Antybiotyki w przemysłowej hodowli zwierząt. Śmiercionośne dla ludzi i środowiska

Stosowanie antybiotyków w hodowli przemysłowej jest powszechną praktyką, która odbija się nie tylko na zwierzętach. Proces ma także wpływ na zdrowie ludzi i stan środowiska. Nadmierne stosowanie antybiotyków w hodowli zwierząt doprowadziło do pojawienia się groźnych bakterii odpornych na antybiotyki - dowodzą nowe badania.

Stosowanie antybiotyków w hodowli przemysłowej jest powszechną praktyką, która odbija się nie tylko na zwierzętach
Stosowanie antybiotyków w hodowli przemysłowej jest powszechną praktyką, która odbija się nie tylko na zwierzętachNatalia Favre/Bloomberg Getty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Większość antybiotyków produkowanych na świecie - ok. 75 proc. - podaje się zwierzętom hodowlanym. Organizacja World Animal Protection (WAP) opracowała obszerny raport, w którym analizuje wpływ tego globalnego procederu na zdrowie ludzi, środowisko i zwierzęta.

Ciemna strona masowej hodowli

"Oporność to wciąż wzrastające zagrożenie, w tym dla zdrowia publicznego. Wyraźny związek tego procesu z chowem przemysłowym, pokazuje pilną potrzebę przemiany systemów żywnościowych na te, które chronią zwierzęta i ludzi" - podaje organizacja World Animal Protection.

W swoim najnowszym aporcie organizacja wyszczególnia cztery superbakterie wykryte na fermach przemysłowych: Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Campylobacter i nietyfusowa Salmonella. Według organizacji były one powiązane z 975 tys. zgonów ludzi i 35 mln chorób w 2019 r.

Liczba ta jest większa niż liczba zgonów związanych z powszechnymi nowotworami, HIV/AIDS lub malarią w jednym roku.

Organizacja alarmuje, że stosowanie antybiotyków w hodowli zwierząt ma również konsekwencje dla środowiska. Antybiotyki są wydalane przez zwierzęta i trafiają do obornika, który może zanieczyścić glebę i wodę. To z kolei może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii opornych na antybiotyki w środowisku i wpłynąć na dziką przyrodę oraz ekosystemy.

Coraz większym problemem na świecie jest fakt zanieczyszczania antybiotykami i innymi lekami znajdującymi się w światowych wodach.

Pomimo tych zagrożeń stosowanie antybiotyków w chowie przemysłowym jest bardzo powszechne i należy do konwencjonalnych zabiegów stosowanych tam, gdzie na małej (często zamkniętej) powierzchni znajduje się ogromna ilość zwierząt. Realia przemysłowej hodowoli są okrutne, a zwierzęta są traktowane jako produkty i dawcy produktów.

Organizacja odpowiedzialna za przygotowanie raportu wyjaśnia, że należy stosować zrównoważone i odpowiedzialne praktyki rolnicze, które priorytetowo traktują zdrowie publiczne i ochronę środowiska, aby rozwiązać ten globalny problem.

Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas