Naukowcy chcą sklonować starożytnego żubra sprzed 8000 lat

Z wiecznej zmarzliny na Syberii wydobyty został starożytny żubr liczący ponad 8000 lat. Jest to o tyle niezwykłe znalezisko, że dzięki bardzo niskim temperaturom, jego ciało zachowało się w bardzo dobrym stanie. Na tyle dobrym, że naukowcy zastanawiają się nad jego sklonowaniem.

Naukowcy chcą sklonować żubra sprzed 8000 lat
Naukowcy chcą sklonować żubra sprzed 8000 lat123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Odkrycie jakiegokolwiek dobrze zachowanego okazu w wiecznej zmarzlinie jest zawsze wielkim wydarzeniem w środowisku naukowym. Dzięki zachowanym próbkom można się wiele dowiedzieć na temat danego gatunku. Jednak naukowcy z Rosji, którzy niedawno przeprowadzili sekcję zwłok znalezionego żubra, chcieliby nie tyle zbadać jego DNA, ile je sklonować.

Żubra odkryto latem 2022 roku na obszarach obwodu wierchojańskiego w Rosji, a następnie przekazano go do Laboratorium Muzeum Mamutów Północno-wschodniego Uniwersytetu Federalnego a Jakucku. Ciało żubra jest niekompletne, znaleziono głowę, kończyny przednie i część klatki piersiowej w stanie bardzo dobrym, jak na okaz sprzed 8000 lat.

Starożytny Żubr

Naukowcy szacują jego wiek biologiczny na około półtora roku, do dwóch. Wcześniej znalezione podobne okazy żubra szacowano na około 8000 do 9000 lat. Dzięki badaniom radiowęglowym i mikrobiologicznym naukowcy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat wieku geologicznego żubra oraz ekologii jego siedlisk. Podczas sekcji znalezionego ciała pobrano próbki mięśni, tkanek miękkich, skóry oraz całkowicie usunięto mózg. Dzięki temu, że tkanki w wiecznej zmarzlinie zachowały się na prawdę dobrze, niektórzy z naukowców wysunęli pomysł sklonowania okazu z pobranego DNA.

Pracujemy nad unikalnym znaleziskiem, które dzięki wyselekcjonowanym materiałom będzie można sklonować w przyszłości. Staje się to możliwe dzięki wspólnej pracy z silnym zespołem wiodących naukowców z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego.
powiedział profesor NEFU, dyrektor Fundacji Badań Biotechnologicznych ZEA, Hwang Woo Sok

Jednak klonowanie żywego zwierzęcia jest bardzo skomplikowanym procesem, a fakt, że ciało zwierzęcia było zakopane pod lodem i śniegiem przez tysiące lat, wcale nie ułatwia sprawy. Warto podkreślić, że naukowiec Hwang Woo Sok jest postacią kontrowersyjną. Po tym, jak jego wyniki badań zostały uznane za fałszywe, stracił stanowisko na Uniwersytecie Narodowym w Seulu w Korei Południowej.

Prawie trafił do więzienia za złamanie przepisów etyki zawodowej, w związku z pobieraniem ludzkich komórek jajowych. Również jego zespół powiązany był z kontrowersjami dotyczącymi okazu niedźwiedzia znalezionego w wiecznej zmarzlinie, którego wiek miał być datowany na 22 000 lat, a w rzeczywistości wynosił zaledwie 3500 lat.

Klonowanie

Aby klonowanie było możliwe, trzeba znaleźć nienaruszone chromosomy, ale nawet w najlepszych okazach widzimy, że każdy chromosom jest podzielony na miliony kawałków. Moim zdaniem bardziej prawdopodobne jest, że rzucisz monetą i wypadnie orzeł tysiąc razy z rzędu, niż znalezienie nienaruszonego chromosomu z okazu, który ma tysiące lat.
powiedział w oświadczeniu dla Lice Science paleogenetyk Love Dalén, który nie jest zaangażowany w badania

W jednym przypadku udało się sklonować organizm z zamrożonych komórek. W 2022 roku naukowcy użyli liofilizowanych komórek myszy do pobrania materiału DNA. Jednak te komórki można mrozić jedynie przez dziewięć miesięcy, nie 8000 lat.

Inwazja szopów praczy w PolsceSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas