Co robić, gdy liście ogórków żółkną? Domowe sposoby na problem
Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska
Żółknięcie liści ogórków może mieć różne przyczyny, ale skutkiem jest zawsze powolne zamieranie roślin. Warto więc dowiedzieć się, co może powodować żółte plamy na liściach ogórków i jak temu przeciwdziałać. Podpowiadamy, jak właściwie zadbać o te popularne rośliny uprawne i jakich domowych środków użyć, by pozbyć się problemu żółtych liści.
Ogórki to rośliny jednoroczne, należące do rodziny dyniowatych. Mają owłosione, płożące się lub wspinające pędy, a ich uprawa cieszy się ogromną popularnością. Można przy tym wysiać nasiona ogórków bezpośrednio do ziemi lub przygotować wcześniej rozsadę. Do wyboru mamy też ogórki gruntowe lub szklarniowe. Uprawa w gruncie jest popularniejsza, ale wiąże się z koniecznością zapewniania roślinom odpowiednich warunków. Niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do żółknięcia liści ogórków. Żółte liście ogórków mogą też mieć inne przyczyny. Jakie?
Spis treści:
Dlaczego liście ogórków schną?
Dlaczego ogórki mają jasne liście? Ich żółknięcie może być spowodowane przesuszeniem. Owoce ogórków składają się przede wszystkim z wody. Potrzebują więc odpowiedniego nawadniania. Ziemia pod uprawę powinna być wilgotna, ale nie może być mokra. Zbyt duża wilgoć również może wpłynąć niekorzystnie na uprawy, powodując gnicie korzeni, a w efekcie żółknięcie i obumieranie rośliny.
Pogorszenie stanu upraw może mieć również związek z niewłaściwym odczynem podłoża i nieodpowiednim nawożeniem. Najczęściej w ten sposób objawia się niedobór magnezu lub azotu. Warto jednocześnie pamiętać, że ogórki potrzebują ziemi przepuszczalnej, próchnicznej, o odczynie pH 6,5-7,0.
Żółte, usychające liście ogórków mogły też po prostu zostać zaatakowane przez szkodniki czy choroby lub ulec poparzeniu od słońca. Podlewanie ogórków powinno odbywać się rano lub wieczorem. Woda nie powinna przy tym trafiać na liście, bo sprzyja to rozwojowi chorób. Idealne stanowisko dla ogórków powinno być ciepłe i słoneczne, ale zbyt mocne promienie słoneczne oraz upały mogą zaszkodzić roślinom.
Domowe sposoby na żółknięcie liści ogórków
Z żółknięciem liści ogórków można walczyć, między innymi stosując roztwór siarczanu magnezu. Należy też zadbać odpowiednio o uprawy, zapewniając ogórkom właściwe warunki. Zazwyczaj żółknięcie liści wskazuje na niedobór magnezu lub azotu, więc rośliny trzeba odpowiednio nawozić. Istotne jest również właściwe podlewanie ogórków — w taki sposób, by nie miały ani za sucho, ani zbyt mokro. Do podlewania używajmy ciepłej wody, gdyż zimna spowalnia ich wzrost i sprawia, że stają się mniej odporne na infekcje oraz ataki szkodników.
Jakie są domowe metody na żółknięcie liści ogórków? Co zastosować?
- Woda utleniona — nadtlenek wodoru nie tylko doskonale dezynfekuje rany, ale przyda się też w ogrodzie. Jeśli żółte liście ogórków to efekt działania grzybów czy bakterii, warto wykonać roztwór z wody utlenionej i wody (20 ml 3% wody utlenionej wlewamy do 1 litra wody), a następnie spryskać nim rośliny. Oprysk można wykonywać dwa razy w tygodniu.
- Soda oczyszczona — ma szerokie zastosowanie, ale w ogrodnictwie może być wykorzystywana między innymi do zwalczania chorób grzybowych czy szkodników. Można z niej wykonać oprysk, mieszając łyżeczkę sody z 2 litrami ciepłej wody. Do roztworu można też dodać odrobinę płynu do mycia naczyń, dzięki któremu środek lepiej osadzi się na liściach. Opryski można kilka razy powtórzyć, wykonując je co 3-4 dni.
- Aspiryna — rozpuszczona w wodzie aspiryna pomoże podnieść odporność roślin, dzięki czemu staną się bardziej wytrzymałe. Dwie tabletki aspiryny trzeba rozpuścić w 1 litrze gorącej wody. Tak przygotowany roztwór rozcieńczamy kolejnymi 9 litrami wody o temperaturze pokojowej. Gotowym środkiem podlewamy rośliny.
Skutecznym sposobem, który pomoże przeciwdziałać żółknięciu ogórków, będzie przygotowanie oprysku z tabletki aspiryny, 1 litra gorącej wody, 1 łyżki sody oczyszczonej i 1 łyżki suszonych kwiatów rumianku. Po przecedzeniu mieszanki i rozcieńczeniu jej w 2 litrach wody można nią spryskiwać uprawiane ogórki raz lub dwa razy w miesiącu.
Co zjada liście ogórków?
Żółte plamy na liściach ogórków mogą mieć związek z atakiem szkodników lub chorób. Dużym zagrożeniem w początkowej fazie wzrostu jest mszyca ogórkowa. Szkodniki te żywią się sokami roślin, prowadząc do ich osłabienia. Po pewnym czasie cała roślina zamiera. Mszyce są też nosicielami różnych wirusów, którymi mogą zainfekować rośliny, doprowadzając do rozwoju infekcji grzybowej.
Popularne szkodniki ogórków to również:
- Przędziorek chmielowiec,
- Zmienik lucernowiec,
- Zmienik bylinowiec,
- Wciornastek tytoniowiec,
- Miniarka psiankowianka,
- Miniarka ciepłolubka,
- Miniarka szklarniówka,
- Śmietka kiełkówka,
- Śmietka glebowa.
Mączlik szklarniowy pojawia się wśród upraw pod osłonami. Warto jednak wiedzieć, że latem może przemieścić się ze szklarni na tereny przyległe i zagrozić również uprawom gruntowym. Larwy i dorosłe osobniki żywią się sokami roślin, powodując żółknięcie liści, ich zwijanie, a następnie usychanie. W konsekwencji cała roślina zamiera. By szkodniki nie emigrowały na sąsiednie uprawy, w pobliżu szklarni warto posadzić rośliny, których mączlik nie lubi - nasturcje, rumianek czy aksamitki.
Czytaj również: Prace w ogrodzie w sierpniu. Co robić z kwiatami i krzewami?
Czy obcinać liście ogórków, gdy zżółkną?
Przebarwianie i więdnięcie liści ogórków może mieć rozmaite przyczyny. Możliwe, że roślina została zaatakowana przez szkodniki lub choroby. W takim wypadku lepiej pozbyć się żółtych liści i wykonać leczniczy oprysk, by choroba się nie rozprzestrzeniła. Czasami przycinanie liści ogórków jest wręcz zalecane - na przykład, gdy roślina nadmiernie się zagęści i zacznie zasłaniać owoce lub gdy liście zaczną obumierać.
Czytaj też:
Zobacz też: