Naukowcy odkryli żyrafy karłowate

Dorosłe żyrafy, które wyglądają jak młode, naukowcy obserwowali w Namibii i Ugandzie. Wiedzą już, dlaczego zwierzęta nie urosły.

Żyrafy w Kenii, zdjęcie ilustracyjne (archiwum prywatne)
Żyrafy w Kenii, zdjęcie ilustracyjne (archiwum prywatne)Piotr Grzesiak

Obserwacje dwóch osobników trwały przez kilka lat, ale wyniki badań potwierdzających przyczynę karłowatości, opublikowano dopiero niedawno w British Medical Journal.

Badacze z Giraffe Conservation Foundation (GCF) stwierdzili, że zwierzęta - choć w wieku dorosłym powinny osiągać wysokość około sześciu metrów - mają niewiele ponad dwa i pół metra. Jednocześnie pomimo, że szyje mają tej samej długości, co inne osobniki, ich nogi są zdecydowanie krótsze. Dopiero niedawno naukowcom udało się stwierdzić, że u obu żyraf występuje niezwykle rzadka wśród dzikich zwierząt dysplazja stawów.

Populacja żyraf skurczyła się o 40 proc. w ciągu ostatnich 30 lat do zaledwie 111 tys. osobników żyjących na wolności. W konsekwencji uznano je za zagrożone wyginięciem. - Dzieje się tak z powodu utraty siedlisk, rosnącej populacji ludzi i dlatego, że coraz więcej ziemi potrzeba pod uprawy - mówi dr Julian Fennessy, współtwórca Giraffe Conservation Foundation. 

Żyrafa karłowata
Żyrafa karłowataMichael Brown i Emma WellsGiraffe Conservation Foundation
Żyrafa karłowata
Żyrafa karłowataMichael Brown i Emma WellsGiraffe Conservation Foundation
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas