Ile waży serce żyrafy? Pięć ciekawych faktów o żyrafach

Przez swoją budowę żyrafy są jednymi z najdziwniejszych zwierząt na świecie. Okazuje się, że te subsaharyjskie zwierzęta zadziwiają również na szereg innych sposobów.

Jedno serce żyrafy jest jak 50 serc człowieka
Jedno serce żyrafy jest jak 50 serc człowiekaalexis rosenfeldGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Serce żyrafy jest jak 50 serc ludzkich

Ze względu na dużą odległość jaką krew musi przebyć do mózgu, żyrafa wyewoluowała wyjątkowo mocne i duże serce. Waży ponad 11 kg. Ściany serca żyrafy są wyjątkowo umięśnione - dzięki temu ich ciśnienie krwi jest nawet dwa razy wyższe niż u innych zwierząt.

Ile kręgów szyjnych ma żyrafa?

Zarówno ludzie i żyrafy mają tylko siedem kręgów szyjnych. Jednak ludzkie mają około 1,27 cm wysokości - z kolei kręgi żyrafy mają nawet 25cm. Dzięki temu sama szyja żyrafy może osiągnąć 2 metry długości i ważyć 270 kg.

Żyrafy używają swojej szyi jako broni do walki o samice i o ustalenie hierarchii w stadzie.

Sen żyrafy to minutowe drzemki

Żyrafy mogą spać w ciągu dnia od 5 do 30 minut. Czas ten dzielą na minutowe drzemki. W tym celu nie muszą się kłaść - mogą spać na stojąco. Wynika to z faktu, że żyrafy dziennie poświęcają nawet 20 godzin na jedzenie, co oznacza, że nie mają wiele czasu na coś innego.

Ponadto, sen, zwłaszcza w pozycji leżącej, może być ekstremalnie niebezpieczny, ponieważ zwierzę staje się wtedy łatwą ofiarą dla drapieżnika.

Żyrafy są na wymarciu

Tylko między 1985 a 2015 r. populacja żyraf zmniejszyła się o 40 proc. Zwierzęta są zabijane zarówno na mięso jak i na skórę przez subsaharyjskich kłusowników. Z kolei w kongijskich społecznościach żyrafa jest cennym łupem ze względu na swój ogon, który stanowi symbol wysokiego statusu społecznego.

Żyrafy piją mocz i jest na to wytłumaczenie

Życie seksualne najwyższego zwierzęta na świecie odbiega od standardów. Żyrafy nie mają specjalnych tańców godowych, a samice nie mają czegoś w rodzaju cieczki, która byłaby sygnałem dla samców, że są płodne. Muszą zatem uciekać się do innych metod.

Naukowcy odkryli, że żyrafy określają dni płodne w nietypowy sposób. Samiec żyrafy najpierw wącha genitalia samicy, a następnie prowokuje ją do oddania moczu. Gdy ta ulegnie, samiec próbuje go końcówką języka, ponieważ są w nim zawarte feromony.

Następnie podnosi głowę, zwija górną wargę i oddycha przez otwarte usta. W tym procesie zapach jest przekazywany do narządu przylemieszowego, za pomocą którego zwierzęta są w stanie rejestrować zapach feromonów.

W ten sposób samiec może stwierdzić, czy samica jest gotowa do krycia.

Zdaniem naukowców takie zachowanie jest niezwykłe. Ze względu na długość szyi, skłanianie głowy do ziemi jest bardzo uciążliwe dla żyraf, zwłaszcza, że często dzieli je od niej aż sześć metrów.

Źródło: National Geographic

Środowisko w czasie wojny.Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas