Rekordowo niskie emisje CO2 w Niemczech. Klimat zyskał przez słaby przemysł

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Według najnowszych obliczeń emisja gazów cieplarnianych w Niemczech osiągnęła najniższe poziomy od 70 lat. Zdaniem ekspertów wyniki nie oznaczają jednak jeszcze trwałego sukcesu.

Niemcy przyspieszyli odchodzenie od węgla w stosunku do innych krajów i do swoich historycznych poziomów
Niemcy przyspieszyli odchodzenie od węgla w stosunku do innych krajów i do swoich historycznych poziomów/IMAGO/S. Ziese/Imago Stock and People/East News/AFP/AY NIETFELD/DPA/dpa Picture-AllianceEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Emisja gazów cieplarnianych w Niemczech znacznie spadła. W 2023 r. odnotowano najniższe poziomy od lat 50. XX w. Według wstępnych obliczeń think tanku Agora Energiewende emisje CO2 u naszych zachodnich sąsiadów spadły w porównaniu z 2022 r. o 73 mln ton, do 673 mln ton.

Niemcy zmniejszyli swoje emisje

Niemcy są od dawna wymieniani jako liderzy w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Kraj znacząco przyspieszył proces odchodzenia od węgla w stosunku do innych krajów, a także do swoich historycznych poziomów.

Proces dekarbonizacji rozpoczęli od zamknięcia starszych elektrowni, nierentownych kopalń i wycofania dopłat do węgla. Niemcy zobowiązali się także do wsparcia regionów dotkniętych zmianami klimatycznymi i przeznaczyli na ten cel 60 mld euro w ramach rekompensaty (dane z czerwca 2023 r.).

Elektrownia Kraftwerk Weisweiler. Elektrownie na węgiel brunatny charakteryzują się najwyższą emisją dwutlenku węgla na wyprodukowaną kilowatogodzinę
Elektrownia Kraftwerk Weisweiler. Elektrownie na węgiel brunatny charakteryzują się najwyższą emisją dwutlenku węgla na wyprodukowaną kilowatogodzinęGuido Koppes/agefotostock/East NewsEast News

Efekty dążeń Niemców do neutralności klimatycznej potwierdzają po części wyniki najnowszego raportu zatytułowanego "Transformacja energetyczna w Niemczech: stan w 2023 roku". Czytamy w nim, że niemieckie emisje osiągnęły najniższy poziom od lat 50. ubiegłego wieku. Jednocześnie jest to największy spadek rok do roku w tym okresie.

Równocześnie, zdaniem ekspertów i niemieckich mediów, rekordowy rok nie oznacza jeszcze trwałego sukcesu w zakresie ochrony klimatu.

Za wcześnie na ogłaszanie sukcesu?

Autorzy badania przypisują tylko ok. 15 proc. spadku emisji trwałym oszczędnościom, np. poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii, bardziej efektywne wykorzystanie energii i przejście na paliwa bardziej przyjazne dla klimatu. Według badania ok. połowa wynika z efektów krótkoterminowych, takich jak niższe zużycie energii elektrycznej.

Niższe emisje wynikają również ze słabości niemieckiego przemysłu, w szczególności z załamania produkcji w energochłonnych gałęziach przemysłu - sądzą eksperci z Agora Energiewende. "Spadek produkcji spowodowany kryzysem osłabia Niemcy jako lokalizację przemysłową. Jeśli w rezultacie emisje zostaną po prostu przeniesione za granicę, klimat również nic na tym nie zyska" - zaznacza dpa Simon Mueller, dyrektor Agory w Niemczech.

Niemieckie media z dystansem o rekordzie

"Mimo wyników raportu eksperci Agory nadal nie są w pełni usatysfakcjonowani. Część emisji jest przenoszona za granicę. I tu jest "pies pogrzebany" - pisze dziennik "Muenchner Merkur".

Zdaniem "Suedwest Presse" połowa spadku emisji dwutlenku węgla nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu, tylko ze spadkiem produkcji w niemieckiej gospodarce na skutek kryzysu. "Jeśli jednak w przyszłości towary będą produkowane gdzieś indziej ze względu na wysokie ceny energii w Niemczech, też nie pomoże to klimatowi, a zaszkodzi niemieckiej gospodarce" - podaje dziennik.

Plany Niemiec odzwierciedlają dążęnie do obniżenia emisji w całej Unii Europejskiej. UE postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Poszczególne kraje należące do wspólnoty realizują indywidualnie plany zmniejszania emisyjności i dekarbonizacji.

źródło: PAP/Interia

Ekologiczny cmentarz w Niemczech. To miejsce tętni życiemPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas