Jak starzeją się krowy i świnie? W hodowli przemysłowej nie ma czasu, aby się temu przyjrzeć

Średnia długość życia zwierząt w hodowli przemysłowej jest zastraszająco niska w porównaniu do naturalnej. Aby zobrazować to, jak mogłyby wyglądać na starość zjadane na co dzień zwierzęta, chilijska firma The Not Company skorzystała z technologii AI.

Kampania firmy NotCo zwraca uwagę na krótkie życie zwierząt hodowlanych
Kampania firmy NotCo zwraca uwagę na krótkie życie zwierząt hodowlanych123RF/PICSEL

Krowy, kury, świnie i kurczaki to zwierzęta eksploatowane i zjadane najczęściej spośród innych zwierząt na Ziemi. W przemysłowej hodowli zwierzęta nie mają szans się zestarzeć, ponieważ umierają o wiele lat wcześniej. "Kiedy ostatnio widziałeś starą krowę, świnię lub kurę?" - pyta firma NotCo, która jest autorem kampanii zwracającej uwagę na los zwierząt hodowlanych.

Naturalna długość życia krowy wynosi do ok. 20 lat. Niestety krowa niedająca już mleka jest ubijana w wieku 5-6 lat, a czasem nawet wcześniej. Zwierzęta, które nie zostaną zapłodnione mogą zostać zabite nawet przed tym okresem życia. Krowa, jak każdy ssak, produkuje mleko po porodzie. Cielaki, z których zostanie zrobiona cielęcina nie dożywają więcej niż 8 miesięcy.

Krowy w przemysłowej hodowli są ponownie zapładniane na krótko po porodzie123RF/PICSEL

W naturalnym środowisku świnie mogłyby żyć do 23 lat, a kurczaki do 13. Większość zwierząt hodowlanych żyje tylko kilka miesięcy, tygodni lub dni, podczas gdy inne, takie jak pisklęta płci męskiej dostają szansę na przeżycie jednego dnia. Jak wyglądałyby te wszystkie zwierzęta na starość? Taką wizję spróbowała przedstawić chilijska firma The Not Company.

Stara krowa

NotCo to firma z branży żywienia. Dostarcza w 100 proc. wegańskie produkty: zamienniki mleka, czy mięsnych burgerów. Tym razem NotCo sięgnęła po narzędzie sztucznej inteligencji, aby wygenerować obrazy zwierząt, które dożyły starości. W kampanii można zobaczyć zdjęcia świni, krowy i koguta w podeszłym wieku. 

Pracownicy NotCo zadali sobie pytanie - "kiedy ostatni raz widzieliśmy starą krowę, jak ona wygląda"? Następnie firma zapytała AI (ChatGPT), jak wyglądają stare zwierzęta hodowane na farmach przemysłowych i uzyskała odpowiedź. "Byliśmy zdumieni tym, co zobaczyliśmy i sądzimy, że ludzie też będą" - mówi dyrektor generalny firmy, Matias Muchnick. 

Zdjęcia wygenerowane przez AI można obejrzeć w sieci, ale kampanie z ich udziałem będą też prowadzone w wybranych krajach: Chile, Brazylii, Kanadzie, Meksyku i Argentynie. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na uprzedmiotowienie i utowarowienie zwierząt oraz na inne konsekwencje wynikające z hodowli przemysłowej. Wreszcie, NotCo chce zachęcić ludzi na całym świecie do spożywania większej ilości żywności pochodzenia roślinnego. 

Żółw: Egzotyczny i groźny okaz w PolscePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas