Jakie kolory widzi pies? Czerwony i tak zawsze będzie szary

Psy nazywane są najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Nasi czworonożni towarzysze znani są w doskonałego węchu, który jest nawet 60 razy lepszy od ludzkiego. Psy są więc w stanie wyczuć zapachy, których nasz zmysł nie rozróżnia. Jeśli jednak chodzi o wzrok, choć lepiej widzą w ciemności, nie rozróżniają tylu kolorów co człowiek. Cechuje ich bowiem widzenie dichromatyczne. Co to oznacza? Jak widzi pies i jakie kolory rozróżnia?

Pies i jego zmysły. Czy są lepsze niż ludzkie?

Pies domowy to udomowiony gatunek lub podgatunek ssaka drapieżnego z rodziny psowatych, w niektórych ujęciach uznawany za podgatunek wilka. Nadal nie do końca wiadomo kiedy i gdzie zostały udomowione wilki europejskie, które niegdyś zasiedlały całą Europę, a także — wbrew temu, co sugeruje nazwa — tereny Azji aż po Kamczatkę. 

Badania sugerują nawet, że mogły zostać udomowione dwa razy (na Syberii i Bliskim Wschodzie) lub zostały udomowione na Syberii, a następnie krzyżowały się jeszcze na Bliskim Wschodzie z dzikimi wilkami. Bez względu na to, obecnie pies jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, a różnorodność ras psów sprawia, że każdy fan tych czworonogów może znaleźć odpowiedniego dla siebie pupila.

Reklama

Psy — choć różnią się pod względem budowy i usposobienia — mają pewne cechy charakterystyczne dla całej populacji. Najważniejszym zmysłem dla każdego psa jest węch. Zmysł słuchu jest na drugim miejscu — jego zasięg jest większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Uszy psa są bardziej czułe. Z kolei wzrok u psów jest pod pewnymi względami gorszy niż u ludzi.

Czytaj też: Ile żyją psy? Oto 10 ras żyjących najdłużej 

Czy wzrok psa jest gorszy od wzroku człowieka?

Wzrok psa jest słabszy niż u człowieka. Gorzej widzi zwłaszcza przedmioty czy osoby nieruchome. Lepiej sobie zaś radzi w przypadku poruszających się obiektów. Psie oczy mają nawet 10-20 razy większą wrażliwość na ruch niż ludzie. Właśnie dlatego psy są w stanie wychwycić nawet niewielkie sygnały, wysyłane przez człowieka i można je tak skutecznie szkolić.

Warto jednak wiedzieć, że wzrok kotów jest jeszcze słabszy niż u psów. Widzenie naszych domowych pupili jest nieostre, jednak charakteryzuje się szeroką perspektywą, a także widzeniem peryferyjnym. Pole widzenia człowieka wynosi 180°, a psa aż 240°. Lepiej też widzą w ciemności, co jest skutkiem budowy anatomicznej — między innymi większej liczby pręcików w siatkówce czy większych źrenic.

Czytaj też: Jakie psy są małe i nie rosną? Rasy najlepsze do mieszkania 

Jakie kolory widzi pies i co to jest widzenie dichromatyczne?

Jakie kolory rozróżniają psy? U zwierząt tych występuje widzenie dichromatyczne - rozróżniają tylko dwa kolory, a konkretnie niebieski i żółty oraz różne ich odcienie. Widzą również odcienie szarości. Pies nie zobaczy więc - podobnie jak daltonista - koloru czerwonego czy zielonego. 

Warto wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu, jako że pies nie jest w stanie nauczyć się przynosić na przykład pomarańczowej zabawki, której po prostu nie widzi. Najlepiej będzie kupować dla pupila rzeczy niebieskie i żółte, które łatwiej mu będzie rozróżnić.

W jakich barwach widzi pies? Nieodczytywane przez jego oczy kolory nie stają się wcale białe czy czarne, lecz przybierają różne odcienie tych barw, które jest w stanie dostrzec. Oznacza to, że na przykład zielony, pomarańczowy i żółty są przez niego widziane jako różne odcienie żółtego. Niebieski i fioletowy kolor to różne odcienie barwy niebieskiej. Barwa zielona połączona z niebieską w oczach psa będzie się wydawała niemal szara. Z kolei czerwień będzie przypominała ciemny żółty, czyli brąz.

Czytaj również: 

Czy twój pies jest stary? Te cechy sygnalizują dojrzały wiek 

Co może jeść pies? Ludzkie jedzenie dobre dla psiaka 

Te rośliny zatrują twojego kota. Wystarczy odrobina pyłku 

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pies | PSY (Park Jae-Sang)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy