Co AI może zrobić dla przyrody i klimatu?

Sztuczna inteligencja to narzędzie wykorzystywane obecnie w każdym sektorze. AI ma również potencjał w radzeniu sobie ze złożonymi problemami środowiskowymi. Z zalet tej technologii korzystają gigantyczne korporacje i ośrodki badawcze. Także my mamy możliwość korzystania z aplikacji, które wzbogacą naszą wiedzę na temat zmieniającego się klimatu.

Czy sztuczna inteligencja może pomóc przyrodzie, którą niszczy człowiek?
Czy sztuczna inteligencja może pomóc przyrodzie, którą niszczy człowiek?Bird Buddy/Ferrari Press/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Sztuczna inteligencja to narzędzie wykorzystywane obecnie w praktycznie każdym sektorze i dziedzinie życia. Choć niektórzy obawiają się zmechanizowanej przyszłości i "buntu maszyn" to AI już teraz pomaga w radzeniu sobie ze złożonymi problemami środowiskowymi i klimatycznymi.

AI, machine learning i drzewa

AI jest w stanie gromadzić, uzupełniać i interpretować duże i złożone zbiory danych. Wśród nich są te dotyczące emisji gazów cieplarnianych i wpływu działalności człowieka na klimat. Na początku marca naukowcy przeprowadzili szeroko zakrojone analizy 9,9 mld drzew znajdujących się na suchych terenach Afryki. Wykorzystali uczenie maszynowe i pomiary terenowe, które dały odpowiedź na to, ile węgla jest magazynowe w prawie 10 mld drzew. Jeszcze kilka lat wcześniej naukowcy nie mogli uzyskać tak precyzyjnych danych.

Aplikacja Future Forests pokazuje, jak różne scenariusze klimatyczne wpłyną na główne lasotwórcze gatunki drzew w Europie. Zobrazowany w aplikacji proces utraty optimum klimatycznego przez drzewa będzie miał poważne ekologiczne i ekonomiczne konsekwencje dla naszego regionu - mówią naukowcy i twórcy aplikacji, którzy bazowali na specjalistycznej wiedzy ekspertów.

AI jest w stanie wykonywać pomiary - zarówno na poziomie makro, jak i mikro. Może ulepszyć jakość dotychczasowych pomiarów i skanując dane teledetekcyjne z satelitów. Z rodzaju sztucznej inteligencji, czyli uczenia maszynowego korzysta między innymi NASA. Technologie są wykorzystywane np. do mapowania terenu i zbierania informacji na temat emisji gazów cieplarnianych lub ilości dwutlenku węgla magazynowanego w przyrodzie.

Sztuczna inteligencja jest w stanie pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi na różne sposoby. Można użyć jej do redukcji emisji, poprawy efektywności energetycznej, czy zwiększenia skali wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Kluczowe jest to, jak i gdzie wykorzystać sztuczną inteligencję, żeby czerpać z niej największe korzyści.

Zbieranie danych o przyrodzie

Zgodnie z raportem AI for The Planet prawie 90 proc. dyrektorów generalnych i osób decyzyjnych z sektora prywatnego i publicznego uważa, że sztuczna inteligencja jest niezbędnym narzędziem w walce ze zmianami klimatycznymi.

Według pracowników sektora usług publicznych AI ma największe możliwości w redukcji, łagodzeniu emisji, przewidywaniu zagrożeń, adaptacji i edukacji o zmianach klimatycznych. Ponieważ zmiana klimatu stwarza coraz poważniejsze zagrożenia dla ekosystemów, zdrowia ludzkiego i gospodarki na świecie, przewidywanie zagrożeń takich jak gigantyczna powódź w Pakistanie w 2022 r., jest kluczowe dla sytuacji spolecznej i ekonomicznej na świecie. Sztuczna inteligencja ostrzega też przed tym, co nieuchronne. Według jej analiz nasza planeta przekroczy próg globalnego ocieplenia wynoszący 1,5 stopnia Celsjusza w ciągu 10 do 15 lat (badanie Proceedings of the National Academy of Sciences)

AI może być więc wykorzystana do rozwiązania kryzysu klimatycznego, "ale zależy to od woli decydentów" - podsumowuje AI for The Planet. Należy pamiętać, że sztuczna inteligencja nie jest panaceum na zmiany klimatu, ale raczej narzędziem, które może pomóc nam zbudować bardziej odporną na zmiany przyszłość.

Jedzenie i podróżowanie. Aplikacje do obliczania śladu węglowego

Każdy z nas, bez względu na to, czym zajmuje się życiowo i zawodowo może śledzić swoje emisje, obliczając ślad węglowy. To sumaryczna wszystkich naszych codziennych działań i aktywności - od zakupów, jedzenia, przez środki lokomcji, aż po warunki, w jakich pracujemy.

Aplikacja Carbon Footprint & CO2 Tracker
Aplikacja Carbon Footprint & CO2 Trackermateriały prasowe

Można korzystać w tym celu z dedykowanych aplikacji, które przybliżą, jak codzienne wybory wpływają na środowisko i klimat.

Aplikacje przeznaczone do obliczania śladu węglowego są popularne np. w Skandynawii. Na przykład Klimato służy obliczaniu śladu węglowego w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Dedykowana jest między innymi profesjonalnym kucharzom. To ważny krok w stronę zrozumienia, jak nasze nawyki żywieniowe przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Odpowiadają one za ok. 14 mld ton CO2 każdego roku.

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas