Nazwali go na cześć słynnego aktora. Olbrzymi pająk pomoże ludziom

Australijski Park Gadów ogłosił odkrycie największego dotychczas samca atraksa (Atrax robustus) - jadowitego pająka występującego pospolicie w okolicach Sydney. Pająk, któremu nadano imię "Hemsworth" na cześć australijskiego aktora Chrisa Hemswortha i jego braci, mierzy 9,2 cm od końca jednej nogi do końca drugiej. Olbrzym zostanie teraz zaprzęgnięty do pracy. Pomoże produkować antidotum na jad swoich krewniaków.

Rekordowo duży ptasznik został nazwany "Hemsworth", tak jak znany aktor Chris Hemsworth i jego bracia (również aktorzy)
Rekordowo duży ptasznik został nazwany "Hemsworth", tak jak znany aktor Chris Hemsworth i jego bracia (również aktorzy)JUSTIN TALLIS/AFP/East NewsEast News

Imię "Hemsworth" wybrano w nawiązaniu do wzrostu słynnego aktora. "Ten pająk był tak duży w porównaniu z innymi, że natychmiast skojarzył mi się z Chrisem Hemsworthem i jego braćmi" – powiedziała Emma Teni, opiekunka pająków z Australijskiego Parku Gadów.

Dotychczas rekord rozmiarów przedstawicieli tego gatunku należał do pająków o imionach "Herkules" (7,9 cm) i "Kolos" (7,8 cm). Dla porównania, przeciętny samiec Atrax robustus mierzy od 1 do 5 cm. Co ciekawe, samice tego gatunku są zwykle większe od samców, ale to właśnie samce mają bardziej toksyczny jad.

Życiodajny jad pająków

Hemsworth został złapany w okolicach Newcastle, na północ od Sydney, i przekazany do jednego z punktów zbiórki pająków prowadzonego przez Australijski Park Gadów. Pająk stanie się częścią programu produkcji antidotum, w ramach którego jadowite samce Atrax robustus są "dojone" w celu pozyskania jadu.

Proces ten polega na zachęceniu pająka do ugryzienia specjalnej membrany, co umożliwia zebranie wydzieliny. Jad zawiera atrakotoksynę, która jest kluczowa dla produkcji antidotum. Stworzenie jednej fiolki antidotum wymaga od 150 do 200 procesów "dojenia".

Od momentu wprowadzenia programu w 1981 r., antidotum uratowało ok. 300 osób rocznie przed skutkami ukąszeń pająków. Dzięki programowi nie odnotowano żadnych zgonów z powodu ukąszenia tego pająka od ponad czterech dekad.

Pająk Atrax robustus jest bardzo jadowity. Antidotum pozyskuje się m.in. na bazie jadu tego ptasznikaAuscape / ContributorGetty Images

Jak bezpiecznie złapać pająka?

Australijski Park Gadów prowadzi aktywną kampanię zachęcającą mieszkańców do przekazywania pająków do punktów zbiórki. W specjalnym materiale wideo Emma Teni pokazuje, jak bezpiecznie złapać pająka:

Wystarczy gładki słoik i mocna łyżka. Umieść słoik przed pająkiem i delikatnie zachęć go do wejścia do środka. Następnie zakręć pokrywkę i przekaż go do najbliższego punktu zbiórki.

Pająki atraks, zwane też podkopnikami i ptasznikami australijskimi, są jednym z najbardziej znanych gatunków australijskich pająków. Zamieszkują obszary leśne oraz ogrody przydomowe w rejonie Sydney, Newcastle i Górach Błękitnych.

Ten gatunek jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi ze względu na wysoką toksyczność jadu, który może powodować skurcze mięśni, trudności w oddychaniu, a nawet śmierć w przypadku braku odpowiedniego leczenia. Łącznie ukąszenia atraksów spowodowały w Australii co najmniej 14 przypadków zgonów, ale dzięki programowi "dojenia" pająków ostatnie śmiertelne ukąszenie człowieka odnotowano w 1979 r.

Australijskie pająki – różnorodność i znaczenie

Australia jest domem dla ponad 2,4 tys. gatunków pająków, w tym wielu wyjątkowych i unikalnych na skalę światową. Wśród nich znajduje się Atrax robustus, a także jego bliscy krewni, tacy jak występujący w Queensland Hadronyche formidabilis, który jest równie groźny.

Mimo strachu, który wywołują, pająki pełnią kluczową rolę w ekosystemie, pomagając kontrolować populacje owadów i innych małych organizmów. Ich jad jest również obiektem badań naukowych, które mają na celu rozwój nowych leków, w tym środków przeciwbólowych i terapii neurologicznych.

Australijski klimat i różnorodność biologiczna sprzyjają występowaniu różnych gatunków pająków, w tym często wprowadzających się do ludzkich domów agresywnych Huntsman spiders (pająków spokrewnionych z kątnikami) oraz pająków z rodzaju Nephila, które budują ogromne sieci o złocistym zabarwieniu.

Polska będzie musiała naprawić 20 proc. natury. Cel w zasięgu ręki?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas