Praktykujcie jogę - mówi WHO i radzi pracodawcom, aby organizowali zajęcia pracownikom

Kto praktykuje jogę wie, że pozwala ona pokonać ból ciała i wyciszyć ducha. O prozdrowotnych właściwościach jogi wie też Światowa Organizacja Zdrowia, która rekomenduje pracodawcom, aby ci zapewnili pracownikom zajęcia jogiczne w pracy.

Pozycja skłonu
Pozycja skłonuGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest zdania, że joga wpływa na całokształt zdrowia człowieka. I ma rację. Praktyka pomaga zachować sprawność fizyczną, niweluje wiele rodzajów bólu, rozciąga i relaksuje. Dlatego WHO jest zdania, że joga powinna być dostępna dla każdego w miejscu pracy, o ile to oczywiście fizycznie możliwe. W tym celu pracodawca mógłby udostępnić specjalną salę, w której rządzi sport.

Co więcej, WHO rekomenduje, aby kadra menedżerska informowała pracowników o potrzebie zachowywania równowagi między pracą a czasem wolnym. Tzw. “work, life, balance". Miałyby w tym pomóc organizowane warsztaty i szkolenia oraz porady psychologa dla tych, którzy tego potrzebują. Organizacja nie zapomina też o tych, którzy wolą zajęcia na siłowni - dla nich również pracodawca powinien organizować dedykowane zajęcia wytrzymałościowe.

Stania na rękach można się szybko nauczyć
Stania na rękach można się szybko nauczyćGetty Images

Jakie są efekty uprawiania sportu w pracy?

Odprężeni pracownicy są bardziej otwarci i komunikatywni. Potrafią radzić sobie dobrze w trudnych sytuacjach i posiadają zdolność komunikacji z innymi. Empatia w pracy to cenna wartość, która wpływa na relacje między współpracownikami, a także w dalszej perspektywie na jakość wykonywanej pracy.

Zdaniem ekspertów WHO duża część populacji cierpi z powodu przepracowaniu, którego wynikiem może być gorsze samopoczucie. WHO nie zapomina o problemie, jaki coraz częściej zdarza się w pracy, ale rzadko wychodzi na światło dzienne. Mobbing to wstydliwy problem, a w jego przeciwdziałaniu mogą pomóc szkolenia i warsztaty oraz wspólnie spędzony czas, np. na macie do jogi.

Każdy może praktykować jogę niezależnie od poziomu zaawansowania
Każdy może praktykować jogę niezależnie od poziomu zaawansowaniaGetty Images
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas