Letnie cięcie lawendy. Kiedy i po co to robić?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Lawenda zachwyca fioletowymi kwiatostanami i pięknym zapachem, który m.in. wspomaga zasypianie i redukuje stres. Sprawia to, że wiele osób decyduje się ją posadzić w swoim ogrodzie czy też na balkonie. Bez względu na miejsce, w którym rośnie, lawenda powinna być regularnie przycinana. To wspomaga jej rozrost i prawidłowe formowanie. Czym jest letnie cięcie lawendy i kiedy należy je przeprowadzać?
Spis treści:
Kiedy ciąć lawendę?
Systematyczne podcinanie lawendy znakomicie wpływa na jej rozwój. Jest to zabieg, który pomaga odmładzać tę aromatyczną roślinę i zapobiegać zdrewnieniu pędów. Po raz pierwszy warto przyciąć roślinę tuż po posadzeniu - wówczas zaleca się jej skrócenie nawet o połowę. Następnie cięcie lawendy powinno się przeprowadzać dwa razy do roku. Termin, w którym zostanie przeprowadzony taki zabieg, ma jednak bardzo duże znaczenie.
Zasadniczo istnieją trzy okienka czasowe, w których można przycinać lawendę:
Wiosenne cięcie lawendy. Lawendę można przyciąć w ostatniej dekadzie marca lub na początku kwietnia, najlepiej w ciepły i słoneczny dzień; to cięcie zapobiega powstaniu tzw. łysego gniazda wewnątrz krzewu i pomaga zachować prawidłowy pokrój lawendy;
Letnie cięcie lawendy. Polega na przycinaniu przekwitających kwiatostanów, co pobudza ją do ponownego kwitnienia; należy je przeprowadzać na bieżąco przez cały okres kwitnienia (od lipca do września);
Cięcie lawendy jesienią. Ostatnie cięcie lawendy w roku można przeprowadzić w połowie września, w ciepły, pochmurny, ale bezdeszczowy dzień; pomaga ono zabezpieczyć lawendę na zimę, ale należy uważać, by nie przeprowadzić go za późno.
Letnie cięcie lawendy. Po co to robić?
Letnie cięcie lawendy to bardzo ważny zabieg, który pozwala dłużej cieszyć się jej pięknym wyglądem i oszałamiającym zapachem. Pozbycie się przekwitających kwiatostanów stymuluje bowiem roślinę do ponownego kwitnienia. Tym sposobem wspomaga się również zagęszczenie krzewu.
Prawidłowe letnie cięcie lawendy pomaga ponadto go formować w prawidłowy, kulisty kształt. Jest to nie tylko kwestia estetyki, ponieważ takie przycinanie ułatwia przepływ powietrza między gałązkami. Tym samym rośnie ona mocna i zdrowa.
Latem można przeprowadzić także zbiór lawendy. Jej kwiaty można ususzyć, a następnie wykorzystać np. tworząc saszetki zapachowe do szafy czy realizując przepisy kulinarne z jej użyciem. Zastosowanie lawendy jest bardzo szerokie, a jej właściwości różnorodne. Warto je wykorzystać, nawet jeśli została posadzona głównie ze względów estetycznych. Lawendę najlepiej zbierać w drugiej połowie lipca lub w sierpniu. Ważne, aby przeprowadzać zabieg w słoneczny, ciepły dzień, ponieważ wówczas zawartość olejków eterycznych w kwiatostanach jest największa.
Cięciem można też odmłodzić roślinę. Raz na kilka lat wskazane jest przeprowadzenie radykalnego cięcia i skrócenie pędów nawet do 1/3 długości. Poprawia to kondycję całego krzewu i zapobiega ogołacaniu się gałązek. Tego typu zabieg wykonuje się jednak wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji.
Jak przeprowadzić letnie cięcie lawendy?
Letnie cięcie lawendy polega na przycięciu przekwitłych kwiatostanów. Jak to robić? Po, lub jeszcze w trakcie kwitnienia, należy ściąć wszystkie kwiatostany wraz z bezlistnymi częściami łodyg. Powoduje to lepsze zagęszczenie i inicjuje ponowne kwitnienie lawendy jeszcze w tym samym sezonie. Ścinając pędy kwiatostanowe, należy się starać zachować kształt kuli, tak aby lawenda była prawidłowo uformowana.
Pamiętaj, aby nie ciąć lawendy zbyt nisko! Wówczas możesz uszkodzić wiązki przewodzące (czyli pasma tkanki w łodydze) i zwiększyć ryzyko powstawania chorób. W chłodnych rejonach często zaleca się zrezygnowanie z letniego cięcia, gdyż drewno lawendy jest dość słabe i łatwo je uszkodzić, a chłód tylko pogarsza sprawę.