Nowy Jork tonie. Miastom na wybrzeżu grożą realne szkody

Główne miasta znajdujące się na amerykańskim wybrzeżu Atlantyku toną. W niektórych przypadkach odnotowuje się spadki wynoszące 5 milimetrów rocznie. Zjawisko osiadania gruntu jest widoczne między innymi w Nowym Jorku i Long Island, Baltimore, Virginia Beach i Norfolk.

Miasta położone na wybrzeżu Atlantyku toną. Taką prawidłowość opisano w nowych badaniach opracowanych przez Virginia Tech i US Geological Survey.
Miasta położone na wybrzeżu Atlantyku toną. Taką prawidłowość opisano w nowych badaniach opracowanych przez Virginia Tech i US Geological Survey.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Miasta położone na wybrzeżu Atlantyku toną. Taką prawidłowość opisano w nowych badaniach opracowanych przez Virginia Tech i US Geological Survey.

Osiadanie terenu na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych jest zjawiskiem występującym coraz częściej. Niepokojące przypadki odnotowano w miejscach gęsto zaludnionych: Nowym Jorku i Long Island, Baltimore, Virginia Beach i Norfolk.

Nowy Jork tonie pod własnym ciężarem

W maju naukowcy z US Geological Survey poinformowali, że grunt pod Nowym Jorkiem osiada z powodu obciążenia, jakie stanowią wieżowce i inne budynki. Urbanizacja nie stanęła w miejscu, a proces ten wciąż postępuje. Dodatkowo metropolia zamieszkiwana przez 8 mln osób stoi w obliczu zagrożenia, jakim jest globalne podnoszenie się poziomu mórz. Naukowcy twierdzą, że na "zatapianie" miasta mogą mieć wpływ także zmiany poziomu wód gruntowych oraz zmiany geologiczne.

Za pomocą satelitów naukowcy stworzyli cyfrowe mapy, które pokazały, gdzie występuje największe zagrożenie osiadania terenu. Badacze stworzyli równocześnie jedne z pierwszych na świecie map osiadania gruntu w wysokiej rozdzielczości. Przeanalizowali w tym celu miliony przypadków osiadania gruntu na świecie na przestrzeni wielu lat.

Nowe mapy pokazują między innymi, że duży obszar wschodniego wybrzeża osiada co najmniej 2 mm rocznie, a kilka obszarów wzdłuż wybrzeża środkowoatlantyckiego tonie o ponad 5 mm rocznie, czyli więcej niż wynosi obecne globalne tempo wzrostu poziomu morza (4 mm rocznie).

Osiadanie gruntu a zmiany klimatu

Naukowcy zwracają uwagę, że zjawisko jest powszechne, a elementy infrastruktury, takie jak drogi, linie kolejowe, czy lotniska są w różnym stopniu dotknięte zjawiskiem osiadania.

W przyszłości przypadki osiadania terenów będą miały swoje skutki: szkody w infrastrukturze (zawalanie się budynków, uszkadzanie rurociągów gazowych i wodociągowych) oraz zwiększone ryzyko powodziowe.

Zjawisko opadania terenów i tonięcia miast jest potęgowane przez wzrost poziomu morza spowodowany zmianami klimatycznymi.

Jak zmieniają się polskie lasy?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas