Skonfiskowano 2000 ton pestycydów. Miały trafić na czarny rynek

W wyniku międzynarodowej akcji służb skonfiskowano ponad 2000 ton nielegalnych pestycydów. Niewprowadzone do użycia środki miały trafić na czarny rynek UE. Przemyt pestycydów stanowi dodatkowe zagrożenie dla ludzi i środowiska.

Przechwycono 2040 ton nielegalnych pestycydów
Przechwycono 2040 ton nielegalnych pestycydówJean Lecomte / Biosphoto/Bios Photo/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Europol to europejska organizacja analizująca tendencje dotyczące przestępczości na terenie Unii Europejskiej. W ramach corocznej operacji organizacji o nazwie Silver Axe organy ścigania z 32 krajów UE skupiły się na zatrzymaniu nielegalnych pestycydów.

Europejscy funkcjonariusze przejęli w sumie 2040 ton pestycydów, które miały trafić na czarny rynek. 21 podejrzanych osób zostało aresztowanych, zlikwidowano też kilka zakładów produkcyjnych służących do produkcji środków ochrony roślin. Catherine De Bolle, dyrektor wykonawcza Europolu mówi, że nielegalne chemikalia mogą być stosunkowo niedrogie, ale mają ogromny wpływ na środowisko, zdrowie ludzi i zwierząt - zwłaszcza populacje pszczół.

Nielegalne pestycydy w UE

Podczas operacji Silver Axe organy ścigania przez 4 miesiące prowadził śledztwa, mające na celu ujawnić zjawisko nielegalnego handlu środkami ochrony roślin.

W UE dozwolone jest używanie tylko niektórych środków ochrony roślin. Wiele niewprowadzonych do użycia preparatów jest nielegalnie produkowanych w Europie i pojawiają się następnie na czarnym rynku. Produkty te Europol uznaje za podrobione, niewłaściwie oznaczone i zakazane.

Stosowanie tańszych, nielegalnych i niespełniających norm produktów doprowadziło już do dewastacji pól uprawnych i innych ekosystemów - podaje Europol.

Od początku trwania operacji Silver Axe skonfiskowano łącznie 6961 ton nielegalnych pestycydów.

Niebezpiecznie chemikalia

Pestycydy to chemikalia powszechnie używane w Europie i na świecie. Środki te (zarówno nielegalne, jak i wprowadzone do użycia) mogą być szkodliwe dla człowieka, zwierząt i środowiska. Pestycydy zanieczyszczają gleby, powietrze i wody i przyczyniają się do zachwiania równowagi w przyrodzie. Jednym z przykładów destrukcyjnego działania pestycydów na ekosystemy jest masowa śmierć pszczół. Na szkodliwe działanie chemikaliów są narażeni zwłaszcza rolnicy, a także dzieci. Z powodu zatrucia pestycydami na świecie wypłacana są wielomiliardowe odszkodowania.

Co najmniej od 8 lat trwa dyskusja na temat powszechnie używanego "zabójcy chwastów", środka o nazwie glifosat. Herbicyd nie ma sobie równych w likwidowaniu niechcianych roślin, od lat trwa jednak dyskusja na temat jego potencjału rakotwórczego. Jeszcze w tym roku UE ma zdecydować o ewentualnym wprowadzeniu zakazu użycia glifosatu lub o wydaniu zezwolenia na jego użycie na kolejne 10 lat.

Narodziny manata we wrocławskim zoo. To ich pierwszy chłopakPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas