Co zrobić z winoroślą w listopadzie? Prosty trik pomoże na kolejny sezon
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Jeśli chcemy mieć obfite zbiory w kolejnym sezonie, to teraz jest ostatni dzwonek, by zadbać o winorośl. Jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, by ochronić krzewy przed zimą i mrozami. Krzew odwdzięczy się przepysznymi owocami.
Winorośl (Vitis) to rodzaj pnączy należący do rodziny winoroślowatych obejmujący około 70 gatunków. Najbardziej znanym gatunkiem jest winorośl właściwa (Vitis vinifera), która jest uprawiana głównie w celu produkcji winogron, z których wytwarza się wino, soki oraz suszone owoce (rodzynki).
Jednak by móc cieszyć się z udanych zbiorów, trzeba późną jesienią zadbać o krzewy winorośli. Trzeba wykonać kilka bardzo prostych zabiegów.
Łatwa pielęgnacja winorośli
Późną jesienią warto zabezpieczyć rośliny. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, np. w październiku to winorośl jeszcze się nie zahartuje. To dlatego że przed wejściem w pełny stan spoczynku krążą pędach i całej roślinie soki roślinne, przez co mogą łatwo przemarznąć.
Jednak nie ma też co zwlekać, gdyż długotrwałe niskie temperatury to zagrożenie przede wszystkim dla młodych sadzonek. te nie posiadają tak silnych pędów i rozwiniętego systemu korzeniowego oraz ogólnie są delikatniejsze, przez co o wiele wrażliwsze.
Znane są 2 bardzo proste triki na zabezpieczenie winorośli na zimę. Pierwszy to tradycyjne owinięcie rośliny. Warto ochronić pędy włókniną lub słomianą matą. Przed takim okryciem zaleca się cięcie winorośli. Można je też zabezpieczyć gałązkami drzew iglastych. Drugi sposób na zabezpieczenie winorośli to tzw. kopczykowanie. Należy po prostu obsypać nasady krzewów trocinami, zwykłą ziemią albo kompostem (na minimu 30 cm wysokości). Poleca się to szczególnie starszym krzewom.
Na co zwrócić uwagę w hodowli winorośli
Jak już wcześniej wspominaliśmy rośliny te są atakowane przez grzyby wywołujące antraknozę, białą plamistość liści, pseudopezize i nekrozę kory. Aby móc w przyszłości zażegnać problem inwazji szkodników i chorób grzybowych, w laboratoriach prowadzi się badania genetyczne nad winoroślami. Mają one na celu powstanie odmian odpornych na te zagrożenia.
Warto zapamiętać, że winorośl najlepiej rośnie w próchniczej glebie o odczynie w granicach od 6,0 do 7,2 pH oraz na stanowisku ciepłym, słonecznym i osłoniętym przed wiatrem. Najlepsze warunki dla tej rośliny stworzysz, jeśli na trzy miesiące przed jej posadzeniem, wymieszasz ziemię z obornikiem. Jednak inne warunki należy spełnić, gdy chcemy zasadzić ją w ziemi, a inne gdy ma rosnąć w skrzyni.
Winorośl dobrze znosi brak wody, ale należy ją obficie podlewać w czasie suszy. Trzeba też regularnie usuwać je najsłabsze pędy i przeprowadzać cięcie wiosenne oraz zimowe. To roślina, którą warto zasilać kompostem oraz mineralnym nawozem wieloskładnikowym – trzy razy w sezonie.