Nieoczekiwane znalezisko w Kaszmirze. Olbrzym leżał wśród narzędzi

To był trochę przypadek. Wśród wydobytych z Doliny Kaszmiru kilkudziesięciu narzędzi bazaltowych używanych przez dawnych ludzi mieszkających w tym rejonie znajdowały się też szczątki wielkiego słonia. Tego gatunku dotąd nie znaliśmy, ale nasi przodkowie na niego polowali.

Palaeoloxodon był ogromnym słoniem żyjącym na terenie Azji
Palaeoloxodon był ogromnym słoniem żyjącym na terenie AzjiXinhuaEast News

Czaszka słonia znajdowała się wśród 87 bazaltowych narzędzi pradawnych ludzi zamieszkujących Kaszmir - teren sporny między Indiami a Pakistanem, w którym w związku z tym dość trudno prowadzić jest badania paleontologiczne. Zwłaszcza że to na dodatek teren górski i trudno dostępny. Udało się jednak odsłonić wykopaliska zawierające szczątki obozowiska dawnych ludzi, sprzed 300 do 400 tysięcy lat.

Ci myśliwi wykonywali rozmaite narzędzia głównie z bazaltu i ich znalezisko zostało odsłonięte przez badaczy z Uniwersytetu w Jammu już dwadzieścia lat temu. Teraz okazało się jednak, że wśród bazaltowych narzędzi znajduje się czaszka nieznanego dotąd słonia i to czaszka dość nietypowa.

Sprawę opisuje "Journal of Vertebrate Paleontology", który donosi, że czaszkę przypisano do rodzaju Palaeoloxodon, linii olbrzymich słoni, która ewoluowała w Afryce we wczesnym plejstocenie, a później rozprzestrzeniła się w całej Eurazji. Przypisano ją mimo pewnych wątpliwości.

Palaeoloxodon - ogromny słoń z dawnych czasów

Słonie z rodzaju Palaeoloxodon były gigantami. To jedne z największych, o ile nie największe znane trąbowce w całej historii. Wystarczy dodać, że największe gatunki z tej grupy przekraczały 4 metry wzrostu i ważyły ponad 10 ton. Dla porównania: słonie afrykańskie mierzą dzisiaj trzy metry i rzadko dochodzą do czterech, a ich waga to okolice 6-7 ton, sporadycznie 10. Paleoloksodony były większe, a na dodatek imponujące wrażenie robiły ich proste ciosy. Osiągały one ponad 4 metry długości, zapewne pomagały zwierzętom w poszukiwaniu wody i wykopywaniu pokarmu.

Szczątki tych wielkich słoni odkryto też w Polsce, m.in. w 1984 roku w kopalni węgla w Jóźwinie pod Koninem.

Słonie z rodzaju Palaeoloxodon zamieszkiwały rozległe tereny Eurazji i Afryki, a ich szczątki z Indii, Chin czy Japonii są dość częste. Opisano kilka ich gatunków, ale ten z Kaszmiru jest szczególny.

To bowiem czaszka zwierzęcia sprzed 300-400 tysięcy lat, która nie ma charakterystycznego dla tej grupy słoni kostnego grzebienia, sięgającego aż do czoła. Nie znamy dokładnie przeznaczenia tego pogrubienia czaszki, ale występuje ono u większości późnych paleoloksodonów. U tego nie.

Te ogromne ssaki powstały mniej więcej 1,8 miliona lat temu na terenie Afryki. Stamtąd znane są szczątki zwierzęcia Palaeoloxodon recki, którego kości odnaleziono potem również w Azji. Wiele wskazuje na to, że ten afrykański słoń przeniósł się około 800 tysięcy lat temu na tereny Azji i tak zaczął się rozwój tej grupy wielkich trąbowców. Linii wygasłej bezpotomnie około 33 tysięcy lat temu, chociaż legendy głoszą, że słonie te przetrwały w Chinach i greckiej wyspy Tilos do kilku tysięcy lat temu. Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia z ostatnim słoniem żyjącym w Europie. Palaeoloxodon tiliensis mógłby być takim rekordzistą sprzed zaledwie 3500 lat, ale jego szczątki są wciąż słabo zbadane.

Rekonstrukcja wielkiego słonia Palaeoloxodon antiquusJl FilpoCWikimedia Commons

Nowy gatunek słonia ze środkowej Azji

Okaz odnaleziony w Kaszmirze został nazwany Palaeoloxodon turkmenicus. W latach 50. podobną czaszkę znaleziono bowiem w Turkmenii (dzisiaj Turkmenistan) w ówczesnym ZSRR. Wtedy uważano, że to jakiś nietypowy przedstawiciel Palaeoloxodon antiquus znanego z Eurazji, ale teraz wiemy, że jest inaczej. To zupełnie nowy gatunek, który zamieszkiwał środkową Azję aż po Indie i od reszty różni się wspomnianymi cechami anatomicznymi tak bardzo, że może stanowić brakujące ogniwo w ewolucji tej linii kopalnych słoni.

Nie ma też wątpliwości, że prehistoryczni mieszkańcy Azji polowali na te słonie i dostarczały im one nieocenionych zapasów mięsa. Już zresztą afrykański Palaeoloxodon recki nosił ślady takich polowań. Ten osobnik z Kaszmiru został poćwiartowany i jego czaszka znalazła się w obozowisku jako dowód na ewolucję jednej z najbardziej fascynujących grup ogromnych słoni, które odniosły ewolucyjny sukces, opanowały trzy kontynenty i osiągnęły wielkie rozmiary, a jednak wymarły.

Tygrys czy słoń mogą sprawić problemy. Czy znasz zwierzęta Azji?

Nie tylko ludzie. W indyjskim rezerwacie dzikiej przyrody słonie poddawane są testom na Covid-19AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas