Spór o glifosat w UE. Polska chce nadal używać kontrowersyjnego środka
W grudniu wygasa unijne zezwolenie na stosowanie glifosatu w krajach członkowskich UE. W Europie trwa dyskusja na temat tego, czy przedłużyć je o kolejne 10 lat. Za jest m.in. Polska. Czy popularny składnik środków chwastobójczych zostanie wycofany z użycia?
Glifosat jest obecnie stosowany w rolnictwie całej Unii Europejskiej. Obecne zezwolenie na jego stosowanie wygasa 15 grudnia 2023 r. Komisja zdecydowała o przedłużeniu obecnego zezwolenia w 2022 r. Aby kontrowersyjny glifosat był nadal stosowany na szeroką skalę na terenie UE, potrzebne jest porozumienie krajów członkowskich.
Czy KE przedłuży zezwolenie na użycie glifosatu?
W październiku kraje członkowskie miały dojść do porozumienia w sprawie przedłużenia użycia środków na bazie glifosatu w UE. Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia, który przedstawiono członkom Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz. Przedłuża on pozwolenie na stosowanie glifosatu o kolejnych 10 lat.
Kraje nie doszły na razie do kompromisu (nie osiągnięto wymaganej większości), a co za tym idzie, nowe rozporządzenie nie zostało ani odrzucone, ani poparte.
Przeciwko przedłużaniu użycia środków z glifosatem były Austria, Luksemburg i Chorwacja. Francja, Niemcy, Belgia i Holandia wstrzymały się od głosu. Polska poparła wniosek Komisji Europejskiej. W Niemczech od przyszłego roku będzie obowiązywał zakaz stosowania środków na bazie glifosatu.
Dalsze plany dot. stosowania glifosatu w UE będą omawiane w połowie listopada. Jeżeli kraje nie uzyskają porozumienia, ostateczna decyzja będzie należeć do KE.
Spór o glifosat
Glifosat jest substancją czynną stosowaną w środkach ochrony roślin do zwalczania niechcianych gatunków, najczęściej popularnych chwastów w ogrodnictwie i rolnictwie. Glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem zarówno na świecie, jak i w UE.
Chemiczny środek zazwyczaj stosuje się przed zasiewem roślin, ale jest on wykorzystywany również przed zbiorami.
Stosowanie glifosatu budzi kontrowersje ze względu na potencjalne działanie rakotwórcze oraz skażenie i niszczenie środowiska naturalnego. Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "The Journal of National Cancer Institute" wynika, że rolnicy mający na roli do czynienia z glifosatem mają w moczu biomarkery, które są powiązane z ryzykiem zachorowania na raka oraz inne poważne choroby.
W 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała glifosat jako "prawdopodobnie rakotwórczy". Od tego czasu przeprowadzono wiele badań, z których niejednoznacznie wynika, jak glifosat wpływa na zachorowalność na raka.