Dziwny składnik w moczu Niemców. Substancja jest zakazana na terenie UE
Federalny Urząd Ochrony Środowiska podał, że podczas trwających właśnie niemieckich badań środowiska w wielu próbkach moczu obywateli Nadrenii Północnej-Westfalii wykryto związek organiczny MnHexP, którego stosowanie jest zakazane w UE. Naukowcy są zaniepokojeni i mówią o większym problemie.
W Niemczech trwają właśnie szóste ogólnokrajowe badania środowiska dotyczące zdrowia. Podczas badań Federalny Urząd Ochrony Środowiska wykrył w 28 proc. próbek moczu mieszkańców Nadrenii Północnej-Westfalii obecność środka rozmiękczającego. Substancja ta jest w większości zakazana w Niemczech i innych krajach UE.
Zobacz też: Chemikalia w krakowskiej rzece
Tajemnicza substancja w moczu Niemców
Związek organiczny MnHexP to produkt rozpadu środka rozmiękczającego ftalanu diheksylu (DnHexP). Metabolit MnHexP jest uważany za szkodliwy szczególnie dla układu płciowego kobiet i mężczyzn. Portal Deutsche Welle podaje ponadto, że metabolit może również zwiększać ryzyko cukrzycy, nadciśnienia i otyłości. U niektórych pacjentów wykryto takie ilości metabolitu, które mogą powodować powikłania zdrowotne.
Niemieccy toksykolodzy poinformowali, że metabolit nie powinien być obecny w organizmach badanych ludzi, dlatego sprawa będzie miała swój dalszy ciąg. Toksykolodzy nie wiedzą na razie, skąd w moczu wziął się tajemniczy związek. Lekarze mówią nawet w związku ze sprawą o "zagadce detektywistycznej".
Trwa śledztwo
W Niemczech trwa śledztwo mające na celu ustalić przyczynę obecności metabolitu w organizmach. Prowadzi je Federalny Urząd Ochrony Środowiska wraz z odpowiednimi agencjami UE.
Sam ftalan diheksylu (DnHexP) jest w większości zakazany w Unii Europejskiej, ale może pojawić się w produktach importowanych. Ftalan jako środek zmiękczający mógł być używany w kosmetykach, czy podczas produkcji zabawek. Eksperci radzą unikać też polichlorku winylu, ponieważ może znajdować się tam DnHexP. Ftalany nadają produktom elastyczność, a ich stosowanie na świecie znacznie zmalało.
Zobacz też: Plastik zaśmieca wodę, którą pijemy