Mierzą się z niespotykanym głodem. Zezwolono na upolowanie setek słoni
Kraje południowej Afryki doświadczają obecnie rekordowych susz. Brakuje żywności dla milionów ludzi, przez co zdecydowano się na radykalny krok - na objęte dotąd ochroną słonie będzie można polować. To jeden ze sposobów na walkę z głodem, który przez zmiany klimatu przybrał w tym roku olbrzymią skalę.
Zimbabwe i Namibia zezwolą na rzeź setek słoni i innych zwierząt w odpowiedzi na głód i susze trawiące południe Afryki - podaje agencja Associated Press. Pierwszy z krajów dopuści zabicie 200 słoni, których mięso zostanie rozdane potrzebującym. Z kolei Namibia chce zabić 700 dzikich zwierząt, z czego 83 stanowią słonie.
Susza i głód w Afryce. Wrócą polowania na słonie
Zwierzęta z tego i pokrewnych gatunków są celem polowań ludzi jeszcze od czasów prehistorycznych. Waga samców słonia afrykańskiego może wynosić nawet 10 ton. Co ciekawe, przyrodnicy zauważają, że w ostatnich latach polowania na słonie nie mają na celu pozyskiwania ich kości (robi się z nich m.in. ozdoby). Obecnie cenniejsze jest mięso, tak jak było to przed wiekami.
Dobrze wiedzą o tym kraje takie jak Namibia i Zimbabwe. W sierpniu Wspólnota Rozwoju Afryki Południowej alarmowała, że głodu i problemów spowodowanych suszą w regionie doświadcza aż 68 mln osób, co stanowi 17 proc. tamtejszego społeczeństwa.
Najgorsza sytuacja jest w Zimbabwe, Malawi i Zambii, gdzie niedożywienie wywołane suszą dotyka najwięcej osób. Katastrofa trwa od początku roku. Opady w regionie opóźnia zjawisko znane jako El Nino.
Będą polować na słonie. Nie mają wyboru
Polowania na słonie mają się odbyć w miejscach, gdzie populacje są nietrwałe, m.in. na terenie parku narodowego Hwange w Zimbabwe. To obszar, gdzie ludzie obecnie walczą ze zwierzętami o wodę i pożywienie, ponieważ wysokie temperatury znacznie ograniczyły ilość naturalnych zasobów.
W samym Hwange żyje 45 tys. słoni, ale według władz parku narodowego przy obecnych warunkach pogodowych uda się utrzymać zaledwie 15 tys. z nich. Ze względu na suszę zmarło już co najmniej kilkaset zwierząt.
Obecnie na świecie żyje ok. 400 tys. słoni afrykańskich. Są one chronione konwencją waszyngtońską CITES.