dni.
Kostkę drożdży o wadze 100 gramów rozdrabniamy i rozpuszczamy w 0,5 litra mleka o zawartości tłuszczu 3,2 procent. Łączymy z 10 litrami wody i mieszamy. Dodajemy odrobinę szarego mydła w płynie. Oprysk na mączniaka stosujemy raz w tygodniu.
Czytaj również:
Zobacz także: