Co zrobić z jedzeniem po świętach? Gdzie wyrzucić choinkę? Sposoby na świąteczne odpady
Święta Bożego Narodzenia w polskich domach to okres, w którym generujemy sporo odpadów. Marnuje się jedzenie i świąteczne potrawy, często nie wiemy także co zrobić z choinką po świętach. Problemy sprawia także kwestia tego, gdzie wyrzucić bombki, lampki czy papier prezentowy. Jak poradzić sobie ze śmieciami po Bożym Narodzeniu?
Spis treści:
Rocznie w Polsce marnuje się ok. 5 mln ton jedzenia. Według danych wśród najczęstszych powodów marnowania jedzenia w Polsce można wymienić:
- zepsucie żywności,
- przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia
- zakup zbyt wielu produktów.
Problem marnowania jedzenia nasila się w okresie świątecznym, kiedy to przygotujemy wiele potraw, których nie jesteśmy w stanie zjeść.
Co zrobić z jedzeniem po świętach?
Jeśli ugotujemy na święta zbyt wiele jedzenia, możemy oddać je do tzw. jadłodzielni. Czym są? Jadłodzielnie to ogólnodostępne miejsca, z których może korzystać każdy - przynosząc nadmiar żywności oraz częstując się produktami, które się tam znajdują.
Zobacz również:
Jadłodzielnie są punktami wymiany jedzenia w ramach foodsharingu, czyli ruchu dzielenia się żywnością, który pozwala ograniczać jej marnotrawstwo. Tylko w Warszawie takich punktów jest ponad 30.
Oprócz gotowych produktów w fabrycznych opakowaniach, do jadłodzielni można też przynosić własne potrawy. Świąteczne dania, zupy czy ciasta powinny mieć naklejony opis potrawy, a także skład i datę przygotowania. Produkty suche mogą być napoczęte, ale powinny być szczelnie zamknięte.
Pamiętajmy jednak, że w jadłodzielniach nie wolno pozostawiać produktów nadgniłych, z surowego mięsa, dań z surowymi jajkami czy niepasteryzowanym mlekiem. Jeśli chcemy oddać jedzenie, przydatna może być mapa jadłodzielni w Polsce.
Jeśli po świętach zostanie nam jedzenie, warto skorzystać także ze stron i grup w mediach społecznościowych zrzeszających lokalne społeczności lub takich, których tematem przewodnim jest foodsharing. Wystarczy opublikować post np. na Facebooku z opisem i zdjęciem świątecznych potraw i umówić się na odbiór z osobami, które chcą skorzystać z naszej pomocy.
W całej Polsce działają grupy foodsharingowe, gdzie można szybko opublikować ogłoszenia o jedzeniu, którym chcemy się podzielić. W Poznaniu jest to na przykład "Jedzenie mam, to Ci dam". Społeczność zrzesza ponad 15 tys. użytkowników i użytkowniczek. Z kolei we Wrocławiu działa grupa "Dziel się i częstuj jedzeniem!", gdzie zarejestrowało się prawie 7 tys. osób.
Co zrobić z choinką po świętach?
Kolejnym odpadem, który może sprawiać nam problemy po Świętach Bożego Narodzenia są choinki. To, co z nimi zrobimy zależy oczywiście przede wszystkim od tego, czy wybraliśmy drzewko sztuczne, czy prawdziwe.
Aby sztuczna choinka była co najmniej tak samo ekologiczna jak prawdziwa, trzeba z niej korzystać przynajmniej przez 12 lat. Dlatego najlepiej, aby plastikowe drzewka zostawały w naszych domach jak najdłużej. Jeśli jednak sztuczna choinka ulegnie uszkodzeniu, można ją wyrzucić.
Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę? Jeśli jego rozmiary na to pozwalają, plastikowe drzewko należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Duże choinki sztuczne najlepiej oddać podczas odbioru odpadów gabarytowych bądź samodzielnie zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów.
Zobacz również:
A gdzie wyrzucić choinkę naturalną? Prawdziwe drzewka, jeśli są mniejsze niż 150 cm, wyrzucamy do pojemników na odpady bio.
Większe choinki należy pociąć na mniejsze kawałki i wyrzucić do brązowego pojemnika bądź zawieźć do punktu zbiórki. Niektóre miasta organizują także specjalny odbiór żywych drzewek po świętach.
Popsute lampki choinkowe i zbite bombki - gdzie wyrzucić?
Niestety podczas świąt zdarza się także, że stłuczemy szklane bombki i inne ozdoby choinkowe. Te odpady należy wyrzucić do czarnego pojemnika na śmieci zmieszane. Plastikowe i szklane bombki, łańcuchy, ozdoby, stojaki i inne dekoracje nie nadają się niestety do ponownego przetworzenia.
Szkło dekoracyjne jest inne niż na przykład to, z którego zrobione są butelki, więc nie jest ono poddawane recyklingowi.
A co ze światełkami na choinkę? Lampki choinkowe LED i inne światełka to elektroodpady. Dlatego należy wyrzucić je do specjalnych pojemników na elektrośmieci. Można je znaleźć w sklepach i wybranych miejscach. Lampki i inne elektroodpady są przyjmowane także w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Z zepsutych lampek choinkowych zostaną wyjęte cenne metale, zaś elementy z tworzyw sztucznych mogą trafić do recyklingu bądź staną się paliwem w spalarni odpadów.
Co zrobić z papierem prezentowym?
Problem może stanowić odpowiedź na pytanie gdzie wyrzucić papier po prezentach, które dostaliśmy na święta. Papier prezentowy niestety zazwyczaj ma specyficzny skład: zawiera mało celulozy oraz różne domieszki i barwniki. Często jest pokryty substancjami nabłyszczającymi i impregnującymi, może mieć też powłokę z wosku lub folii.
Jeśli papier prezentowy jest błyszczący i zawiera różne domieszki, można wyrzucić go do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Jego recykling będzie bardzo trudny lub niemożliwy. Zwykły papier pakowy i naturalne, nienabłyszczane papiery do pakowania prezentów wyrzucamy do niebieskiego pojemnika na makulaturę. Papier laminowany, powlekany można wyrzucić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne.