Odkryto go przypadkowo, przez internet. Polacy pomogli opisać nowy gatunek

Międzynarodowa grupa badawcza, w skład której weszło dwóch Polaków i jedna Polka, opisała nowy gatunek motyla. Należy on do stosunkowo dobrze zbadanej grupy charakterystycznych dla lasów andyjskich. Odkrycia dokonano na przedmieściach stolicy Ekwadoru - Quito i stało się to przypadkowo.

W stolicy Ekwadoru odkryto nieopisany dotąd gatunek motyla
W stolicy Ekwadoru odkryto nieopisany dotąd gatunek motyla123RF/mat. prasowe123RF/PICSEL

Pierwszy w historii opis motyla z gatunku Corades yanacocha opublikowano na łamach czasopisma "Zootaxa". W pracach brali udział prof. Tomasz Pyrcz, dr Rafał Garlacz i dr Kamila Zając-Garlacz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przypadkowo odkryli zupełnie nowy gatunek motyla

Co ciekawe, do odkrycia doszło przypadkiem. Naukowcy wpadli na ślad tego gatunku na portalu iNaturalist, gdzie użytkownicy pomagają sobie w identyfikacji zwierząt i roślin.

Problem w tym, że jeden ze sfotografowanych motyli, którego zdjęcia opublikowano swego czasu w serwisie, nie pasował do żadnego z opisanych dotąd gatunków. Specjaliści zwrócili m.in. uwagę na charakterystyczne ubarwienie jego skrzydeł. Okazało się, że to zupełnie nowy gatunek.

Inną ciekawostką jest fakt, że motyl nie ukrywał się - co często zdarza się w takich wypadkach - głęboko w lesie czy w niedostępnych górach. Wręcz przeciwnie. Znaleziono go na przedmieściach Quito, stolicy Ekwadoru. To potężna metropolia, gdzie mieszkają 2 mln ludzi - podobnie jak np. w Warszawie.

Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy. Być może związane jest to w pewnym stopniu z jego środowiskiem naturalnym, które ogranicza się do wąskiego pasa roślinności wzdłuż górnej linii lasu.
podaje w informacji prasowej Uniwersytet Jagielloński

Chodzi o tzw. ekoton, który porasta stożek aktywnego wulkanu Pichincha. Badania naukowe na tym terenie utrudniają niekorzystne warunki pogodowe i duża wysokość nad poziomem morza.

Corades yanacocha to duży motyl o rozpiętości skrzydeł około 7 cm. Jego skrzydła są brązowe z ceglastoczerwoną przepaską niespotykaną u żadnego innego przedstawiciela tego rodzaju, liczącego w sumie około 25 gatunków. Spodnia strona skrzydeł posiada kamuflujący, marmurkowy deseń z odrobiną koloru pomarańczowego na przedniej parze.

Obecnie, w kolekcjach na całym świecie, znanych jest zaledwie sześć samców tego gatunku, z czego jeden przechowywany jest w zbiorach Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ. Samica tego gatunku pozostaje nieznana.

Motyle zimują w PolscePolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas