Czy psy mają sny? Zaskoczy cię, kto może być ich bohaterem

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Psy śpią około 15 godzin w ciągu doby. To prawie dwa razy więcej niż człowiek. Nic dziwnego, że nasi pupile także mają sny. Czy wiesz, o czym może śnić twój pies? Ty również możesz być bohaterem jego sennych marzeń.

Czy psy śnią tak jak ludzie?
Czy psy śnią tak jak ludzie?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Psi sen jest niezwykle ciekawy. Naukowcy od lat go badają i próbują dowiedzieć się, co widzą i czują podczas niego psy. 
  • Do tej pory udało się jedynie ustalić kilka teorii na temat tego, co się kryje w psiej głowie. 

Jak długo śpią psy?

Sen jest niezwykle ważny dla naszych pupili. Pomaga psu się zrelaksować, odpocząć, pozwala na regenerację mięśni, przywraca psu siły i wspiera procesy trawienia. Jest kluczem dla dobrego samopoczucia.

Zależnie od rasy, psy potrzebują różnej ilości snu. Przyjmuje się, że przeciętnie psy śpią ok. 13-14 godzin w ciągu doby. To, jak długo śpi pies, zależy również od jego aktywności, wielkości oraz wieku. Starsze psy mogą potrzebować nawet 18-20 godzin snu. Kiedy pies śpi mniej niż 10 godzin, konieczna może być wizyta u weterynarza.

Więcej snu będą także wymagały aktywne rasy, takie jak psy myśliwskie. Potrzebują one wybiegania się. Przez to niezwykle ważny jest dla nich odpoczynek i czas na regenerację.

Zła jakość snu lub jego niedostateczna ilość może sprawić, że twój pupil zacznie podupadać na zdrowiu. Dlatego ważne jest, aby zapewnić czworonogowi odpowiedni wysiłek, który będzie skutkował efektywnym snem.

Czy psy mają sny?

Badania nad psim snem są w dalszym ciągu prowadzone. Mimo to śmiało można powiedzieć, że psy, tak jak ludzie mają sny. Istnieją pewne podobieństwa pomiędzy ludzkim a psim snem. Naukowcy zauważyli, że nasi pupile również mają dwie główne fazy snu — zwykłą oraz fazę REM. Potrzebują jednak o wiele mniej czasu niż ludzie, aby zasnąć snem głębokim i wpaść w fazę REM, podczas której się śni — zwykle trwa to u nich 10-20 minut.

W prosty sposób można rozpoznać, czy pies zaczął śnić. Oddech może stać się płytszy i nieregularny. Pies może zacząć poruszać łapami, wydawać dźwięki oraz mieć skurcze mięśni, które prowadzą do krótkich gwałtownych ruchów. Często można również zauważyć, że zwierzak szybko porusza gałkami ocznymi.

O czym śnią psy?

Jednym z najciekawszych aspektów psiego odpoczynku jest zagadka, o czym śnią nasze pupile? Przez to, że poruszają gałkami ocznymi, możemy domyślać się, że podobnie jak ludzie widzą w snach obrazy, za którymi podążają.

Istnieje teoria, która mówi, że psy śnią o swoich sprawach — polowaniu na ptaki, gonieniu ofiar, bieganiu. Inna teoria mówi, że pupile śnią o codziennych aktywnościach. W ich snach może ukazywać się twarz właściciela, wspólna zabawa oraz przyczyny rozdrażnienia psa.

Natomiast szczeniaki śnią zwykle o jedzeniu. Można się tego domyślić przez odruch ssania oraz poruszanie pyszczkiem, które jest zauważalne w czasie snu u młodych osobników.

Właściciel może być częstym gościem w psich snach
Właściciel może być częstym gościem w psich snach/123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Czy psy mają koszmary?

Tak jak w przypadku ludzi, pieskie sny nie zawsze muszą być przyjemne. Zachowanie psa podczas koszmaru może budzić niepokój właścicieli. Często od razu mogą zauważyć, że czworonóg nie czuje się komfortowo. Czy należy wtedy reagować?

Nawet jeśli jesteśmy pewni, że pupil ma nieprzyjemny sen, nie powinniśmy go gwałtownie z niego wybudzać. Pies może przestraszony, zły lub nerwowy. Raptowne wyrwanie go ze snu może wywołać u niego stres, agresywną reakcję lub przerwać przyjemny sen, o którym mieliśmy błędne zdanie. Warto pamiętać o tym, że wypoczynek dla psa jest ważny i nie warto go przerywać.

Zobacz także:

"Mam obowiązek reagować, kiedy klient kopnie psa"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas