Europejski klimat staje się coraz bardziej suchy. Nie było tak źle od 400 lat
Od kilku lat Europę nawiedzają coraz dłuższe i dotkliwsze w skutkach susze. Z najnowszych analiz wynika, że były one najpotężniejsze w skali ostatnich 400 lat.
Na łamach naukowego czasopisma "Nature Communications Earth & Environment" pojawiły się znaczące wyniki badań dotyczące europejskiego klimatu. Wynika z nich, że susze, które nawiedzały Europę od 2015 r., były najdotkliwsze w skali ostatnich 400 lat.
Coraz cieplej
Intensywne i dotkliwe susze, jakie nawiedziły środkową i zachodnią Europę w latach 2015-2018 były najbardziej ekstremalne w skali ostatnich 400 lat. Naukowcy zwracają też uwagę, że w XVII i XVIII w. zdarzały się już kilkuletnie suche okresy.
Badacze z Niemiec i Australii sprawdzili skalę susz, analizując stan słojów drzew. Zespół pod kierunkiem specjalistki z University of Melbourne (Australia) i eksperta z GeoForschungsZentrum Potsdam przeanalizował skład fizykochemiczny słojów; izotopy węgla i tlenu z 26 miejsc w całej Europie.
Naukowcy odkryli kilka faz klimatycznych, przez które przechodziła Europa w ostatnich stuleciach. Lata 1600-1650 należały do wilgotnych, zwłaszcza w środkowo-zachodniej i północno-zachodniej Europie. Następnie przez ok. dwa stulecia panował klimat bardziej suchy, a ok. 1875 r. nastał klimat umiarkowany w porze letniej, który utrzymywał się do połowy XX w. Od tego czasu widoczny jest stały trend w kierunku coraz bardziej suchego klimatu.
Zdaniem badaczy wyjątkowa intensywność najnowszych okresów suchych, niespotykana w ciągu ostatnich 400 lat, może wynikać z oddziaływania człowieka na klimat.