Zmiany klimatu w mediach społecznościowych. TikTok zapowiada walkę z manipulacją

Popularna szczególnie wśród młodzieży platforma TikTok zamierza zmienić politykę dotyczącą siania dezinformacji o klimacie i środowisku. Szacuje się, że na świecie z TikToka korzysta ok. 1 mld osób.

TikTok ma uważniej przyglądać się sianiu dezinformacji
TikTok ma uważniej przyglądać się sianiu dezinformacjiJAKUB PORZYCKI / NurPhotoGetty Images

Popularna platforma służąca do publikacji filmików ogłosiła, że wkrótce zwiększy bezpieczeństwo swoich użytkowników.  W tym celu wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja. TikTok planuje użyć narzędzi do walki z szerzeniem nieprawdy na kluczowe tematy środowiskowe. Platforma dąży do tego, aby przestrzeń nie była zalewana dezinformującymi treściami. 

Kilka aktualizacji, a wśród nich ta, dotycząca wątków klimatycznych, wejdą w życie 21 kwietnia.

TikTok dostrzega problem, jakim jest wprowadzanie użytkowników mediów społecznościowych w błąd. Kłamliwe i zmanipulowane treści mogą być generowane także automatycznie przez tzw. synthetic media.

TikTok wprowadzi nowe narzędzia bezpieczeństwa

Zgodnie z nowymi wytycznymi materiały zaliczane do grupy "synthetic media", czyli wygenerowane przez AI w celach manipulacji, będą odpowiednio oznaczane, aby nie było wątpliwości co do ich źródła. Wykorzystanie synthetic media będzie możliwe tylko w określonych celach, np. edukacyjnych.

TikTok zablokuje (połączone ze sobą) materiały, które mógłby wprowadzić ludzi w błąd. Zaliczają się do tego treści promujące kłamliwe treści na temat globalnego ocieplenia, podważające wiedzę naukową. 

Raport z 2022 r. ujawnił, że TikTok był zalewany treściami fałszującymi rzeczywiste zmiany klimatu.

Na platformie pojawia się też wiele filmów ukazujących brak poszanowania dla przyrody. Wśród nich znalazło się m.in. nagranie kobiety jedzącej mięso rekina czy chłopak, który stworzył "armię żab" w stawie, znosząc płazy z różnych miejsc do jednego zbiornika.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas