Andrzej Duda: Wodór jest ważny dla neutralności klimatycznej w Polsce

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Prezydent Andrzej Duda podkreślił we wtorek w Kanadzie, że rozwój czystych technologii wodorowych jest istotny dla osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę. Zwrócił uwagę, że nasz kraj jest trzecim w UE i piątym na świecie producentem wodoru.

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kanadzie podkreślił rolę technologii wodorowych w osiągnięciu neutralności klimatycznej przez Polskę
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kanadzie podkreślił rolę technologii wodorowych w osiągnięciu neutralności klimatycznej przez PolskęPAP/Radek Pietruszka PAP

We wtorek, ostatniego dnia wizyty w Kanadzie, Andrzej Duda wziął udział w konwencji wodorowej. Na spotkaniu w Edmonton w prowincji Alberta polskiemu prezydentowi towarzyszyła "misja wodorowa" - grupa polskich firm zajmujących się rozwojem technologii wodorowych.

Andrzej Duda podkreślił rolę wodoru dla polskiej gospodarki

W swoim wystąpieniu prezydent zaznaczył, że w polsko-kanadyjskich relacjach międzypaństwowych dominują kwestie bezpieczeństwa, jednak na poziomie regionalnym znaczna część współpracy dotyczy czystych technologii energetycznych.

Andrzej Duda podkreślił, że dla Polski rozwój czystych technologii wodorowych jest istotny dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. "Polska ze wszystkimi predyspozycjami, wiedzą i doświadczeniem jest gotowa sprostać wyzwaniu neutralności klimatycznej" - oświadczył Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska znajduje się w czołówce państw, jeśli chodzi o produkcję wodoru: jesteśmy na trzecim miejscu w Unii Europejskiej i piątym na świecie. Przypomniał też, że w listopadzie 2021 r. polski rząd przyjął strategię wodorową do 2030 r., która określa najważniejsze kierunki rozwoju tego sektora.

Prezydent Duda podczas konferencji Canadian Hydrogen Convention przekonywał, że wodór może być polem do współpracy między Kanadą i Polską. Przypomniał, że nasz kraj jest jednym z liderów tej technologii w Europie
Prezydent Duda podczas konferencji Canadian Hydrogen Convention przekonywał, że wodór może być polem do współpracy między Kanadą i Polską. Przypomniał, że nasz kraj jest jednym z liderów tej technologii w EuropiePAP/Radek Pietruszka PAP

"Naszym głównym zadaniem jest teraz zastąpienie tzw. szarego wodoru, pochodzącego ze źródeł emisyjnych, czystym, niskoemisyjnym, ekologicznym wodorem produkowanym ze źródeł odnawialnych, ale także z energii jądrowej czy wykorzystującej technologie wychwytywania dwutlenku węgla" - oświadczył prezydent.

Ambitna strategia wodorowa Polski i szansa na współpracę

Polski prezydent przypomniał, że Polska Strategia Wodorowa zakłada m.in. uruchomienie do 2030 r. od 800 do 1000 nowych autobusów wodorowych, w tym produkowanych w Polsce, oraz budowę co najmniej 32 stacji tankowania i magazynowania wodoru.

Jak dodał, szerokie zastosowanie technologii wodorowych może być szansą na ścisłą współpracę pomiędzy firmami polskimi i kanadyjskimi.

"Jestem głęboko przekonany, że współpraca międzynarodowa może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju technologii wodorowych, a co za tym idzie, zrównoważonej i niedrogiej energii. Potencjał współpracy Polski i Kanady w tym zakresie jest praktycznie nieograniczony" - podsumował prezydent Duda.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas