Pingwiny odzyskały wzrok po pionierskiej operacji. Dostały specjalne soczewki

Mandai Wildlife Group poinformowało, że w ramach pionierskiej operacji umieszczenia w oczach specjalnie zaprojektowanych soczewek, trzy starsze pingwiny królewskie z singapurskiego Jurong Bird Park odzyskały wzrok i tym samym komfort życia.

Implanty wewnątrzgałkowe pomogły starszym pingwinom królewskim odzyskać wzrok
Implanty wewnątrzgałkowe pomogły starszym pingwinom królewskim odzyskać wzrokMandai Wildlife Group materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zaćma to choroba oczu, która dotyka nie tylko ludzi, ale i zwierzęta, o czym boleśnie przekonały się ponad 20-letnie pingwiny królewskie z Jurong Bird Park. Opiekunowie placówki opowiadają, że jakiś czas temu zauważyli zmętnienie ich oczu i trudności z poruszaniem się, które ewidentnie wynikały z niedowidzenia.

Pingwiny też chorują na zaćmę. Operacja ratuje ich wzrok

To właśnie dlatego lekarze weterynarii zdecydowali, że ptaki potrzebują specjalnych implantów wewnątrzgałkowych. Zostały one zaprojektowane i wykonane indywidualnie dla każdego z nich na podstawie bardzo precyzyjnych pomiarów przez niemieckiego producenta (proces trwa podobno miesiąc), a następnie umieszczone podczas operacji.

Jako większy gatunek, pingwiny królewskie mają oczy wystarczająco duże i stabilne, aby utrzymać niestandardowe soczewki na miejscu, dlatego poza usunięciem zaćmy, zdecydowaliśmy się na tę pierwszą na świecie procedurę, aby jeszcze bardziej poprawić ich wzrok
Gladys Boo, okulistka weterynaryjna biorąca udział w operacji.

Mają ponad 20 lat, ale bez zaćmy dalej są aktywne

Pingwiny królewskie może i są drugim co do wielkości gatunkiem pingwinów, ale zdaniem lekarzy procedura implantacji soczewki i tak wymagała od nich ogromnej delikatności, a do tego przez unikalne cechy tych ptaków, jak trzecia powieka chroniąca oczy pod wodą, która zamykała się podczas operacji, była bardzo skomplikowana.

Operacje zakończyły się jednak pełnym sukcesem, a pingwiny szybko doszły do siebie i zdaniem opiekunów są teraz zdecydowanie bardziej aktywne. Warto też dodać, że to nie pierwszy raz, kiedy Jurong Bird Park angażuje się w podobne akcje ratunkowe i rehabilitacyjne.

O tym znanym na całym świecie parku, który jest domem dla ok. 3,5 tys. ptaków, w tym papug, flamingów czy orłów, można było usłyszeć kilka lat temu, kiedy to zdecydował się na wyposażenie chorującego na raka dzioborożca w protezę dzioba wydrukowaną w 3D.

W Japonii zakwitły wiśnie. Dla mieszkańców to czas radościAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas