Dlaczego warto inwestować w nieruchomości wakacyjne? 5 powodów

Artykuł sponsorowany

Z roku na rok Polacy coraz częściej lokują swoje oszczędności w nieruchomościach wakacyjnych. Jest to stosunkowo bezpieczny wybór, który pozwala na mnożenie zainwestowanych środków na wiele sposobów. Dlaczego warto inwestować w nieruchomości wakacyjne? Przedstawiamy najważniejsze powody!

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości wakacyjne?
Dlaczego warto inwestować w nieruchomości wakacyjne? sponsorowane

Nieruchomości wakacyjne od kilku lat stanowią jedną z najważniejszych gałęzi inwestycyjnych dla osób, które dysponują wolnym kapitałem. Nic w tym dziwnego. Mogę one zaledwie w tydzień zarobić tyle, co mieszkania przeznaczone na wynajem długoterminowy w miesiąc. Większa jest także stopa zwrotu, co decyduje o szybszym zwrocie poniesionych kosztów. Inwestor zyskuje także atrakcyjne miejsce, w którym sam może spędzać wakacje.

Wyższe zarobki w porównaniu do wynajmu długoterminowego

Wynajem krótkoterminowy przynosi wyższe zyski niż wynajem długoterminowy. W przypadku najmu na dłuższy czas wysokość czynszu różni się w zależności od miasta, wielkości mieszkania i jego standardu. Jak jednak wynika z danych rynekpierwotny.pl, są to kwoty, które oscylują w przedziale od 1200 do 3500 zł. Dla porównania nieruchomość wakacyjna jest w stanie zarobić dla właściciela podobną kwotę w zaledwie kilka dni. Wynajmujący może także pozwolić sobie na zwiększenie cen w tzw. wysokim sezonie, czyli okresie wakacyjnym, w trakcie długich weekendów czy świąt i cyklicznych imprez jak Sylwester. Kontrargumentem może tu być sezonowość obłożenia tego typu nieruchomości. Jeśli jednak jest ona położona w atrakcyjnym miejscu i ma gości nawet tylko przez kilka miesięcy w roku, matematyka i tak przemawia na korzyść lokalu wakacyjnego.

Większa stopa zwrotu i szybszy zwrot inwestycji

Stopa zwrotu to procentowy przelicznik określający, ile z zainwestowanych pieniędzy zwraca się po roku od zakupu nieruchomości. W przypadku najmu tradycyjnego plasuje się on na poziomie 4-5% rocznie. W przypadku odpowiednio zarządzanych nieruchomości wakacyjnych wynosi on od 7 do 8%, co oznacza szybszy zwrot inwestycji. Do tego dochodzi wzrost wartości nieruchomości. Według danych GUS tylko w 2022 roku mieszkania inwestycje nad morzem w portalu rynekpierwotny.pl zwiększyły swoją wartość o 17,5% w porównaniu do roku poprzedniego. Te liczby są szczególnie istotne, które myślą o swoich inwestycjach w sposób długofalowy, rozważając w przyszłości m.in. sprzedaż apartamentu wakacyjnego z dużym zyskiem.

Własne miejsce na wakacje

Posiadając własną nieruchomość wakacyjną, możesz sam pojechać na urlop bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy, że uwzględnisz planowany termin w grafiku rezerwacji, aby samemu cieszyć się możliwością spędzania czasu w atrakcyjnym miejscu. Swoboda decydowania o tym, kiedy chcesz wynająć swoją nieruchomość, pozwoli Ci skorzystać z niej w najatrakcyjniejszych terminach bez martwienia się o dostępność miejsc i wysokie koszty noclegu, jak np. w trakcie przerwy świąteczno-noworocznej.

Wielu właścicieli woli jednak zarobić na wynajmie w czasie największego zainteresowania noclegami wśród turystów i decyduje się na urlop już po sezonie. Dla takich osób ciekawą propozycją mogą być nieruchomości w Hiszpanii na rynekpierwotny.pl. Ciepły i łagodny klimat sprawia, że nawet w październiku czy listopadzie można cieszyć się tu piękną pogodą i możliwością kąpieli w morzu. To także świetna opcja na pracę zdalną zimą, gdy w Polsce jest krótki dzień, a za oknem panują niskie temperatury. Własna nieruchomość zapewnia także większą swobodę w spędzaniu czasu w kontekście możliwych obostrzeń sanitarnych, które jeszcze niedawno skutecznie blokowały turystykę na całym świecie.

Poza ustawą o ochronie praw lokatorów

W przypadku nieruchomości wakacyjnych nie obowiązuje Cię ustawa o ochronie praw lokatorów. Dlaczego jest to zaletą? W mediach często można usłyszeć informację o lokatorach, którzy nie płacą czynszu i nie chcą się wyprowadzić mimo tego, że korzystają z lokalu w sposób bezprawny. W początkowym zamyśle ustawa miała chronić najemców komunalnych, wynajmujących mieszkania od samorządów terytorialnych w preferencyjnych warunkach. Niestety objęła również rynek wynajmu komercyjnego, przez co wiele właścicieli mieszkań ma problem z wypowiedzeniem umowy i pozbyciem się lokatorów, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Często eksmisji towarzyszy m.in. konieczność zapewnienia lokalu zastępczego. Apartamenty wakacyjne są z założenia przeznaczone do wynajmu krótkoterminowego i wyłączone z wyżej wymienionej ustawy, dzięki czemu nieuczciwi lokatorzy nie stanowią problemu.

Bezobsługowe zarządzanie

Na rynku działa wiele firm zarządzających, którym możesz zlecić opiekę nad Twoją nieruchomością. Dzięki temu cały proces związany z obsługą rezerwacji i przygotowaniem mieszkania na nowych gości odbywa się bez Twojego udziału. W zakres podstawowych usług wchodzą m.in. promowanie oferty, przyjmowanie i zarządzanie rezerwacjami, sprzątanie obiektu i naprawa drobnych usterek. Tego typu firmy najczęściej rozliczają się na zasadzie prowizji od wygenerowanego obrotu, przez co zyskujesz pewność, że również zależy im na ruchu w Twojej nieruchomości. To doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy planują zakup w miejscowości oddalonej od miejsca ich zamieszkania lub apartamentu wakacyjnego w innym kraju.

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas