Korytarz ekologiczny dla zagrożonych jeleni w Patagonii

Huemal chilijski to ssak z rodziny jeleniowatych żyjący w Ameryce Południowej. Chile właśnie wystartowało z programem ochrony tych zagrożonych wymarciem zwierząt.

Hippocamelus w parku narodowym w Chile
Hippocamelus w parku narodowym w ChileEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Chile postanowiło otoczyć ochroną zagrożonego jelenia z Patagonii, huemala chilijskiego. Zwierzęta żyją tylko w patagońskich lasach na terenie Argentyny i Chile. Inicjatywa polega na utworzeniu korytarza biologicznego na obszarze, który został niedawno udostępniony przez rodzinę zmarłego założyciela marki The North Face, Douglasa Tompkinsa.

Korytarz dla zagrożonego gatunku

Prezydent Chile spotkał się niedawno z prezeską organizacji Rewilding Chile, która przekazała ponad 93 tys. ha na utworzenie nowego parku narodowego w regionie Magallanes. Kristine Tompkins powiedziała, że torfowiska i lasy w Chile są kluczowymi obszarami zabezpieczającymi Ziemię przed kryzysem klimatycznym.

Chilijskie ministerstwo rolnictwa oraz Fundacja Rewilding Chile, będąca dziedzictwem rodziny Tompkins informują, że korytarz dla zwierząt będzie składał z około 16 połączonych ze sobą obszarów.

Inicjatywa ma na celu zmniejszyć presję wywieraną przez ludzi na zagrożony gatunek. Obecnie populacja huemala chilijskiego została zdziesiątkowana przez myśliwych, kłusowników oraz przemysł drzewny i rolnictwo, które doprowadziły do utraty siedlisk tych rzadkich i stosunkowo mało poznanych zwierząt.

Huemal widnieje w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako gatunek zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że na wolności pozostało od 1000 do 2000 osobników.

Wilk kontra żubrProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas