Jakie kolory widzi pies? Czerwony i tak zawsze będzie szary

Anna Jabłońska-Adamska

Opracowanie Anna Jabłońska-Adamska

Psy nazywane są najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Nasi czworonożni towarzysze znani są w doskonałego węchu, który jest nawet 60 razy lepszy od ludzkiego. Psy są więc w stanie wyczuć zapachy, których nasz zmysł nie rozróżnia. Jeśli jednak chodzi o wzrok, choć lepiej widzą w ciemności, nie rozróżniają tylu kolorów co człowiek. Cechuje ich bowiem widzenie dichromatyczne. Co to oznacza? Jak widzi pies i jakie kolory rozróżnia?

Jakie kolory widzi pies? Nasi czworonożni przyjaciele cechują się widzeniem dichromatycznym. Zobacz, co to oznacza.
Jakie kolory widzi pies? Nasi czworonożni przyjaciele cechują się widzeniem dichromatycznym. Zobacz, co to oznacza. Hubert Hardy/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pies i jego zmysły. Czy są lepsze niż ludzkie?

Pies domowy to udomowiony gatunek lub podgatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych, w niektórych ujęciach uznawany za podgatunek wilka. Nadal nie do końca wiadomo kiedy i gdzie zostały udomowione wilki europejskie, które niegdyś zasiedlały całą Europę, a także — wbrew temu, co sugeruje nazwa — tereny Azji aż po Kamczatkę.

Badania sugerują nawet, że mogły zostać udomowione dwa razy (na Syberii i Bliskim Wschodzie) lub zostały udomowione na Syberii, a następnie krzyżowały się jeszcze na Bliskim Wschodzie z dzikimi wilkami. Bez względu na to, obecnie pies jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, a różnorodność ras psów sprawia, że każdy fan tych czworonogów może znaleźć odpowiedniego dla siebie pupila.

Psy — choć różnią się pod względem budowy i usposobienia — mają pewne cechy charakterystyczne dla całej populacji. Najważniejszym zmysłem dla każdego psa jest węch. Zmysł słuchu jest na drugim miejscu — jego zasięg jest większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Uszy psa są bardziej czułe. Z kolei wzrok u psów jest pod pewnymi względami gorszy niż u ludzi.

Czy wzrok psa jest gorszy od wzroku człowieka?

Wzrok psa jest słabszy niż u człowieka. Gorzej widzi zwłaszcza przedmioty czy osoby nieruchome. Lepiej sobie zaś radzi w przypadku poruszających się obiektów. Psie oczy mają nawet 10-20 razy większą wrażliwość na ruch niż ludzie. Właśnie dlatego psy są w stanie wychwycić nawet niewielkie sygnały, wysyłane przez człowieka i można je tak skutecznie szkolić.

Warto jednak wiedzieć, że wzrok kotów jest jeszcze słabszy niż u psów. Widzenie naszych domowych pupili jest nieostre, jednak charakteryzuje się szeroką perspektywą, a także widzeniem peryferyjnym. Pole widzenia człowieka wynosi 180°, a psa aż 240°. Lepiej też widzą w ciemności, co jest skutkiem budowy anatomicznej — między innymi większej liczby pręcików w siatkówce czy większych źrenic.

Pies jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. Jego najważniejszym zmysłem jest węch. Zmysł wzroku jest u tych zwierząt pod pewnymi względami gorszy niż u ludzi.
Pies jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. Jego najważniejszym zmysłem jest węch. Zmysł wzroku jest u tych zwierząt pod pewnymi względami gorszy niż u ludzi.123RF/PICSEL

Jakie kolory widzi pies i co to jest widzenie dichromatyczne?

Jakie kolory rozróżniają psy? U zwierząt tych występuje widzenie dichromatyczne - rozróżniają tylko dwa kolory, a konkretnie niebieski i żółty oraz różne ich odcienie. Widzą również odcienie szarości. Pies nie zobaczy więc - podobnie jak daltonista - koloru czerwonego czy zielonego.

Warto wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu, jako że pies nie jest w stanie nauczyć się przynosić na przykład pomarańczowej zabawki, której po prostu nie widzi. Najlepiej będzie kupować dla pupila rzeczy niebieskie i żółte, które łatwiej mu będzie rozróżnić.

W jakich barwach widzi pies? Nieodczytywane przez jego oczy kolory nie stają się wcale białe czy czarne, lecz przybierają różne odcienie tych barw, które jest w stanie dostrzec. Oznacza to, że na przykład zielony, pomarańczowy i żółty są przez niego widziane jako różne odcienie żółtego. Niebieski i fioletowy kolor to różne odcienie barwy niebieskiej. Barwa zielona połączona z niebieską w oczach psa będzie się wydawała niemal szara. Z kolei czerwień będzie przypominała ciemny żółty, czyli brąz.

Czytaj również: 

Zobacz też: 

Rekordy temperatur i zagrożenie pożaramiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas